Yanagi duo (Ryu Hankil & Petr Vrba)
koncert / experimentálna hudba
streda 17. 7. 2013, 20.00

Petr VrbaPočas Hankilovho turné v Českej Republike zistili Ryu Hankil a Petr Vrba, že zdieľajú rovnaké priezvisko: V japončine by boli obidve zapísané ako 柳 – YANAGI, čo znamená vŕba. V skúmaní príbuznosti pokračovali v kamarátovom hudobnom štúdiu, čo vyústilo do založenia YANAGI dua. Ich spoločný záujem o hudobné štruktúry ukryté v rôznych a rôzne vibrujúcich objektoch umožňuje veľmi prirodzenú komunikáciu napríklad skrz ozvučený písací stroj alebo špáratká poskakujúce na plastovom tanieri.

Ako špeciálni hostia vystúpia v druhej časti koncertu Tomáš Procházka (federsel) a Marek Piaček (klangversuch).

야나기 듀오

즉흥연주자인 류한길의 체코 투어 중에 우연히 패트레 블바와 동일한 의미의 성(버드나무)을 가지고 있음을 알게 된 이후로 시작된 프로젝트. 각자의 성을 일본어로 표현했을 때, 동일한 의미를 지닌다는 사실을 알게 되었다. 처음에는 일종의 우연적인 흥분으로 만남이 시작되었지만 곧 즉흥 연주를 통해 물체의 진동에 입각한 음악적, 음향적 관심사에서도 비슷한 경향을 가지고 있음을 알게 되어 현재까지 프로젝트를 지속하고 있다.

Ryu Hankil (1975)

Vzdelaním diplomovaný maliar Ryu Hankil pochádza zo Soulu v Južnej Kórei. Hral na klávesy v dvoch známych indiepopových kapelách, ale čoskoro ho konvenčná hudba a zvuková tvorba začali nudiť. Hankil potom vydal dva albumy ako Daytripper, čo bol jeho sólový elektropopový projekt. Patrí k prvej generácii kórejských elektronikov. Táto skúsenosť ho vedie k skúmaniu nových možností tvorby zvuku a hudobných štruktúr z nájdených objektov ako sú hodiny, písacie stroje, telefóny a rôzne vibrácie. Od roku 2005 Hankil organizuje pravidelne raz do mesiaca večer s názvom RELAY, vedie vlastné vydavateľstvo The Manual, ktoré sa špecializuje na improvizovanú hudbu a nezávislé, experimentálne publikácie. Je členom nového projektu Otoma Yoshihide s názvom FEN (Far East Network) a je autorom projektu A.Typist z roku 2010 v spolupráci s kórejským spisovateľom Kim Taeyong.

Petr Vrba (1974)

Od roku 1994 DJ na pražskom Rádiu 1, prechodný študent gamelanu na Institute of Art of Indonesia v Yogyakarte, od roku 2005 zároveň pasívny (hudobný žurnalista, promotér) a aktívny (trumpeta, klarinet, krájač na vajíčka, metla etc.) prieskumník ne-idiomatickej improvizácie. Jeho prvé skúsenosti s hraním v kapele sa odvíjajú od spolupráce s Eduardom Borsucim v Optima Forma, ktorá vyústila do projektu Zvuková brigade. V roku 2009 vzniklo trio Chaos und Logos. O rok neskôr sa stal zakladajúcim členom improvizačného zoskupenia IQ+1. Hral s hudobníkmi Martin Alacam, Georgij Bagdasarov, Michal Brunclík, Xavier Charles, George Cremaschi, Jana Kneschke, Carmen Lefrançois, Hugh Livingstone, Ivan Palacký, Miroslav Posejpal, Peter Stehlík (aka Transport Puzzle), Jaroslav Šťastný (aka Peter Graham), Alex Švamberk, Christopher Williams, Michal Zbořil a ďalší.

soundcloud.com/yanagiduo

Výstupné dobrovoľné (platí sa pri odchode .)

Koncert je súčasťou medzinárodného projektu Karaoke Europe.

Karaoke EuropeEU Culturemksr_st_znak_s_logom_a_podporou_1_cmyk1

Tagged as: , , , , , , , , , ,

Nie je možné pridávať komentáre.

Real Time Web Analytics Real Time Web Analytics