Pecha Kucha Night Žilina

Architekti, umelci, dizajnéri a ďalší tvoriví ľudia, o ktorých vám chceme dať vedieť. Naživo a bez dlhých rečí! Štyrikrát do roka v Žiline - 20 obrázkov x 20 sekúnd.

pecha_kucha_night_zilina

najbližšie vydanie:
Pecha Kucha Noc Žilina, Vol. 29
(Emigrantské vydanie - rodáci sa vracajú domov na sviatky!)
piatok 26. decembra 2014, 20.20 na Stanici

Špeciálne štefanské vydanie bude stretnutím emigrantov, ktorí prišli do Žiliny na Vianoce. Pozvali sme ich na Stanicu, aby nám (a sebe navzájom) povedali niečo o tom, čo robia vo veľkom i malom svete (Londýne, New Yorku, Prahe, Bratislave i Spišskej Novej Vsi), napríklad za posledný rok. Títo dvadsiati (!) rodáci potvrdili účasť:
- Nina Šošková (výtvarníčka, Bratislava)
- Daniela Krajčová (výtvarníčka a animátorka, Bratislava)
- Jaroslav Takáč (architekt, Bratislava)
- Marcel Benčík (grafický dizajnér, Bratislava)
- Michal Marcinov (krajinný architekt, Bratislava)
- Matej Vakula (výtvarník, New York)
- Vladimíra Büngerová (kunsthistorička, Bratislava)
- Ivan Gogolák (architekt, Praha)
- Tomáš Rafa (výtvarník a filmár, Varšava)
- Simona Papšová (študentka umenia, Bratislava)
- Eva Tkáčiková (výtvarníčka, Košice)
- Alžbeta Lišková (výtvarníčka, Bratislava)
- Jaroslav Kyša (výtvarník, Londýn)
- Jana Michalíková (ekonómka, Praha)
- Lucia Gašparovičová (dizajnérka šperku, Bratislava)
- Tomáš Cetera (výtvarník, Spišská Nová Ves)
- Katarína Máliková (študentka umenia, Amsterdam)
- Martin Tiso (fotograf, Praha)
- Kveta Kazmuková (výtvarníčka, Berlín)
- Marek Ondruš (študent, Bratislava)

Nápad urobiť Pecha Kucha na Vianoce prišiel presne pred rokom, keď sme sa viacerí stretli pri drinkoch na Stanici a tí zďaleka sa pýtali, prečo sa nič nedeje, že sa tešili, že uvidia Stanicu v akcii počas sviatkov. A tak sme naplánovali tento večer, ktorý je v prvom rade stretnutím. Zvyčajne má formát Pecha Kucha 20 obrázkov, vystupujúcich je ale veľa a nechceli sme triediť - a tak sme znížili limit na 10 - 15 obrázkov na hlavu. Bude to teda ešte svižnejšie, než zvyčajne.

Vstupné: 4,00 / 3,00 € (dospelí / študenti)
Rezervácia vstupeniek: rezervacie@stanica.sk, 0948 344 606
Rezervované vstupenky je potrebné si vyzdvihnúť najneskôr 15 minút pred začiatkom podujatia, v opačnom prípade budú uvoľnené do predaja. Ďakujeme za pochopenie.

- - -
Keď architekti zo štúdia Klein Dytham v Tokiu zakladali pred 11-timi rokmi formát Pecha Kucha, išlo im o to, aby si pravidelne a v skratke vymenili s kolegami a priateľmi od dizajnu a umenia novinky o projektoch, na ktorých robia. Medzitým sa 20 obrázkov x 20 sekúnd rozšírilo do celého sveta, do stoviek miest. V Žiline začíname siedmy rok a chceli by sme sa trochu vrátiť ku koreňom tejto akcie. Nebudeme sa teda donekonečna snažiť len o nové mená, ktoré ešte na Pecha Kucha za predchádzajúcich 25 vydaní neboli. Chceme opakovane pozývať ľudí, ktorým sa medzitým niečo podarilo alebo aktuálne robia na zaujímavom projekte. Chceme, aby Pecha Kucha bola príjemným stretnutím medzi architektami, umelcami, dizajnérmi a všetkými, čo robia niečo kreatívne. Výber na každé vydanie je aj výberom z osobných pozvaní ľudí zo Stanice a keďže tentokrát je Pecha Kucha počas Žilinského literárneho festivalu, je v nej o trošku viac kníh a autorov ich vizuálnej stránky, za pomoc pri dramaturgii večera ďakujeme žilinskému kníhkupectvu Artforum. Privítame naďalej radi aj vaše tipy, koho by ste chceli (zo Žiliny aj zďaleka) predstaviť či kto nedávno urobil niečo dôležité, aby sme ho pozvali znovu o tom porozprávať. Píšte na info@stanica.sk. Posledná Pecha Kucha tohto roku bude 26. decembra 2014 a chceli by sme ju špeciálne poskladať len z tých, ktorí prídu domov na sviatky, ale inak žijú a pracujú ďaleko. Ďakujeme za vaše tipy!

pecha_kucha_night_zilina_after

O čo vlastne na PKN ide (pre tých, ktorí to ešte nezažili):
Pecha Kucha [pča kča] je japonský výraz pre označenie zvuku vznikajúcom pri konverzácii. „Dajte do ruky architektovi mikrofón a ste lapení na hodiny”, popisoval počiatok hľadania formy architekt a zakladateľ PKN Mark Dytham. Aby vylúčil túto hrozbu, hľadal formát, ktorý by ju vopred znemožnil. Riešenie je pevný systém PKN: každý autor má k dispozícii 20 obrázkov, z ktorých každý zostáva na projekčnom plátne 20 sekúnd. Spolu presne 6 minút 40 sekúnd. Ani o sekundu viac. V jednom večeri sa tak stretne na jednom pódiu a jednom plátne 12 - 14 tvorcov a diváci to oceňujú, aj v Žiline. Pecha Kucha Nights sú na Stanici už siedmy rok jednou z najnavštevovanejších akcií.

www.pecha-kucha.org

Real Time Web Analytics Real Time Web Analytics