Pecha Kucha Night Žilina

Umelci, tvoriví ľudia a aktivisti, o ktorých vám chceme dať vedieť. Naživo a bez dlhých rečí! Štyrikrát do roka v Žiline - 20 obrázkov x 20 sekúnd.

pecha_kucha_open_air

najbližšie vydanie:
Pecha Kucha Noc Žilina, Vol. 34 - Open Air
piatok 5. augusta 2016 o 20.20 na Stanici

Letné vydanie obľúbeného formátu prezentácií predstaví pod Rondlom tvorivých a aktívnych ľudí, ktorých prácu máme radi a chceme ukázať. Každý má k dispozícii 6 minút a 40 sekúnd. Predstavia sa deti z nášho aktuálneho letného sympózia “Divočina - mesto - dom - záhrada - hniezdo”, ktoré po celý týždeň skúmali mestskú divočinu a hľadali materiály, z ktorých si postavili svoje outdoorové príbytky. Prezentovať bude Juliana Höschlová, autorka čerstvo otvorenej výstavy v Plusmínusnula a naša kolegyňa z galérie Zlatka Borůvková pozvala aj ďalších mladých (českých) umelcov - Lukáša Kováčika, Jiřího Holzela, Jana Martinca a ilustrátorskú skupinu NÝBRŽ. O svojich domoch a projektoch príde hovoriť architekt Peter Jurkovič a naše pozvanie prijal aj architekt zrekonštruovaného kaštiela v Gbeľanoch Viktor Šabík. Svoje aktivity z Holandska aj rok v Žiline predstaví naša dobrovoľníčka a dizajnérka Nienke Voorintholt, z Berlína prišiel do Žiliny umelec Clemens Wilhelm, ktorý sa venuje videu a pamäti. Na rezidencii je u nás od začiatku augusta český súbor súčasného tanca Vertedance a predstaví ich tanečníčka Veronika Knytlová. Príde aj Juraj Gábor, čerstvý finalista Ceny Oskára Čepana, ktorý porozpráva o Zrakovej pyramíde v Súľove, a saxofonista Radim Hanousek, ktorý tam bude na druhý deň hrať so súborom Dust in the Groove koncert.

Vstupné bude 3,00 / 2,00 € (dospelí / študenti) a kúpite ho aj v predpredaji.

- - -
pecha_kucha_night_zilina

Keď architekti zo štúdia Klein Dytham v Tokiu zakladali formát Pecha Kucha, išlo im o to, aby si pravidelne a v skratke vymenili s kolegami a priateľmi od dizajnu a umenia novinky o projektoch, na ktorých robia. Medzitým sa 20 obrázkov x 20 sekúnd rozšírilo do celého sveta, do stoviek miest. V Žiline začíname ôsmy rok a chceli by sme sa trochu vrátiť ku koreňom tejto akcie. Nebudeme sa teda donekonečna snažiť len o nové mená, ktoré ešte na Pecha Kucha za predchádzajúcich 30 vydaní neboli. Chceme opakovane pozývať ľudí, ktorým sa medzitým niečo podarilo alebo aktuálne robia na zaujímavom projekte. Chceme, aby Pecha Kucha bola príjemným stretnutím medzi architektami, umelcami, dizajnérmi a všetkými, čo robia niečo kreatívne. Výber na každé vydanie je aj výberom z osobných pozvaní ľudí zo Stanice a privítame naďalej radi aj vaše tipy, koho by ste chceli (zo Žiliny aj zďaleka) predstaviť či kto nedávno urobil niečo dôležité, aby sme ho pozvali znovu o tom porozprávať. Píšte na info@stanica.sk.

pecha_kucha_night_zilina_after

O čo vlastne na PKN ide (pre tých, ktorí to ešte nezažili):
Pecha Kucha [pča kča] je japonský výraz pre označenie zvuku vznikajúcom pri konverzácii. „Dajte do ruky architektovi mikrofón a ste lapení na hodiny”, popisoval počiatok hľadania formy architekt a zakladateľ PKN Mark Dytham. Aby vylúčil túto hrozbu, hľadal formát, ktorý by ju vopred znemožnil. Riešenie je pevný systém PKN: každý autor má k dispozícii 20 obrázkov, z ktorých každý zostáva na projekčnom plátne 20 sekúnd. Spolu presne 6 minút 40 sekúnd. Ani o sekundu viac. V jednom večeri sa tak stretne na jednom pódiu a jednom plátne 12 - 14 tvorcov a diváci to oceňujú, aj v Žiline. Pecha Kucha Nights sú na Stanici už ôsmy rok jednou z najnavštevovanejších akcií. Organizujú ju Richard Černý a Sandra Kubániová z občianskeho združenia Kachuna v spolupráci s nami a vďaka podpore Ministerstva kultúry SR a občas aj Mesta Žilina.

www.pecha-kucha.org

Real Time Web Analytics Real Time Web Analytics