Pecha Kucha Night Žilina

Umelci, tvoriví ľudia a aktivisti, o ktorých vám chceme dať vedieť. Naživo a bez dlhých rečí! Štyrikrát do roka v Žiline - 20 obrázkov x 20 sekúnd.

pecha_kucha_night_martu_swine_days

najbližšie vydanie:
Pecha Kucha Noc Žilina, Vol. 33 - Swine Days & mestoINAK
piatok 22. apríla 2016 o 20.20 na Stanici

V spolupráci s Krištofom Budkem a online magazínom Swine Daily pripravujeme na Stanici prvé vydanie Swine Days (22. a 23. 4. 2016) a súčasťou piatkového programu bude aj Pecha Kucha Night, kde sa budú prezentovať mladí vizuálni umelci a ďalší zaujímaví ľudia z alternatívnej scény:
- Jiří Špičák a Miloš Hroch (Radio Wave, Praha)
- Lukáš Parolek (KudlaPress, ilustrátor, vydavateľ umeleckých publikácii, Praha)
- Lucie Lučanská (ilustrátorka, Praha)
- Juraj Florek (maliar, SK)
- Martin Lukáč (maliar, Praha)
- Mišo Lowy a Peťa Lowy Matušková (Handsome Pickles, ilustrátori a grafici, Ostrava)
- Jindřich Janíček a Nikola Klímová (vydavateľstvo Take Take Take, Praha)
- Zuzana Hrušková (umelkyňa, aktivistka a Fotobežka, Ružomberok)

Súčasne sa v Žiline koná festival mestoINAK s témou komunitných a vzdelávacích aktivít o živote v meste 21. storočia a radi na ňom spolupracujeme. Na Pecha Kucha predstaví mestoINAK najmä miestnych aktivistov a projekty oživujúce verejný priestor:
- Adam Guzdek (Důl architektury, Nádraží Havířov žije)
- Matúš Čupka (Zelená hliadka, Bratislava)
- Zuzana Balogová (OZ Papavero, verejné priestory, Žilina)
- Michal Butek (Preles, starostlivosť o stromy v meste, Žilina)
- Lýdia Šušlíková (krajinná architektka, voda v meste, Brno-Žilina)
- Zora Paulíniová (PDCS, zisťovanie potrieb obyvateľov pred arch. súťažou na Šafko, Bratislava)

Vstupné bude súčasťou permanentky na Swine Days (alebo samostatne 5,00 / 3,00 € (dospelí / študenti) a použijeme ho na preplatenie cestovných nákladov a ubytovania pozvaných umelcov. Vstupenky si môžete kúpiť v predpredaji na www.predpredaj.sk.

- - -
pecha_kucha_night_zilina

Keď architekti zo štúdia Klein Dytham v Tokiu zakladali formát Pecha Kucha, išlo im o to, aby si pravidelne a v skratke vymenili s kolegami a priateľmi od dizajnu a umenia novinky o projektoch, na ktorých robia. Medzitým sa 20 obrázkov x 20 sekúnd rozšírilo do celého sveta, do stoviek miest. V Žiline začíname ôsmy rok a chceli by sme sa trochu vrátiť ku koreňom tejto akcie. Nebudeme sa teda donekonečna snažiť len o nové mená, ktoré ešte na Pecha Kucha za predchádzajúcich 30 vydaní neboli. Chceme opakovane pozývať ľudí, ktorým sa medzitým niečo podarilo alebo aktuálne robia na zaujímavom projekte. Chceme, aby Pecha Kucha bola príjemným stretnutím medzi architektami, umelcami, dizajnérmi a všetkými, čo robia niečo kreatívne. Výber na každé vydanie je aj výberom z osobných pozvaní ľudí zo Stanice a privítame naďalej radi aj vaše tipy, koho by ste chceli (zo Žiliny aj zďaleka) predstaviť či kto nedávno urobil niečo dôležité, aby sme ho pozvali znovu o tom porozprávať. Píšte na info@stanica.sk.

pecha_kucha_night_zilina_after

O čo vlastne na PKN ide (pre tých, ktorí to ešte nezažili):
Pecha Kucha [pča kča] je japonský výraz pre označenie zvuku vznikajúcom pri konverzácii. „Dajte do ruky architektovi mikrofón a ste lapení na hodiny”, popisoval počiatok hľadania formy architekt a zakladateľ PKN Mark Dytham. Aby vylúčil túto hrozbu, hľadal formát, ktorý by ju vopred znemožnil. Riešenie je pevný systém PKN: každý autor má k dispozícii 20 obrázkov, z ktorých každý zostáva na projekčnom plátne 20 sekúnd. Spolu presne 6 minút 40 sekúnd. Ani o sekundu viac. V jednom večeri sa tak stretne na jednom pódiu a jednom plátne 12 - 14 tvorcov a diváci to oceňujú, aj v Žiline. Pecha Kucha Nights sú na Stanici už ôsmy rok jednou z najnavštevovanejších akcií. Organizujú ju Richard Černý a Sandra Kubániová z občianskeho združenia Kachuna v spolupráci s nami a vďaka podpore Ministerstva kultúry SR a občas aj Mesta Žilina.

www.pecha-kucha.org

Real Time Web Analytics Real Time Web Analytics