Pecha Kucha Night Žilina

Architekti, umelci, dizajnéri a ďalší tvoriví ľudia, o ktorých vám chceme dať vedieť. Naživo a bez dlhých rečí! Štyrikrát do roka v Žiline - 20 obrázkov x 20 sekúnd.

pecha_kucha_night_zilina

najbližšie vydanie:
Pecha Kucha Noc Žilina, Vol. 28 (Žilinský literárny festival 2014)
štvrtok 9. októbra 2014, 20.20 v Novej synagóge

Milan Šuška, architekt a autor knihy Kysuce, krajina a architektúra
Juraj Pečeňanský, projektant drevostavieb, Kontrakting
Lucia Streďanská architektka a aktivistka, Verejný smog
Adam Ratulovský podnikavý výrobca, ARLIstore, Výrobňa
Dalibor Bača, výtvarník, autor busty Róberta Fica a československej vlajky na zemi
Palo Choma, grafický dizajnér a pedagóg
Patrícia Koyšová, výtvarníčka, ktorej Vodopád ste nedávno videli v Plusmínusnula
Martina Rozinajová grafická dizajnérka, ktorá okrem knižiek a iných vecí navrhla aj nové učebnice
Jakub Plachý kreslí komiksy a ilustruje knihy, napríklad Velkou knihu o čurání
Jakub Hošek výtvarník, ktorému tesne pred akciou, o 18.00, otvoríme v Plusmínusnula výstavu
Andrea Harmanová a Ivan Harman a ich žilinské vydavateľstvo Artis Omnis

Keď architekti zo štúdia Klein Dytham v Tokiu zakladali pred 11-timi rokmi formát Pecha Kucha, išlo im o to, aby si pravidelne a v skratke vymenili s kolegami a priateľmi od dizajnu a umenia novinky o projektoch, na ktorých robia. Medzitým sa 20 obrázkov x 20 sekúnd rozšírilo do celého sveta, do stoviek miest. V Žiline začíname siedmy rok a chceli by sme sa trochu vrátiť ku koreňom tejto akcie. Nebudeme sa teda donekonečna snažiť len o nové mená, ktoré ešte na Pecha Kucha za predchádzajúcich 25 vydaní neboli. Chceme opakovane pozývať ľudí, ktorým sa medzitým niečo podarilo alebo aktuálne robia na zaujímavom projekte. Chceme, aby Pecha Kucha bola príjemným stretnutím medzi architektami, umelcami, dizajnérmi a všetkými, čo robia niečo kreatívne. Výber na každé vydanie je aj výberom z osobných pozvaní ľudí zo Stanice a keďže tentokrát je Pecha Kucha počas Žilinského literárneho festivalu, je v nej o trošku viac kníh a autorov ich vizuálnej stránky, za pomoc pri dramaturgii večera ďakujeme žilinskému kníhkupectvu Artforum. Privítame naďalej radi aj vaše tipy, koho by ste chceli (zo Žiliny aj zďaleka) predstaviť či kto nedávno urobil niečo dôležité, aby sme ho pozvali znovu o tom porozprávať. Píšte na info@stanica.sk. Posledná Pecha Kucha tohto roku bude 26. decembra 2014 a chceli by sme ju špeciálne poskladať len z tých, ktorí prídu domov na sviatky, ale inak žijú a pracujú ďaleko. Ďakujeme za vaše tipy!

pecha_kucha_night_zilina_after

O čo vlastne na PKN ide (pre tých, ktorí to ešte nezažili):
Pecha Kucha [pča kča] je japonský výraz pre označenie zvuku vznikajúcom pri konverzácii. „Dajte do ruky architektovi mikrofón a ste lapení na hodiny”, popisoval počiatok hľadania formy architekt a zakladateľ PKN Mark Dytham. Aby vylúčil túto hrozbu, hľadal formát, ktorý by ju vopred znemožnil. Riešenie je pevný systém PKN: každý autor má k dispozícii 20 obrázkov, z ktorých každý zostáva na projekčnom plátne 20 sekúnd. Spolu presne 6 minút 40 sekúnd. Ani o sekundu viac. V jednom večeri sa tak stretne na jednom pódiu a jednom plátne 12 - 14 tvorcov a diváci to oceňujú, aj v Žiline. Pecha Kucha Nights sú na Stanici už siedmy rok jednou z najnavštevovanejších akcií.

www.pecha-kucha.org

Real Time Web Analytics Real Time Web Analytics