cultural impact now! - Stretnutie TEH Jún 2021

Stretnutie TEH v Maltfabrikken - Dánsko

Nienke Voorintholt

 

Pravidelné stretnutie siete, platformy spájajúcej európske kultúrne centrá, Trans Europe Halles sa muselo v roku 2020 presunúť o rok neskôr. Ešte ani pár týždňov pred jeho plánovaným náhradným dátumom nebolo isté či sa v dánskom kultúrnom centre Maltfabrikken bude môcť uskutočniť. Maltfabrikken bolo otvorené pred rokom, po dvanásťročnom procese premeny starej továrne na výrobu piva na kultúrne, kreatívne a komunitné centrum, známe tiež ako „The Peoples factory“. Nachádza sa v malom meste so 7 000 obyvateľmi, vzdialenom hodinu od mesta Aarhus. Na poličke v bare na Stanici nájdete o ňom krásnu knihu. A ešte viac o tejto gigantickej červenej továrni nájdete tu https://maltfabrikken.dk/english/.

Bolo ťažké si predstaviť stretnutie s viac ako 150 členmi rôznych kultúrnych centier z celej Európy. Po príchode sa však ukázalo, že je to až prekvapivo prirodzené. Keďže pomerne dlho to nebolo možné, všetci boli nadšení a prekypujúci energiou, čo vytváralo silnú a zmysluplnú energiu. Samozrejme pandémia bola veľkou témou, ale program stretnutia, ktorý pripravilo Maltfabrikken, bol energický a pozitívny. Názov podujatia: „cultural impact now“ (vplyv kultúry práve teraz) nám ukázal, že práve teraz musíme konať. Bolo inšpiratívne sledovať, ako vďaka odhodlanosti a vášni veľa centier prežilo.

Počas štyroch dní konferencie sme sa zúčastnili rôznych workshopov, diskusií a organizovaných zájazdov. Sobota bola bez pracovného programu. Zobrali nás na miesto mimo Ebletoft, kde sa pred pár rokmi nachádzalo centrum pre utečencov. Dostali sme nástroje, materiál a úlohu, pripraviť pre miestnych pekný večer. Po pár dňoch bytia hosťami, sa z nás zrazu stali hostitelia. Po zadaní takejto úlohy sto ľuďom z tvorivého prostredia, sa udialo veľmi pôsobivé kúzlo. Budovy a okolie sme zmenili na umeleckú inštaláciu a pripravili sme veľkú chutnú večeru. Každý našiel spôsob, ako prispieť k tejto komunitnej udalosti.

Na jednom zo stretnutí, niekto zo Štokholmu odpovedal na otázku, čo robí jeho organizácia: „Snažíme sa, aby bol Štokholm chaotickejší“. To ma prinútilo zamyslieť sa nad úlohou nášho kultúrneho centra v Žiline. Poskytujeme niečo iné ako Mesto Žilina? Myslím, že naša úloha je opačná oproti kultúrnemu centru v Štokholme. Slovenské mestá nie sú dokonalé, žiadne vyleštené ulice, na ktorých by ste cítili potrebu rebelovať a prejavovať drsnosť. Toto odhalenie mi pripomenulo moju motiváciu prísť na Slovensko a zostať tu. Pochádzajúc z Holandska, tiež som túžila po prostredí, ktoré nebude také dokonalé, dokončené, kde by bolo cítiť možnosť rastu a zlepšenia. Práca v takom kultúrnom centre má zmysel, pretože je potrebná, je naliehavá a má vplyv, práve teraz.

Ďakujeme za podporu