Jeden svet pre školy 2018

15 filmov z festivalu Jeden svet - sekcia pre stredoškolákov aj žiakov ZŠ - dokumenty rozširujúce témy výučby občianskej náuky, dejepisu, biológie, zemepisu, etiky a celkového "Človečenstva". Intenzívne premietame v termíne od 29. 1. do 9. 2. 2018 na Stanici, s motivačným úvodom a následnou diskusiou vedenou lektorom. Kapacita jednej projekcie je 40 osôb, cena 1,00 € / žiak či študent.

Uvádzame zoznam doporučených filmov, ktorý je v prípade záujmu možné doplniť aj o filmy, ktoré budú premietané v rámci hlavného programu na festivale Jeden svet na Stanici v dňoch 28. – 30. január 2018. Filmy určené pre ZŠ hľadajte v zozname nižšie - na konci článku, v spodnej časti zoznamu. Tituly sú v oboch zoznamoch radené abecedne, nie podľa kvality. V prípade, že sa neviete rozhodnúť, radi vám poradíme.

Viac informácií a rezervácie termínov: Martin Krištof, martin@stanica.sk, tel: 0908 938 339.


JEDEN SVET PRE ŠKOLY
- filmy pre študentov stredných škôl 

32 utajovaných strán – správa z pekla - Ján Novák / ČR / SR / 2015 / 62 min.
Námetom filmu je útek z vyhladzovacieho tábora, ku ktorému došlo v apríli 1944.  Dvaja slovenskí židia Rudolf Vrba a AlfredWetzler, sa po troch týždňoch útrap dostali až do židovskej obce v Žiline. 32-stranovú správu, ktorú po ňom pripravili, nenašla u spojencov odozvu a masové vraždenie pokračovalo. Ich informácie pritom mohli prispieť napríklad k zastaveniu deportácií židov z Maďarska. V máji toho roku o dianí v Osvienčime informovala britská BBC, neskôr v júni aj New York Times. No opäť sa nič nestalo. Tu sa však príbeh utečencov nekončí, naopak, prechádza do ďalšieho dejstva, ktorému sa začalo hovoriť "spiknutie ticha".  Aj s dôsledkami vtedajšej politiky, ktoré presahujú cez súčasnosť do budúcnosti vo forme popierania holokaustu...

FC Roma - Tomáš Bojar, Rozálie Kohoutová / Česká republika / 2016 / 75 min.
Minulú sezónu nastúpil do najnižšej českej futbalovej súťaže nový tím. FC Roma je děčínsky klub zložený prevažne z rómskych hráčov. Tréner klubu hovorieva: “Keď niekoho nemám rád, tak ho chcem poraziť”. Súperi to ale vidia inak a väčšina z nich klub bojkotuje. Či sa zápas reálne odohrá, nie je nikdy vopred jasné a klub vyhráva väčšinu zápasov kontumačne. Kluboví hráči aj napriek tomu nestrácajú zmysel pre humor a bojujú tak na ihrisku, ako aj mimo neho. Niekedy je to ale ťažšie, než si predstavovali: strácajú sa im lopty, hráči holdujú marihuane, fanúšikovia na nich pokrikujú, aby šli radšej do práce. Napriek tomu klub v tabuľke stúpa a snaží sa postúpiť do vyššej ligy. 

Je s nami koniec?
– Fisher Stevens / USA / 2017 / 93 min.
Film z dielne National Geographic a režiséra Fishera Stevensa predstavuje Leonarda DiCapria ako veľvyslanca dobrej vôle pri OSN. Spolu so skupinou vedcov cestuje naprieč kontinentmi a odhaľuje klimatickú zmenu z prvej ruky. Stretáva sa s politikmi bojujúcimi proti nečinnosti a odhaľuje dezinformačné kampane, vykalkulované za účelom zmiasť verejnosť a potlačiť jej záujem o urgentnosť klimatickej zmeny.


Kvety pre Európu
- Adam Hanuljak / Slovensko / 2017 / 52 min. Slovensko v strede Európy, Keňa vo východnom cípe Afriky – geograficky vzdialené krajiny, o ktorých by sme ešte pred niekoľkými dekádami mohli bez váhania povedať, že nemajú nič spoločné. Medzitým však globalizácia vytvorila čoraz hustejšiu sieť vzájomných vzťahov a otázkou je, kto z nich profituje a kto stráca viac? Dokumentárny film Kvety pre Európu skúma na príklade príbehov z dvoch kenských regiónov vplyv bohatého Severu na rozvojové krajiny.  

Nesmrteľný les
- Erik Baláž / Slovensko / 2017 / 52 min.
Za posledných niekoľko tisícročí sa európska krajina zmenila viac, ako si dokážeme predstaviť. Vysušili sme mokrade, zregulovali rieky, vyrúbali alebo premenili lesy, vyhubili veľké zvieratá. A predsa existuje jedno miesto, ktoré sa takmer nemení. Zo skalnatej pôdy pod Kriváňom vyrastá Nesmrteľný les. Jeho vládcami sú stáročné borovice limby a ich večným sprievodcom medveď. Je to prírodný raj. Rozmanitý, nebezpečný, no zároveň krehký a divoký svet, ktorý sa stále riadi zákonmi prírody a nie človeka. A sú to práve prirodzené, nikým neriadené procesy, ktoré zabezpečujú pokračovanie evolúcie a prastarému limbovému lesu jeho nesmrteľnosť.

Otec, Syn a Džihád svätý
- Stéphane Malterre / 2016 / Francúzsko / 119 min. Sýrčan Bassám Ajáší sa stal žiarivým príkladom integrácie do francúzskej spoločnosti. Vzal si Francúzku, založil rodinu, podnikal. Príbeh jeho rodiny bol prezentovaný ako úspešné prepojenie západných hodnôt a života v islamskej viere. Ako sa však v jeho rodnej krajine zhoršovala situácia, zmysel pre patriotizmus začal prevažovať a Bassám sa stal duchovným vodcom odporu. Jeho syn Abd-ar-Rahmán zašiel ešte ďalej, keď v roku 2011 vstúpil do Slobodnej sýrskej armády v boji proti prezidentovi Asadovi. 

Perla Afriky
- Jonny Vallström / Švédsko, Keňa, Thaisko, Uganda / 2016 / 74 min. Cleopatra sa ocitla na titulných stránkach novín – za hviezdu ju ale jej krajania nepovažujú. Cleopatra je transžena žijúca v Ugande. Krajina je kvôli bohatstvu a rozmanitosti svojej prírody už od čias Winstona Churchilla označovaná za „perlu Afriky“. Spoločenskej rozmanitosti sa tu však darí omnoho menej: LGBT ľudia sú väčšinovou spoločnosťou lynčovaní a zákonodarci by homosexualitu najradšej trestali smrťou.

To pravé miesto
– 9 ostrovov - Jakub Šipoš / SR / 2017 / 37 min. Snímka ukáže divákom prostredie Azorských ostrovov, ktoré sa rozprestierajú v strede Atlantického oceánu. Okrem samotného objavovania Azorov, surfovania a krásnej prírody, sa film sústredí najmä na dôležité témy tejto doby. Dokument prízvukuje dôležitosť starať sa o náš "domov", konať rozumne a zodpovedne voči prírode v zmysle "rethink, reuse, recycle". Na témy nadmernej spotreby, materializmu, prírody, surfingu a dôležitosti človeka ako jednotlivca v otázke ako môže pomôcť našej planéte, sa pozrieme najmä z pohľadu miestnych ľudí.

Vyrob si svoj štát
- DIY Country / Antony Butts / 2015 / Francúzsko, Veľká Británia / 80 min. Rusko na jar roku 2014 využilo mocenské vákuum v Kyjeve na destabilizáciu Ukrajiny a vykonalo nepriznanú separatistickú operáciu na Donbase. Ozbrojené skupiny proruských rebelov vrátane časti nespokojných obyvateľov Donbasu ovládli miestne úrady a vyhlásili referendum o odtrhnutí od Ukrajiny. Režisér Antony Butts na konkrétnych ľudských osudoch a bezprostredne zachytených situáciách zobrazuje odhodlanie a nadšenie, ale aj naivitu, aroganciu a krutosť účastníkov prevratu. Konflikt dostáva k moci značne rozporuplné postavy a svojich pôvodných vyznávačov zanecháva často rozčarovaných zistením, že boli len pešiakmi na šachovnici ovládanej mocnejšími hráčmi. 


JEDEN SVET DEŤOM - pre žiakov druhého stupňa ZŠ

Betka a múdre hlavičky - Theodora Remundová / Česká republika / 2016 / 15 min.
12-ročná Betka žije s rodinou na vidieku, rada jazdí na koni a trávi čas so svojou sesternicou Eliškou. Okrem bežných záľub je mimoriadne aktívna a najradšej pomáha tým, ktorí to najviac potrebujú. Nech ide o spolužiaka s duševnou chorobou alebo o osamelých seniorov v domove dôchodcov. Betka s Eliškou pre nich každý utorok pripravujú pravidelné stretnutia Klubu múdrych hlavičiek. Organizujú rôzne hry a aktivity, divadelné predstavenia alebo poznávanie divoko rastúcich kvetín. Dievčatá však nechcú seniorom iba niečo predvádzať, ich cieľom je aktívne všetkých zapojiť a čosi spoločne vytvoriť.

Dievča z Instagramu
- Marks Mirjam / 2016 / Holandsko / 18 min. Prvá vec, ktorú Annegiene po prebudení urobí, je kontrola počtu lajkov jej nového príspevku na Instagrame. Svojich rodičov počas raňajok veľmi nevníma, namiesto toho s potešením sleduje, koľko pribudlo pochvalných ohlasov na jej najnovšiu fotku. V pätnástich rokoch už má na svojom profile takmer 800-tisíc fanúšikov a kopia sa jej ponuky na spoluprácu s veľkými firmami. Jej renomé na sociálnych sieťach však ostro kontrastuje s minimom skutočných priateľov. V skutočnosti je skôr hanblivá a celé dni trávi sama len so svojim foťákom a mobilom. Aj napriek svojmu nespornému talentu žije odtrhnutá od bežného života a svojich rovesníkov.

Jesserov sen
- Godelieve Eijsink / Holandsko / 2016 / 15 min. 11-ročný Jesser žije so sestrou a rodičmi v Nikarague. V komunitnej záhrade ho učia, ako pestovať rastliny, ktoré zbožňuje. Jediná rastlina, ktorú neznáša, je cukrová trstina. Tá je hlavným zdrojom príjmov pre chudobnú komunitu, zároveň však spôsobuje mnohým ľuďom veľké zdravotné problémy. Jednou z jej obetí je aj Jesserov otec, ktorému náročná práca v horúčave nevyliečiteľne zničila obličky a hrozí mu, že zomrie, rovnako ako otec jeho sesternice Jocelyn. Dvaja kamaráti sa sediac medzi cukrovou trstinou rozprávajú o tom, čo by chceli v živote dosiahnuť. Jocelyn chce byť doktorkou, aby zachraňovala životy a Jesser chce na otcovom pozemku vytvoriť prosperujúce poľnohospodárstvo. Kým sa tak stane, ozbrojený mačetou obrába pole, na ktorom chce jedného dňa pestovať všetky rastliny okrem cukrovej trstiny. 

Kimaru a kura
- Anne van Campenhout, Eriss Khajira / Holandsko / 2016 / 15 min. Desaťročný Kimaru žije v slume v africkom Nairobi. Po otcovej smrti jeho rodina nemá dosť peňazí a on by sa chcel stať leteckým inžinierom, aby sa o ňu dokázal postarať. Jeho mama musí celé dni pracovať na trhu a tak všetky domáce povinnosti aj starostlivosť o mladšie sestry ostávajú na Kimarua. Nemôže ani chodiť do školy, protože nemá na školné. Uvedomuje si, že bez riadneho vzdelania svoju vysnívanú prácu nezíska. Rozhodne sa preto vziať osud do vlastných rúk a zarobiť si na školu predajom vajec. Správna starostlivosť o sliepky však vôbec nie je jednoduchá záležitosť. Podarí sa Kimaruovi zarobiť na školné a novú školskú uniformu? 

Ďakujeme za podporu