„Nič z nej nenechám!“ alebo rezidencia Ľahká zem na Stanici

V nedeľu 20. januára uvedieme v S1 autorské predstavenie Ľahká zem od trojice, ktorá vo svojej tvorbe nevie a nechce odpočívať v pokoji. Trojdňová rezidencia Viktora Černického, Tomáša Janypku a Jazmíny Piktorovej na Stanici je jednou zo štyroch zastávok Ľahká zem Lab - stretnutí tvorcov a performerov s prizvaným hosťom – choreografom zvonku. V rôznych priestoroch, s časovým odstupom, so štyrmi rôznymi choreografmi. Počas troch dní je pôvodné dielo vystavené novým choreografickým zásahom, otrasom a prevratom a je na záver prezentované ako hotový tvar a jedinečné uvedenie. Prvé stretnutie prebehlo v Štúdiu 12 s režisérom Martinom Hodoňom, počas druhého sa v Žiline do prekopávania zeme púšťa Jaro Viňarský.

Ľahká zem je prvá autorská vec, ktorú táto trojica spolu vytvorila po škole. Nenechať ju odpočívať v pokoji je súčasťou ich prístupu k tvorbe. Chápu dielo ako živý organizmus (aj keď je napríklad aj o smrti), vracajú sa k nemu, znovu ho otvárajú a jeho prostredníctvom sa chcú „dozvedieť niečo o samotnom diele, o sebe, o tom ako pracujeme, prizvať ďalších umelcov a zároveň to celé zdieľať s divákmi.“

Klasická divadelnosť týmto trom nestačí. Akoby sa chceli priblížiť divákom tým, že sami sú divákmi svojho diela; sledujú jeho premeny a presahy, nechávajú sa prekvapiť, sú aktérmi a pozorovateľmi zároveň. Ľahkosť a hravosť s akou pristupujú k tak odvážnemu kroku akým je prekopanie ich diela niekým zvonku, hoci aj priateľom či rešpektovaným kolegom, je nákazlivá a celá S1 ňou bude do nedele presiaknutá. Príďte sa presvedčiť v nedeľu 20. 1. o 19.00.

Viac info a vstupenky: Černický / Janypka / Piktorová: Ľahká zem

Ďakujeme za podporu