Rezidencie na Stanici v roku 2018

Stanica je okrem priestoru, kde sa súčasné umenie prezentuje aj priestorom, kde sa vytvára. Pomedzi každodenný program naše sály počas roka obývajú desiatky umelcov s rôznym zameraním. Výtvarné umenie, divadlo, súčasný tanec, svetelný dizajn. Tvorba je dôležitá a radi ju podporíme. Táto podpora by však nebola možná bez Fondu na podporu umenia, ktorý z verejných zdrojov finančne podporil všetky tieto aktivity, za čo ďakujeme. Nahliadnite, kto a čo všetko u nás v priebehu roka 2018 tvoril.


Fotoset si môžete pozrieť tu: https://www.flickr.com/photos/stanica/albums/72157677849147718.


Martin Krkošek: Tvorivý ateliér Uutěrky

Rezidencia: január - máj 2018

Český výtvarník, ilustrátor, člen grafickej dielne Uutěrky, Martin Krkošek, absolvoval na Stanici tvorivú rezidenciu, počas ktorej viedol otvorený grafický ateliér pre vzdelávacie workshopy a tiež sa venoval vlastnej umeleckej tvorbe (vrátane tvorby ručných plagátov Stanice). 


Alica Minárová a kol.: n o m a d 

Rezidencia: 30. 3. - 6. 4. 2018

Premiéra: 6. 4. 2018

Medzinárodná rezidencia k príprave tanečného predstavenia mladej tanečníčky Alice Minárovej, v ktorom sa stretli umelci z rôznych kultúrnych a spoločenských prostredí, ale aj rozmanitých profesných zázemí. Predstavenie n o m a d sa zaoberá fenoménom dnešnej doby - bytím v "moving society" – presunom, ako nutnosti vychádzajúcej z neustáleho pohybu. Rezidencia bola ukončená premiérou. 

Koncept: Alica Minárová (SK)

Spoluautori: Mira Studer (CH), Sabina Bočková (CZ), Solène Schnüriger (CH/GR), Tereza Slávkovská (SK), Tomáš Janypka (SK), Rufina Bazlová (BLR), Tomáš Morávek (CZ) 

Supervízia: Bohumíra Eliášová (CZ)


BOD.Y: ADRENA AXIS

Rezidencia: 1. - 10. 6. 2019

Premiéra: 10. 6. 2018

Skupina slovenských umelcov sa stretla na rezidencii v priestoroch Stanice, aby vytvorili predstavenie, ktorého predmetom výskumu a východiskovou témou sa stal stres. Predstavenie pre troch tanečníkov, zostavu bicích, jedného hudobníka a jeden objekt, ktorý pri svojom výkone udáva šialený rytmus. Rezidencia bola ukončená premiérou.

Koncept: Soňa Ferienčíková

Choreografia: Jaro Viňarský

Pohybová spolupráca / vedenie výskumu: Martin Kilvády

Tvorba / tanec: Daniel Raček, Lukáš Homola, Soňa Ferienčíková

Svetelný dizajn: Ints Plavnieks

Hudba: Lukáš Kubičina


Milan Tomášik & Co.: Fight Bright

Rezidencia: 12. - 20. 6. 2018

Premiéra: 20. 6. 2018

Medzinárodná rezidencia pod vedením slovenského tanečníka a choreografa Milana Tomášika, ktorý žije a pôsobí v Slovinsku. Na predstavení Fight Bright spolupracoval s medzinárodným tímom, s ktorým tvorí už niekoľko rokov. Predstavenie o vnímaní, spoznávaní, súcite a dialógu citlivo prepája choreografiu, scénografiu a autorskú hudbu. Rezidencia bola ukončená premiérou, ktorá sa výnimočne uskutočnila v priestoroch Novej synagógy.

Koncept a choreografia: Milan Tomášik

Asistent choreografie: Špela Vodeb

Spoluautori a účinkujú: Diego Alvarez Sanóu (Kostarika), Alessandro Sollima (IT), Špela Vodeb (SI), Tina Valentan (SI), Milan Tomášik (SK/SI)

Hudba: Simon Thierrée

Svetelný dizajn: Janko Čief

Scéna a kostýmy: Jasna Vastl


Marsel Onisko: Ešte trošku na cestu

Rezidencia: 20 - 28. 6. 2018

Otvorenie výstavy: 29. 6. 2018

Ukrajinský umelec Marsel Onisko z Užhorodu sa počas svojej rezidencie na Stanici venoval vytvoreniu výstavy "Ešte trošku na cestu". Imaginatívny príbeh pána Eugena, obrazy z jeho života, sa dajú vnímať ako road-movie, kreslený film či komix. Výstava bola otvorená 29. júna 2018 v priestoroch Stanice.


Zuzana Burianová: i

Rezidencia: 6. - 14. 7. 2018; 10 - 15. 9. 2018; 1. - 4. 10. 2018

Premiéra: 4. 10. 2018

Tanečníčka a choreografka zo Žiliny, Zuzana Burianová, oslovila na spoluprácu mladého tanečníka Michala Freriks. Vznikol duet s názvom i, o dvoch svetoch, vnútornom a vonkajšom, ale najmä o vlastnej identite plávajúcej (a miestami potápajúcej sa) vo svete plnom informácií. Rezidencia bola ukončená premiérou.

Námet: Zuzana Burianová, Kei Franček Mimakiová

Choreografia: Zuzana Burianová, Michal Freriks

Spolupráca: Andrej Petrovič, Daniel Raček

Kostýmy: Martina Fundárková


Divadlo D´EPOG

Rezidencia: 15. - 19. 7. 2018

Český divadelný súbor pod vedením slovenskej režisérky Lucie Repašskej sa počas svojej rezidencie sústredil na tvorbu nového predstavenia. Ich tvorba je známa dlhým procesom, príprave predstavení sa venujú aj niekoľko rokov. Možnosť rezidencie v priestoroch Stanice využívajú takmer každý rok.  


Magdaléna Slaboňová

Rezidencia: september - október 2018

Absolventka middlesex University v Londýne, s bakalárskym odborom Divadelná réžia, strávila na Stanici umeleckú rezidenciu zameranú na tvorbu svetelného dizajnu. Magdaléna sa stala súčasťou tvorivého tímu Stanice a vytvárala svetelný dizajn priamo pre akcie v programe. V súčasnosti pokračuje v štúdiách divadelného dizajnu v Londýne so zameraním na responsive AV.   


Michaela Paštéková 

Rezidencia: september - november 2018

Pedagogička na VŠVU, kurátorka, prispievateľka do angažovaného kultúrno-spoločenského časopisu Kapitál. Počas rezidencie na Stanici sa okrem vlastnej tvorby a písaniu v oblasti vizuálneho umenia venovala dramaturgii a kurátorovaniu aktuálneho programu Stanice a Novej synagógy.

Viktor Černický: PLI

Rezidencia: 20. - 21. 10. 2018

Krátka, ale intenzívna rezidencia performera Viktora Černického, ktorý vo svojej tvorbe využíva rôzne objekty, v tomto prípade stoličky. Pred plánovanou premiérou k predstaveniu PLI, ktorá sa uskutočnila 11. 11. v pražskom Studiu Alta, sa Viktor na dva dni zastavil na Stanici a využil tak možnosť prípravy a koncentrácie k tvorbe tohto predstavenia na pomedzí inštalácie, performance, tanca a cirkusu.


Elias Bjarne Rössel 

Rezidencia: október - november 2018.        

Viacfázová umelecká rezidencia zameraná na tvorbu svetelného dizajnu. Elias je z Dánska a po roku strávenom na Stanici ako EVS dobrovoľník tu strávil dva ďalšie mesiace ako rezident so zameraním na tvorbu svetelného dizajnu, ktorý vytváral pre akcie v programe Stanice. 


Zuzana Psotková 

Rezidencia: 10. - 20. 12. 2018

Herečka z Divadla na Peróne a naša kolegyňa z kultúrneho centra Tabačka Kulturfabrik v Košiciach, Zuzana Psotková, využila možnosť rezidencie ako prvý krok k tvorbe nového predstavenia. Iné mesto, priestor a ľudia, ďaleko od každodennej rutiny, to sú dostatočné dôvody na rezidenciu, aj keď jej obsah je dopredu neznámy. Vzniká až priamo na danom mieste. Súčasťou rezidencie bola aj prednáška pre verejnosť o jej osobnej tvorbe, tvorbe Divadla na Peróne a fungovaní Tabačky Kulturfabrik.

Ďakujeme za podporu