Podpora novej tvorby na Stanici

V rámci celoročného umeleckého programu Stanice podporujeme tvorbu umenia formou krátkodobých aj dlhodobých tvorivých rezidencií. V roku 2017 sme na Stanici hosťovali tieto umelecké rezidencie:


Divadlo a tanec

24. - 26. marec 2017

Nástupište 1 - 12: Suvenír

Skupina umelcov zastupujúcich rôzne formy umenia sa stretáva na rezidencii k projektu Suvenír, iniciovaného kultúrnym centrom Nástupište 1-12. Okrem Žiliny absolvovali rezidencie aj v Topoľčanoch, Bratislave a Lučenci. Vzniklo tak interdisciplinárne dielo, živá intermediálna inštalácia prepájajúca zvukové, vizuálne a performatívne formy umenia s poéziou a architektúrou.

Rezidenti: Eva Andrášová, Mária Čorejová, Tomáš Danielis, Zuzana Novotová Godálová, Zuzana Husárová, Ľubomír Panák, Jakub Pišek


19. - 26. apríl 2017

Katarína Brestovanská, Zuzana Burianová, Dano Raček: Indigo

Traja tanečníci počas rezidencie pracujú s rôznymi objektami, cez ktoré hľadajú vhodný pohybový materiál. Základným motívom predstavenia je transformácia tradície, aspektov histórie, ako aj vlastnej histórie do novej neurčitej formy. Rezidenciu ukončili verejnou prezentáciou s diskusiou 27. apríla 2017.

Rezidenti: Katarína Brestovanská, Zuzana Burianová, Dano Raček, Ján Kružliak, Ints Plavnieks


29. máj - 1. jún 2017

Matthew Rogers: Desire & Discipline

Americký tanečník Matthew Rogers sa pravidelne vracia na Stanicu. Tentokrát využíva naše priestory pre prípravu tanečného duetu, ktorý sa zameriava na divokú, ironickú, zraniteľnú, estetickú a temnú povahu mužskej erotiky. Projekt vytvoril so švajčiarskym kolegom Chrisom Leuenbergom a hudobníkom Thomasom Jekerom. Predstavenie bolo uvedené 2. júna 2017.

Rezidenti: Matthew Rogers, Chris Leuenberger, Thomas Jeker


12. - 16. jún 2017

Tomáš Janypka: Nové Sady

Mladý tanečník Tomáš Janypka využíva svoju rezidenciu ako prvý krok k tvorbe predstavenia Nové Sady. Skúma možnosti reality, ktorá je výsledkom našich predstáv, demaskuje jemné obrysy medzi minulosťou, prítomnosťou a budúcnosťou.

Rezident: Tomáš Janypka 


2. - 12. august 2017

Karin Ponties, Tereza Ondrová, Petra Tejnorová: bez názvu

Rezidencia, v ktorej sa na scéne výnimočne stretáva divadelná režisérka Petra Tejnorová s tanečníčkou Terezou Ondrovou pod dohľadom francúzskej choreografky Karine Ponties. V novom projekt, ktorý je zatiaľ bez názvu, hľadajú hranice jemného humoru, irónie a absurdity pri všetkej úcte k spleti ľudských vzťahov. 

Rezidenti: Karin Ponties, Tereza Ondrová, Petra Tejnorová


4. - 10. september a 1. - 10. december 2017

Aleš Čermák, Michal Cáb: bez názvu

Českí umelci sa počas dvoch rezidencií na Stanici sústredia na tvorbu nového predstavenia s pracovným názvom WCHYGA [ED. 3]. Aleš Čermák ako divadelný režisér, Michal Cáb ako zvukový a vizuálny umelec a herečka Jinřiška Křivánková vytvorili zvukovo vizuálnu inštaláciu, performatívnu fikciu, ktorá sa pohybuje medzi myslením pohybu a pohybom mysle. Rezidencia bola ukončená verejnou prezentáciou 9. decembra 2017.

Rezidenti: Aleš Čermák, Jindřiška Křivánková, Michal Cáb


11. - 15. september 2017

Divadlo D’Epog, Martin Blažíček: Stretnutia

Rezidencia, na ktorú si členovia Divadla D´Epog prizvali audiovizuálneho performera Martina Blažíčka, je ich prvým stretnutím k projektu, ktorý si zatiaľ len hľadá svoju formu a obsah. Inšpirácia sa deje tu a teraz, priamo v priestore a počas intenzívnych stretnutí.

Rezidenti: Lucia Repašská, Martin Blažíček, Radim Brychta, Zdeněk Polák, Zuzana Smutková, Janet Prokešová

  

18. - 27. september 2017

Mária Júdová, Soňa Ferienčiková: Čas sa stal priestorom

Tanečníčka Soňa Ferienčíková spolu s vizuálnou umelkyňou Máriou Júdovou sa sústredia na tvorbu nového predstavenia, tanečnom sóle s vizuálnymi efektami o rotácii dejín, v ktorom sa miesi osobné i politické. 

Rezidenti: Mária Júdová, Soňa Ferienčiková, Ints Plavnieks


3. - 19. október 2017

Nela Hustá Kornetová a kol: Mine

Česká performerka počas rezidencie skúma pocity vlastníctva a inštinktívneho nátlaku v ľudskej prirodzenosti požadovať svoj vlastný priestor, pri čom využíva svoju fyzickosť a tiež hlasové možnosti. Do projektu si prizvala dánsku tanečníčku Lærke Grøntved. 

Rezidenti: Nela H. Kornetová, Lærke Grøntved


28. september - 2. október a 6. - 9. november 2017

Zuzana Burianová, Tanečné divadlo Alternatív: Framing

Žilinská tanečníčka Zuzana Buroanová spolu s lokálnym neprofesionálnym tanečným zoskupením TDA využívajú svoju rezidenciu na záverečnú fázu tvorby predstavenia s témou rámcovania vzťahov v spoločnosti, preberanie stereotypov a osvojovania si zbytočností. Premiéra sa uskutočnila na záver rezidencie, 9. novembra 2017.

Rezidenti: Zuzana Burianová a členovia Tanečného Divadla AlternatívVýtvarné umenie, grafika

Celoročné rezidencie:

Hosťovali sme českého výtvarníka Martina Krkoška (uuterky.cz), ktorý v podzemnom aterliéry Stanice tvoril grafiky, sieťotlače, mesačné plagáty.

Výtvarník Marsel Onisko z Ukrajiny tvoril motívy plagátov Stanice a v júni 2017 pripravil výstavu „Hneď prídem. Eugen“, ktorá bola inštalovaná v bývalých kanceláriách Tatrafilmu pri Novej synagóge ako súčasť festivalu Fest Anča. 


Hudobná rezidencia 

jún – júl 2017

Rodion Sun Lion (basgitara), Marsel Onisko (spev), Petra Kurillu (bicie), Dmytro Babchuk (gitara), Robo Blaško (gitara). Ukrajinskí hudobníci z Užhorodu spolupracovali so žilinskými umelcami. Prvý krát sa verejne prezentovala na vernisáži Marsela Oniska 14. júna 2017 a následne sformovali hudobnú kapelu Charmsove deti. 


Umelecké rezidencie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

Ďakujeme za podporu