Tu bolo kino

Stanica spúšťa nový projekt, ktorý je výsledkom dlhodobého skúmania, ale aj neutíchajúcej záľuby. Zverejnili sme webstránku www.tubolokino.sk - databázu starých, nových, funkčných, zbúraných, znetvorených a nádherných kín v celom Československu.


V minulosti mali kiná dôležitú funkciu pri výchove, dospievaní, randení, ale aj starnutí. Kiná mali nielen veľkú technickú, ale aj emocionálnu hodnotu a o tú sa chceme podeliť, zaznamenať ju. Postupne sa nám pred očami strácajú veľké kusy histórie - kiná chátrajú, premietačov nahrádzajú stroje, hmatateľný celuloid nahrádza pixel. Pokiaľ nezmapujeme technickú minulosť dnes, zajtra tu nebude. Naším zámerom je zmapovať systém prezentácie a konzumácie filmu, ktorý tvorilo množstvo atomizovaných centier. Každé kino malo iný život, divákov, pracovníkov a každé má svojský, nezmazateľný význam v celku.


Databáza, webstránka, projekt Tu bolo kino je otvorený vašej recepcii, ale aj podnetom. Ak sa vás v živote hlboko dotklo nejaké kino, skúste ho zaznamenať, odfotiť, zistiť základné údaje o stavbe, veľkých diváckych hitoch. Ak priradíte architekta, rok skončenia a hocičo iné, každá informácia toto kino sprítomní. Ak ste tam mali rande, dostávali sa načierno na zakázané filmy, trpeli na školských projekciách, sedačky bolo tvrdšie ako trestanecké prične, nedajbože ste mali známeho premietača a pozerali ste filmy z kabíny, spíšte ich. Budeme radi, ak sa o ne podelíte a priradíte ich k svojmu kinu.


Napíšte nám na facebook Tu bolo kino, či zaveste kino rovno na webstránku, alebo pošlite na email martin@stanica.sk. Budeme radi a ostatní budú radi tiež. V roku 1982 bolo v celom Československu 2891 kín, my sme ich zatiaľ zmapovali 65, takže máme čo doháňať.


Za veľkú pomoc pri realizácii webstránky ďakujeme Audiovizuálnemu fondu.

Ďakujeme za podporu