Jeden svet 2020 - festivalové dokumentárne filmy pre školy

Začiatkom roka opäť prichádzame s ponukou projekcií filmových dokumentov o naliehavých spoločenských otázkách z festivalu Jeden svet pre žiakov základných a študentov stredných škôl.


Dokumenty rozširujú témy výučovania - najmä ľudskoprávnej problematiky spoločenských vied, histórie, geografie aj biológie. Premietame ich s úvodom odborníkov a sú sprevádzané diskusiou k témam filmov. Projekcie sa konajú v dopoludňajších hodinách na Stanici Žilina-Záriečie za symbolický poplatok 1,- € na osobu. Svoj premietací termín si môžete vybrať v čase od 27. 1. do 7. 2. 2020 a rezervovať u Martina Krištofa >> martin@stanica.sk.


Tohtoročná ponuka je vhodná pre žiakov 8. alebo 9. ročníka ZŠ a študentov SŠ. Filmy sa orientujú na témy, ktoré v súčasnosti najviac rozdeľujú spoločnosť - extrémizmus, klimatická zmena, chudoba a sociálne vylúčené skupiny. Ponuku je však možné doplniť aj o filmy, ktoré budú premietané v rámci hlavného programu na festivale Jeden svet v Žiline v dňoch 30. januára - 2. februára 2020. Ak sa vám iné filmy viac hodia k témam vyučovania, radi vám premietneme práve tie. A tiež v prípade, že sa neviete rozhodnúť, radi poradíme.


#SledujMa
- Nicolaas Veul, Duco Coops / NL / 2018 / 50 min

„Všetko, čo vidíte, je táto okúzľujúca stránka. Nevidíte však, čo sa deje za oponou,“ vysvetľuje Mike zo spoločnosti Dovetale, ktorá analyzuje sociálne médiá. Instagram je ako výkladná skriňa, v ktorej ľudia propagujú samých seba. Zatiaľ čo užívatelia nadšene rozdávajú lajky selfíčkam, na pozadí prebieha čulý obchod s používateľskými účtami. Vzniká obrovské množstvo falošných profilov a internetoví roboti vyrábajú nových followerov pre tých, ktorí si chcú pripadať úspešnejší. Je vôbec možné niečomu na Instagrame veriť? 

Téma filmu: sociálne siete, reklama, mediálna gramotnosť


EXIT - Dať extrémizmu zbohom
 - Karen Winther / NO, DE, SE / 2018 / 52 min

Nórska dokumentaristka s extrémistickými skúsenosťami sa po viac ako dvadsiatich rokoch vydáva na cestu do minulosti. V Nemecku, Dánsku, Francúzsku a USA nachádza ľudí s podobným osudom – bývalých členov extrémistických hnutí, ktorí sa v jednom okamihu rozhodli, že nenávisť by nemala byť ich životným programom. V sérii intímnych rozhovorov sa s ňou delia o spomienky na vlastné zločiny, bolestné zážitky, strach aj odvahu zmeniť svoj život. Či už ide o neonacistov, radikálnych anarchistov, alebo džihádistov, extrémizmus má vo všetkých svojich podobách jeden spoločný magnet, ktorým k sebe priťahuje mladých ľudí: tvorí alternatívu k „normálnej“ spoločnosti a uspokojuje nenaplnenú túžbu niekam patriť. Ako sa potom tejto príťažlivej sile vytrhnúť? 

Téma filmu: rasizmus, pravicový extrémizmus, násilie, dospievanie


Ďakujeme za dážď
 - Julia Dahr, Kisilu Musya / DK / 2017 / 59 min

Keď vzal pred piatimi rokmi po prvýkrát do rúk kameru sympatický keňský farmár Kisilu, aby dokumentoval život svojej rodiny a okolia, netušil, aký silný príbeh z jeho rozprávania vzíde. Podarilo sa mu zaznamenať záplavy, extrémne suchá, búrky, ale aj ľudské obete. Keď jedného dňa jeho domov zasiahne zničujúca búrka, Kisilu sa rozhodne vyzvať ľudí vo svojej komunite k akcii. Posolstvo a nádeje hnutia farmárov prinesie až na Klimatické hovory do Paríža, COP21. Uprostred ťahu politikov na najväčšej environmentálnej šou na svete, Kisilu a nórska filmárka Julia Dahr poukážu prostredníctvom svojho unikátneho vzťahu na hnutie klimatickej spravodlivosti a na úplne odlišné svety, ktoré každý z nich reprezentuje. Ďakujeme za dážď je podmanivým príbehom odhodlania, pokory a tvrdej práce, výpoveďou večného optimistu, ktorý v boji o zelenší svet otestuje vlastné limity a prekážky systému, v ktorom žijeme. 

Téma filmu: globálna klimatická zmena, klimatická spravodlivosť, enviro aktivizmus, migrácia 


Domáci zápas - Alisa Kovalenko / UK / 2017 / 52 min

Domáci zápas zobrazuje rozhodujúci okamih v živote dvadsaťročnej Aliny, „million dollar baby“ z Kyjeva, ktorá má vďaka vášni pre futbal šancu zachrániť svoju rozvrátenú rodinu pred chudobou. Matka striedavo prebýva vo väzení a na slobode, nevlastný otec – alkoholik je už deväť rokov neschopný nájsť si prácu. Ako útočisko sa pre Alinu javí každodenné hranie futbalu s chlapcami. Keď si miestny tréner všimne jej talent, zapíše ju do Atex Kyiv, jediného ženského klubu v meste. Alina je v súčasnosti pro hráčkou a má možnosť hrať za ukrajinský národný tím. Po smrti matky je však nútená postarať sa o dvoch mladších súrodencov a čas, ktorý by inak trávila na ihrisku, sa rozhodla venovať udržaniu rodiny pohromade. Predáva svoje veci vrátane kopačiek, aby mohla zaplatiť nájom, no napriek všetkému ďalej sníva o futbalovej kariére. 

Téma filmu: chudoba, dospievanie, LGBT

Ďakujeme za podporu