Umelecká karanténa

Rezidenčný program pre umelcov počas koronakrízy
apríl – jún 2020


Chceme, aby Stanica a Nová synagóga boli v tomto čase zmysluplne využité, aj keď sme ich, vzhľadom na súčasnú situáciu šíriaceho sa koronavírusu, museli pre verejnosť dočasne zatvoriť.


Priestory oboch kultúrnych centier sme sa rozhodli ponúknuť individuálne (lokálnym) umelcom, ktorí takto môžu pokračovať vo svojej tvorbe, v súlade s aktuálnymi bezpečnostnými a hygienickými opatreniami. Podľa povahy projektu, budú u nás niektorí súvislý čas, iní budú pracovať na pravidelnej báze počas určitého obdobia. O ich práci sa dozviete z programu Stanice a Novej synagógy a malých výstupov, ktoré pre Vás budeme pripravovať; artalky, virtuálne prehliadky, videoukážky, fotky, písané rozhovory a rôzne náhľady do ich procesov.


Mrzí nás, že sme museli zrušiť hneď niekoľko plánovaných divadelných rezidencií na Stanici, prevažne umelcov pôsobiacich v Čechách, ktorí ostali za hranicami. Radi im poskytneme priestor, keď sa situácia upokojí. Zároveň sme radi, že priestor využijú tí, ktorí trávia karanténu na tejto strane hraníc, alebo priamo u nás v Žiline.  


Rozbehnutý rezidenčný program Sngg studio sme rozšírili aj o podporu ďalších umelcov, ktorí počas karantény tvoria doma – svoje každodenné priestory pretvárajú na ateliéry, a aj takto reagujú na novovzniknutú situáciu.


Ak sa chcete prihlásiť so svojím projektom – do podkrovia či ateliérov Stanice aj do veľkej sály či menšieho štúdia v Novej synagóge, kontaktujte Simonu Gottierovú – simona@novasynagoga.sk, pre tanec a divadlo Barboru Jombíkovú – bashka@stanica.sk.


Medzi umelcami, ktorých hostíme alebo budeme hostiť sú zatiaľ:


Dana Tomečková 

Simona Gottierová

Martina Mäsiarová

Zoltán Agócs

Tomáš Rybár 

Andrej Opálený

Natíália Zajačiková

Matej Trnovec

Daša Klapitová

Michaela Moravčíková

Charmsove deti

Michal Freriks 

Kamil Mihalov

Jaro Viňarský 

Zuzana Burianová

Ďakujeme za podporu