Výtvarka doma_hudobná výzva La škola: Hudba pre kvety a planéty

Nebyť korony, La škola by hosťovala v našich Výtvarkách už v druhej polovici marca, mali sme s nimi v pláne tvoriť hudobné obrazy - možno len tak pre radosť a možno do nášho divadla. Teraz na diaľku dodali náš prvý online koncert a my sme im za to vďační. Už ste si ho vypočuli? Prichádza s ním aj naša prvá hudobná výzva! Kto ju zoberie vážne? 

> Na hudbu La školy potrebujete v prvom rade vedieť správne nasadnúť. Ak získajú vašu dôveru, ďalej je to už objavné, slobodné a krásne. Ich výraz je silno poetický, trochu divoký, jemný a pokorný aj suverénny zároveň. Chcú vás inšpirovať a viesť, ale jedine vašim vlastným smerom, pretože to, spolu so vzájomným počúvaním (sa), im dáva najlepší súlad a zmysel. 

> Počúvaniu hudobných obrazov veľmi pomôže, ak sa nesústredíte na video. Zavrite oči, alebo zhasnite monitor. Ak chcete, začarujte sa dopredu na dračie vajcia, ktoré budú (ne)trpezlivo čakať na svoje vyliahnutie. Alebo na Katalpu nana, čo čaká na svoje na na ná či na Betulu pendulu, ktorá čaká na svoje la la la. Tí najvytrvalejší sa môžu premeniť na hladné vrany, keďže vraní chlieb príde až tesne pred koncom - niekedy v 33 minúte.-). Na obzoroch sa budú objavovať jazerá aj studne, labute aj andulka. Priplávajú Pinta, Niňa aj Santa Maria. Preletí drak ktorý už dlho nemôže nájsť sám seba aj raketa s Malým princom. Budú vás napadať botanické aj kozmologické otázky. Kto je tá Katalpa a Betula? Z akej dyne je najlepšia polievka? Dá sa vypiť Dračia studňa až do dna? Akej farby je Červenohnedošedočierny tis? Bude aj zajtra svietiť Ginko? A kto má spočítané hviezdy na nebi a kvety na svätojánskej lúke? Všade plno kadejakých Vesmírnych zvláštností, z diaľky priateľsky žmurká líška aj niekto s dvoma očami rôznej farby. Čo ďalšie tam sami nájdete? 

> Pokiaľ chcete, nachystajte si k počúvaniu aj svoje obľúbené hudobné nástroje, alebo predmety, ktoré dobre znejú. Sklenené poháre s vodou aj bez, drievka, pastelky, chrastítka. Popri počúvaní rytmicky bublinkujte, cinkajte, chrastite alebo si pobrukujte, prekladajte si texty do slovenčiny, či skladajte vlastné. Môžete mať na pamäti že hráte a spievate svojim svetom a kvetom doma, ale dovoľujeme vám aj celkom si uletieť .-)

> Od malých detí nečakajte, že koncert na prvý krát zvládnu celý. Skoncentrovaniu sa na počúvanie by mohlo pomôcť, ak im rytmus piesní budete zľahka vyklepkávať priamo na telo. Koncert je to vcelku pokojný, takže vám doma nejaký čas môže robiť pekné chvíľky pred spaním, alebo pri rannom kakau. 

> Užite si to, koľkokrát budete chcieť! 

> Chceli by ste, aby La škola niekedy nabudúce vytvorila pesničku špeciálne pre vás? >> Nakreslite, alebo napíšte nám, o čom by mohla byť. 

> Alebo viete sami skladať a hrať rovnako dobré, či dokonca ešte lepšie pesničky? :-) >> Nahrajte nám to a pošlite ako hudobný pozdrav!

>> hanka@stanica.sk

Díky, díky a dopočutia!  


Aktivity online ateliérov Výtvarka doma môžete podporiť dobrovoľným vstupným.

Virtuálne vstupenky kúpite jednoduchým spôsobom tu: Dobrovoľné vstupné na Výtvarku doma.
Ďakujeme.Ďakujeme za podporu