Detail akcie
Noc literatúry 2020
Dátum Streda 13. 5. 2020
Čas 19:00
Miesto Stanica Žilina-Záriečie
Noc literatúry tento rok bude, aj keď nezaplní ulice miest. Nájdete si ju v online priestore – na FB stránke Noc literatúry a v udalosti Noc literatúry 2020. V stredu 13. mája o 19.00 h bude zverejnené prvé video s načítanou ukážkou. Nasledujúcich deväť dní tu vždy v rovnakú hodinu nájdete nové video s ďalšou ukážkou. Videá si napozeráte buď postupne počas desiatich dní, alebo si ich užijete naraz z archívu. Noc literatúry bude tento rok len jedna, spoločná, celoslovenská.

Nepreskúmané miesta čítaní, ktoré sme vybrali, budú musieť počkať na budúci rok. Ale spoločne s ďalšími zahraničnými kultúrnymi inštitútmi a ambasádami vyskúšame iný, pre nás nový formát stretnutia s knižkami,“ komentuje zmenu Vilma Anýžová, riaditeľka Českého centra Bratislava. Tento rok sa predstaví desať kníh európskych autorov v podaní trinástich vynikajúcich interpretov – tri z nich totiž načítali herecké dvojice. Síce ich nestretnete naživo, ale odkiaľkoľvek si budete môcť pozrieť a vypočuť ukážky zo všetkých kníh.

Tento rok sú do Noci literatúry vybrané úryvky z aktuálnych slovenských prekladov autorov z desiatich krajín: Francúzska, Talianska, Nemecka, Izraela, Rakúska, Belgicka, Česka, Poľska a Slovenska. „Do tohto ročníka sme nominovali jednu z víťaziek Ceny Európskej únie za literatúru, mladú slovenskú autorku Ivanu Dobrakovovú a jej dielo Matky a kamionisti. Cieľom tejto ceny je poukázať na kreativitu a rôznorodé bohatstvo súčasnej európskej literatúry v oblasti fikcie a podporovať jej šírenie v rámci Európy, čo skvele napĺňa práve podujatie Noci literatúry,“ uviedol vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.

Noc literatúry bude tento rok len jedna, spoločná, celoslovenská. Slovenské mestá, ktoré boli pripravené podujatie organizovať, budú zdieľať udalosť Noc literatúry 2020 na svojich fejsbúkových stránkach – Banská a Považská Bystrica, Modra, Košice, Nitra, Senec, Trnava, Kežmarok, Žilina, Zohor, Poprad Levice, Piešťany, Liptovský Mikuláš, Humenné, Nové Zámky a Levoča. Audio stopu všetkých nahratých ukážok si budete môcť vychutnať aj v podcastoch Radia Devín. Ukážky budú doplnené aj krátkymi komentármi herečiek a hercov ku knihám. Podcasty budú publikované na Rádiu Devín paralelne s video ukážkami – od stredy 13. mája vždy od 20.00 h.

Projekt finančne podporilo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku.
Partnermi podujatia sú: EUNIC, Anasoft litera, Artforum, RTVS – Radio Devín, InBa, Citylife.

Hlavný prganizátor: České centrum Bratislava

Ďakujeme za podporu