Detail akcie
Cestovateľský festival Cestou necestou
Dátum Nedeľa 13. 9. 2020
Čas 17:00
Miesto Stanica Žilina-Záriečie

Obľúbený cestovateľský festival sa po vynútenej polročnej odmlke vracia do Žiliny. Čaká vás prednáška „Náročných“ Košičanov, ktorí si tento raz dali ešte väčšiu výzvu – precestovať 28.000 km od Atlantiku ku Pacifiku a späť za 44 dní na starom Mercedese. Vydáme sa za ľadovcami krížom krážom po svete a predstavíme si hory Južnej Ameriky v ponímaní nežnejšieho pohlavia.

17.00 Martin Lukáč: Za ľadovcami po svete
Na najchladnejší svetadiel je to z konca sveta dva dni loďou. Na Antarktíde býva v zime aj  - 89 st. Celzia, no na konci leta je príjemných - 5 a my sa ideme kúpať s tučniakmi. Ak by ste sa chceli po mrazivom kúpeli zahriať, najjužnejší bar na svete nalieva vodku... a pre Slovákov zadarmo. Na prednáške navštívime aj ľadovce v Nórsku ako z rozprávky, či vzdialený Nový Zéland, ktorý má stále čo ponúknuť. Argentínsku majestátnosť Ánd netreba predstavovať a africké Kilimandžáro je paradaxom v rovníkovej Afrike.

18.00 - 18.15 prestávka

18.15 Zuzana Gálfyová: (Neboj sa) Zažiť hory Južnej Ameriky sólo
Keďže hory sú moja veľká preveľká srdcovka, v každej krajine, ktorú som navštívila - počas mojej skoro 4-mesačnej cesty Južnou Amerikou - som taktiež preskúmala časť okolitých hôr. Rada by som porozprávala o náhodnom trekovaní na severe Peru, zdolaní „skoro“ 5 a pol tisícového Alpamayo Pequeno v Bolívií, o spontánnom skialpe pri Fitz Royi a 8-dňovom treku s celou „domácnosťou“ na chrbte v magickom Torres del Paine...a  o tom, že to všetko ide aj sólo, aj ako žena, a aj bez mega plánu ?

19.15 - 19.30 prestávka

19.30  „NÁROČNÍ“ Matej Biľ a Zoli Ďurčík: Košice - Vladivostok a späť
Co ci dzigá? Śi śe zošaľel? Ta dobri śi! Co už si śe zaś ožar? Koľko otázok a konštatovaní dostaneš, keď na východe povieš, že by si sa vybral do Vladivostoku - autom, na mašine? Asi toľko, čo všade inde na Slovensku, a bohužiaľ skoro všetky pravdivé. To, že sa chceš vrátiť aj naspäť a cestou pozrieť Mongolsko, radšej nespomínaš. Neriskuješ, že budeš prinajlepšom „kandrati diľino“! Starý avtomobiľ po vlanajšom výbuchu pred Ľvovom vo forme ako nikdy predtým, pripravený na Rusko, Mongolsko, na Bajkal, Japonské aj Baltské more. Takže: „Davaj het, štartujeme!,“ zahlásil niekto o jedenástej večer, a o päť hodín nato sme aj skutočne vyrazili, z Košíc do Košíc cez +- 8 časových pásiem.

Vstupné: 7,00 €
Predpredaj: https://tinyurl.com/w8s39dh

Ďakujeme za podporu