Detail akcie
Michal Knitl: Pacifická hrebeňovka + 1.000 km peši po Európe počas korony
Dátum Nedeľa 6. 12. 2020
Čas 17:00
Miesto Stanica Žilina-Záriečie

Dve prezentácie o turistike, počas ktorých prejdeme 5.000 kilometrov po vlastných. Cez 4.000 na Pacifickej hrebeňovke a v kanadských Rockies počas leta 2019 a viac ako 1.000 kilometrov tento rok v Európe. Áno, aj počas korony sa dalo cestovať. V horách bol len čerstvý vzduch a minimum ľudí.

17.00 Pacifická hrebeňovka a kanadské Rockies

Pacifická hrebeňovka je túra dlhá 4.265 km od hraníc Mexika po Kanadu, ktorú ľudia idú 4 - 6 mesiacov. Začal som 11. 4. 2019 na hraniciach s Mexikom. Vybral som si dobrý rok. Rok, keď napadlo najviac snehu za posledné štvrťstoročie. Cez 5 týždňov som šlapal v snehu. Cez zasnežené sedlá, zamrznuté jazerá, so stanovaním na snehu, až kým sa začal topiť. Prekračovanie po pás hlbokých riek bolo ešte divokejšie ako hlboký sneh. Vytvorili sme skupiny a spolu sme hľadali miesta, kde rieky prekročiť. 5 a pol mesiaca v prírode, 4.000+ kilometrov peši a 5 párov tenisiek.

18.20 1.000 km peši po Európe počas korony

Koronavírus priniesol zmeny do života väčšiny ľudí. Mal som ísť do sveta, ale nedalo sa. Prvé kroky viedli do Tatier, Slovenského raja a Fatry. Až tri dni po otvorení hraníc Francúzska som sa s priateľmi vydal na Korziku, kde sme prešli GR20. Hovorí sa o nej ako o najťažšej a najkrajšej túre Európy. A veru, GR20 prekvapí svojou náročnosťou každého. Neskôr som sa presunul do Chamonix a prešiel som Tour de Mt. Blanc. Mesačný výlet som ukončil turistikou vo Švajčiarsku v okolí Adelbodenu a Interlakenu. O týždeň neskôr otvorilo hranice aj Nórsko. Oblasti Lyngen, Senja, Lofoty a Kvaloya na severe, ako aj túra pri nórsko-švédsko-fínskej hranici, boli tým najfotogenickejším prostredím, v akom som kedy bol. Ak bude čas, pridám aj fotky z Dolomitov z konca septembra.

„Keď prejdete Pacifickú hrebeňovku, je vám už každá túra krátka.“

Podujatie je vypredané, ďakujeme za záujem a pochopenie.

Vstupné: 6,00 €
Predpredaj: www.cestounecestou.sk/podujatia/pacificka-hrebenovka-1000-km-pesi-po-europe-pocas-korony-zilina/

Ďakujeme za podporu