Detail akcie
Jednohubky z divadelnej a tanečnej bubliny pre obdobie lockdownu
Dátum Sobota 19. 12. 2020
do Nedeľa 10. 1. 2021
Čas 12:00
Miesto Stanica Žilina-Záriečie

Naše online divadelné a tanečné tipy na zimné prázdniny pre vás spísala naša kolegyňa Baška Jombíková. 

Asi všetci teraz máme obdobie zoznamov – nákupných a darčekových, upratovacích aj pracovných „to do“ listov. Jeden zoznam sme pre vás vytvorili aj my, je to zoznam tipov a linkov, ktorými si môžete spestriť obdobie lockdownu a obmedzených kontaktov - kratšie aj dlhšie videá, ochutnávky, podcasty alebo články, ktoré z rôznych perspektív hovoria o divadle a tanci. Možno si medzi nimi nájdete darček, ktorý vás poteší alebo si aspoň oddýchnete od troch orieškov, netflixu a bublania v bubline. Niektoré sú aktuálne, no po niektoré sme načreli ďalej do minulosti, ale po dátume spotreby rozhodne nie sú. Keďže je však čas oddychový, poňali sme aj väčšinu týchto tipov skôr oddychovo ako odborne či hĺbavo. Tak nech vám niečo zachutí.

Mirette Mechail

Začneme zľahka a zďaleka, keďže nemôžme cestovať, pozveme vás na skok do Egypta. Tu sú nevyhnutnou súčasťou každodennej komunikácie gestá, ktoré majú oveľa širšie použitie ako u nás. Gestami sa komunikujú trasy autobusov, objednávajú čaje a shishy, vyjadrujú názory, uzatvárajú dohody. Preto gestá často slúžia aj ako tanečný či divadelný materiál pre profesionálnych umelcov, ale tiež amatérskych nadšencov, ktorí sa v dôsledku nie celkom rozvinutého umeleckého vzdelávania, no obrovského entuziazmu, rovnako často ocitajú na javisku a pred kamerami. Napríklad aj v tomto krátkom videu.

DV8 Physical Theatre | Can We Talk About This? : Ann Cryer

Z Egypta si odskočíme ešte do Anglicka, a trochu do minulosti, z tepla do chladu, od zábavy k vážnejším témam. Pozrieť si môžete scénu z predstavenia Can we talk about this (2011) od známej DV8 Company. Predstavenie sa zaoberá témou slobody prejavu, multikulturalizmu a islámu, a ako sa manifestujú v západnej spoločnosti. Krátka ukážka predstavuje členku parlamentu Ann Cryer, ktorá od konca deväťdesiatych rokov ako prvá nahlas hovorila o nútených manželstvách a znásilneniach v prisťahovaleckých komunitách. Nech vás ťažkosť témy neodradí, v jej interpretácii je tanečníčka nesmierne „ľahká“, presvedčte sa tu.

John Bohannon

Telo a tanec ako nástroje umeleckej interpretácie skúmal John Bohannon aj pre potreby vzdelávania a prezentácie v dvoch talkoch na platforme TED. V jednom z nich sa pokúša tancom vysvetliť fyzikálne vlastnosti tzv. supratekutej látky: Dance vs. powerpoint, a modest proposal a v druhom sa zamýšľa ako hovoriť s deťmi o sexe, Let´s talk about sex.

Quicksort

Ak by k vám tanec prehováral ako nástroj na vysvetlenie javov, môžete sa posunúť ešte trošku ďalej a pokúsiť sa pochopiť aj tzv. Quicksort algoritmus. Quicksort alebo rýchle triedenie je jeden z najrýchlejších známych triediacich algoritmov založených na porovnávaní prvkov. Jeho priemerná doba výpočtu je najlepšia zo všetkých podobných algoritmov. Algoritmus je veľmi jednoduchý a tu sa ho môžete naučiť s pomocou maďarského ľudového tanca: Quick-sort with Hungarian folk dance.

Marina Abramović

Predtým ako sa vrátime na domácu scénu a späť do aktuálnej situácie, pozývame vás ešte do Serpentine Gallery v Londýne, v ktorej v posledných rokoch niekoľko krát pôsobila svetoznáma performerka Marina Abramović. V lete 2014 pripravila predstavenie 512 Hours (512 hodín), dlhotrvajúce predstavenie, v ktorom bola každý deň, šesť dní v týždni, od desiatej do šiestej počas celého leta prítomná v galérii s divákmi. Tí vstupovali do priestoru bez mobilov, búnd, tašiek, vecí, oslobodení od svojej reality, stali sa na moment súčasťou predstavenia. V roku 2019 potom galéria hostila aj Marinin mediálny projekt The life, ktorý bol prezentovaný formou mixed reality. Diváci dostali pri vstupe špeciálne okuliare, prostredníctvom, ktorých mohli stretnúť Marinu vo virtuálnej realite a zároveň byť aj viditeľní pre ostatných divákov, čo sa mohlo odohrať na niekoľkých miestach na svete naraz. Práve Serpentine gallery pozvala divákov na jeseň tohto roku na online rozhovor s Marinou o spomínaných projektoch, ale aj ďalších témach. Rozhovor galéria sprístupnila na vimeu,  heslo je Serpentine2020! Ak vás Marina zaujíma, môžete si pozrieť aj jednu jej staršiu prezentáciu na platforme TED: An art made of trust, vulnerability and connection.

Masterpiece

A teraz už poďme domov. Jedným z najsledovanejších tanečných počinov v tanci tohto roka je predstavenie Masterpiece od Slávy Daubnerovej, ktoré sme aj my plánovali uviesť u nás v Novej synagóge. Sláva sa v ňom v podstate lúči s javiskom; je trochu výkrikom, trochu retrospektívou a trochu aj stíšením. Veľmi zaujímavý rozhovor s ňou pripravila žilinčanka Katarína Strýčková vo svojom podcaste V ženskom rode. Sláva ku koncu roka, keď už bolo jasné, že sa veľmi hrať nebude, zverejnila toto predstavenie na youtube, pozrieť si ho môžete tu.

Ufftenživot

Staničný divadelný program sa s rokom 2020 rozlúčil s festivalom Ďaleké divadlo – nové formáty pre divákov. Išlo o našu spoluprácu s Tomášom Janypkom a Sodjou Lotker, ktorá vedie medzinárodný divadelný program na pražskej DAMU. Sodja a jej študenti už pred pandémiou hľadali nové formáty divadla a skúmali možnosti vzťahu s divákmi, a sú v tom mimoriadne šikovní a inovatívni. Ak vás Sodja a jej práca zaujala tak ako nás, vypočujte si jej rozhovor s Jiřím Šimkom z divadelného zoskupenia Ufftenživot v podcaste Život on Air.

Mloki

A na záver ešte dve pozvánky. Ku káve vám odporúčame rubriku #niejevdivadle, ktorú pripravuje internetový časopis a kultúrny spolok MLOKi. Sú to také komentáre, postrehy či príbehy rôznych ľudí z oblasti divadla o tom, ako prežívajú pandémiu a to, že nie sú v divadle. 

Platforma pre súčasný tanec

Pozrieť si môžete aj zhrnutie uplynulej slovenskej tanečnej sezóny, tzv. okrúhly stôl PLaST, ktorý tento rok nebol okrúhly ale štvorčekový na ZOOMe, na kvalite mu to však neubralo. 

Sphéra na Kiosku 

No a celkom na záver pozvánka pre umelcov na prácu; festival Kiosk už má vonku prvý Open Call na rok 2021. Ak zaujme Vás alebo poznáte niekoho, koho by mohol zaujať, šírte slovo, link a klik.

- -

Ak ste sa dočítali až sem, veríme, že sa to nezaobišlo bez klikov a že ste si v tomto zozname našli aspoň jednu vec, ktorá vás upútala, možno preklikala niekam ďalej alebo aspoň roztancovala. To by sme boli asi najradšej. Pekné sviatky a hlavne zdravie, pokoj a spokoj, v sebe aj v rodine a bubline.

Ďakujeme za podporu