Detail akcie
Drť
Dátum Piatok 4. 6. 2021
Čas 20:00
Miesto Stanica Žilina-Záriečie

Angažovaná kapela, ktorú tvoria hudobníci zo Slovenska a Maďarska, prináša tému nevyjasnených otázok a neistoty, transformovanú do formy hudby. Jej prvý album Puntičkár je zhudobnením rozhovoru bývalého šéfa ŠtB generála Alojza Lorenca a je venovaný obetiam perzekúcií, represií a vrážd komunistického režimu. Texty Mareka Kundláka spolu s intenzívnym zvukom za hranicou štandardných žánrov testujú svedomie doby pred revolučným rokom 1989 a dnes.

 

Účinkujú:

Michal Kaščák / vokál

Miroslav Tóth / saxofón

Marek Buranovský / gitara

Lucia Chuťková / klávesy

Áron Porteleki / bicie

Márton Czernovsky / basgitara


„Drť, to je intenzívny umelecký tlak. Hudobný, textársky aj interpretačný. Miro skomponoval hudbu na pomedzí punku, jazzu a experimentu, ktorú členovia kapely úžasne posúvajú do neočakávaných dimenzií. Marek Kundlák spracoval rozhovor Alojza Lorenca tým najlepším možným spôsobom - nič nepridal, nič si nevymyslel. Vybrané tvrdenia ukazujú svet človeka, ktorý hýbe našou spoločnosťou desivým spôsobom. Drť je jednou z umeleckých možností, ako sa s tým vysporiadať.“ 

Michal Kaščák

 

Autorom projektu je hudobný skladateľ a saxofonista Miroslav Tóth, známy aj vďaka spolupráci s Kronos Quartet. Okrem neho sú súčasťou kapely ďalší známi muzikanti: skladateľka Lucia Chuťková, Marek Buranovský (Vojdi), Márton Csernovszky (The Best Bad Trip), Áron Porteleki (Dorota, Thisnis) a Michal Kaščák (Bez ladu a skladu), ktorí spoločne tvoria svojský rukopis oscilujúcich medzi viacerými žánrami od punku po (free) jazz. 

 

Facebook: https://www.facebook.com/drt.band.official/

Bandcamp: https://drtband.bandcamp.com/

Ďakujeme za podporu