Detail akcie
Drť + Prach
Dátum Piatok 4. 6. 2021
Čas 19:00
Miesto Stanica Žilina-Záriečie

Večer začneme o 19:00 diskusiou Fedora Blaščáka s Jergušom Sivošom (ÚPN) Kariéra Alojza Lorenca v komunistických bezpečnostných zložkách vo svetle archívnych dokumentov. Koncerty dvoch kapiel Drť a Prach budú nasledovať od 20:00. 

Angažovanú kapelu Drť tvorí zmes hudobníkov zo Slovenska a Maďarska. Texty Mareka Kundláka spolu s intenzívnym zvukom za hranicou štandardných žánrov testujú svedomie doby pred revolučným rokom 1989 a dnes.

Autorom projektu je hudobný skladateľ a saxofonista Miroslav Tóth, známy aj vďaka spolupráci s Kronos Quartet. Kapelu založil v roku 2019. Do zoskupenia prizval speváka Michala Kaščáka, klávesistku Luciu Chuťkovú - Ďzubákovú, gitaristu Mareka Buranovského (Vojdi), basgitaristu Mártona Csernovszkého (The Best Bad Trip) a bicistu Árona Portelekiho (Thisnis, Dorota). Spoločne tvoria svojský rukopis oscilujúci medzi viacerými žánrami od punku po (free) jazz. 

Prvý album Puntičkár je zhudobnením rozhovoru bývalého šéfa ŠtB generála Alojza Lorenca. O štylizáciu textov sa postaral Marek Kundlák. Album kapela venovala obetiam perzekúcii, represií a vrážd komunistického režimu. 

Drť za album získala nomináciu na Radio_head Awards a zároveň nahrala titulnú pieseň k filmu Komúna (r. Jakub Julény). Pre nahratie druhého albumu a aktuálne koncerty k sebe prizvali bicistu Jozefa Krupu (Ankramu).


Účinkujú

Michal Kaščák / vokál

Miroslav Tóth / saxofón

Marek Buranovský / gitara

Lucia Chuťková - Džubáková / klávesy

Jozef Krupa / bicie

Márton Czernovsky / basgitara


„Drť, to je intenzívny umelecký tlak. Hudobný, textársky aj interpretačný. Miro skomponoval hudbu na pomedzí punku, jazzu a experimentu, ktorú členovia kapely úžasne posúvajú do neočakávaných dimenzií. Marek Kundlák spracoval rozhovor Alojza Lorenca tým najlepším možným spôsobom - nič nepridal, nič si nevymyslel. Vybrané tvrdenia ukazujú svet človeka, ktorý hýbe našou spoločnosťou desivým spôsobom. Drť je jednou z umeleckých možností, ako sa s tým vysporiadať.“ 

Michal Kaščák

 

Facebook: https://www.facebook.com/drt.band.official/

Bandcamp: https://drtband.bandcamp.com/

 

Záver večera bude patriť miestnemu triu Prach zo žilinského železničného nástupišťa. Funguje už nejaký ten rok, ale tak ako ich muzika, ani oni sa nikam neponáhľajú. Na skúškach vždy dlho kecajú pri pive a potom hrajú – kamarátstvo je pre nich skrátka viac ako hudba. Ich melancholický punk je dobrým soundtrackom k upršaným dňom. Na konte majú demo z roku 2018 a minulý rok nahrali nový materiál na debut, ktorý by mal vyjsť už toto leto. V kapele sa zišli kamoši a zaslúžilí pankáči z kapiel HT, Coexist, The Kľemones a Dáša Fon Fľaša vo svojej ďalšej podobe.

 

 

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

Ďakujeme za podporu