Detail akcie
ONLINE Maroš Mastrák: Ako meniť to, že je vývoj jedného lieku dlhý a predražený?
Dátum Utorok 9. 2. 2021
Čas 19:00
Miesto Stanica Žilina-Záriečie

Nedávno nás zaujala správa od rodáka z Trenčína, ktorý sa spolu s kolegami pustil do vírenia vôd medicínskeho výskumu. Dávať veci do pohybu v kultúre a umení je naša každodennosť. No radi sa necháme inšpirovať ľuďmi z iných oblastí, ak majú navyše nutkanie otvárať hoci aj dlhodobo stigmatizované témy. Interestingsampels znie ako účinná značka pre Djs databázu, ale skrýva sa za ňou mladý a odvážny startup v podobe platformy zaoberajúcej sa tzv. mikrovzorkami krvi z terénu. Pozvali sme Maroša, aby nám o nej porozprával viac. Pozvanie prijal a my pozývame aj Vás na stream jeho zoom prednášky na fb Stanice.

 

“Po 7 rokoch štúdia a práce v oblasti molekulárnej biológie v Rakúsku ma moja priateľka pritiahla žiť späť na Slovensko. Naivný v tom, že sa tu počas mojej neprítomnosti niečo zmenilo, myslel som si, že vďaka svojím skúsenostiam rýchlo nájdem dobrú prácu. V tomto som však veľmi skoro narazil na tvrdú realitu. A mentalitu. Povedal som si, že ak tu chcem byť niekedy profesijne šťastný, musím si budovať vlastnú cestu. Začal som rozvíjať myšlienku, ktorú som mal v hlave už od svojho pôsobenia v zahraničí. Vytvoriť službu pre vedcov na získavanie tzv. mikrovzoriek krvi od ľudí ochotných zúčastniť sa na výskume. Samozrejme vedel som, že túto myšlienku nedokážem premeniť na realitu sám a budem potrebovať pomoc. Tu ma zase Slovensko príjemne prekvapilo. Bez problémov som našiel Dávida a Peťa. Dvoch veľmi dobrých programátorov, ktorí sa hneď nadchli pre môj nápad a spolu budujeme našu platformu.”

Maroš Mastrák

 

Anotácia prednášky

Akýkoľvek liek, diagnostická metóda alebo lekárske zariadenie, musia byť predtým ako sa dostanú na trh otestované na dobrovoľníčkach a dobrovoľníkoch v rámci tzv. klinickej štúdie. Klinické štúdie sú testy prebiehajúce na klinikách. Nemocničné prostredie však ľudí často odrádza, čoho výsledkom je väčšinou nedostatok dobrovoľníkov v štúdii a z toho vyplývajúca vysoká cena ako aj časová náročnosť. Náš startup sa snaží toto zmeniť vývojom štúdií, ktoré sú na 100% uskutočniteľné z domu. Účastníci takejto štúdie nemusia nikam chodiť a absencia zazmluvneného zdravotníckeho zariadenia štúdiu výrazne zlacní a zrýchli. Zrýchlenie a zlacnenie klinických štúdií je extrémne dôležité, keďže vývoj jedného lieku v súčasnosti trvá aj 12 rokov a stojí priemerne 2,5 miliardy Eur.

 

Prednáška bude trvať cca 20 min. a po nej bude priestor na otázky v chate. 

Ak máte otázky aj v predstihu, píšte ich na kamilmihalov@gmail.com a do predmetu dajte Interestingsampels. 

 

https://interestingsamples.com/sk slovenský startup, ktorý chce spraviť medicínsky výskum dostupnejším pre vedcov a atraktívnejším pre širokú verejnosť.

 

Ďakujeme všetkým čo sa rozhodnú pre dobrovoľné vstupné. 

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. 

Ďakujeme za podporu