Detail akcie
Slavkovská, Piktorová, Hodoň: Rauch
Dátum Sobota 10. 4. 2021
do Štvrtok 15. 4. 2021
Čas 09:00
Miesto Stanica Žilina-Záriečie

Tanečná rezidencia v podkrovnej sále S1 a work in progress prezentácia “ŠICHTA”.

Autorský projekt Rauch vzniká v spolupráci performeriek Jazmíny Piktorovej a Terezy Slavkovskej s dramaturgom a režisérom Martinom Hodoňom. Tvorcovia v projekte skúmajú transformáciu fungujúceho intímneho a dôverného vzťahu, ktorý sa časom odkrýva ako vzťah nefunkčný, až chorobný.

Prvotnou inšpiráciou pre tvorbu vzťahu je reálny sen - performerky sa nachádzali vo veľkej prázdnej miestnosti pokrytej bielym papierom, ktorá evokovala pocit sterility, prázdnoty a samoty. V jednom bode na stene visel prázdny biely obraz, za ktorým preexponovane tancovala Jazmína. Neďaleko od nej na zemi ležala celkom pasívne a bez pohybu Tereza. Do miestnosti prichádzali diváci, ktorí mali v rukách pastelky a slobodnú vôľu akýmkoľvek spôsobom vniknúť do priestoru a kdekoľvek kresliť či písať. Na konci sna tvorili celú miestnosť farebne popísané a obrazmi zaplnené steny. Na zemi zostal len obrys pasívneho tela. Rozdielnosť fyzického prejavu tanečníc v tomto sne bola výrazne extrémna a evokovala výsledok rozpadu intimity, ktorá predtým medzi nimi zjavne prebehla.

V projekte tvorcovia sledujú jednotku vzťahu z pozície spolužitia, ale zároveň sa zameriavajú na rozmer traumy, ktorá sa môže prejaviť v obrovskom rozsahu až po rokoch skrývanej, často nevedomej, agresie. Takýto parazitný vzťah vedie k nerešpektovaniu hraníc toho druhého a k neochote ich vôbec chápať, smeruje k deštrukcii a vyprázdnenosti ľudskej dôstojnosti. Tvorcov zaujíma moment, kedy a ako vo vzťahu vzniká nezdravý stav jedného voči druhému a taktiež opakované správanie agresora prechádzajúce až do polohy nevyhnutnosti existencie agresie vo vzťahu s istým odtieňom Štokholmského syndrómu.

Hlavnou ambíciou projektu je zobrazenie krehkosti individuality v sociálnej interakcii, jej formovanie a dopad na psychiku v parazitnom vzťahu. 

WIP ŠICHTA 15. apríla 2021 6:00 - 18:00 / Stanica bar aj online.

Okupácia priestoru Stanice; revízia možnosti byť. 

Online/ Offline/ Off-program/ Off-topic

Práca v práci. 

Práca na práci. 

Práca pre prácu. 

Kontakt kontaktu kontaktom.

Urbi et Orbi. 

 

Koncept, choreografia, tanec: Tereza Slavkovská, Jazmína Piktorová

Koncept, réžia: Martin Hodoň

Hudba: Jakub Mudrák

Svetelný design: Lukáš Kubičina

Kostýmy: Johanna Grigarová

Naštudovanie tanečného predstavenia podporil z verejných zdrojov formou štipendia Fond na podporu umenia.

 

O performerkách:

Tereza Slavkovská je činoherná herečka, speváčka a zároveň performerka fyzického divadla so zameraním na prepájanie pohybu, slova, hudby a tanca. K tomuto spájaniu žánrov ju viedlo už štúdium na JAMU a ďalej i neskoršie štúdiá vo Švajčiarsku na Accademia teatro Dimitri. Už počas štúdií účinkovala v projektoch v ND v Brne, Buran theater, BDNR v BB, Divadle Continuo či spolupracovala s režisérom J. A. Pitinským. V r. 2013 dostala cenu za najlepší ženský herecký výkon na medzinárodnom festivale PO SAULE, Litva. V r. 2015 získala s inscenáciou „Absolutní štěstí mouchy aneb poslední mystifikace Salvadora Dalí“ ocenenie na medzinárodnom festivale ITSELF v Poľsku. V zahraničí pracovala s medzinárodnými umelcami, akrobatmi a tanečníkmi. Jej autorský site specific projekt „Her Nature“ bol ocenený ako najlepší master project. Lektorsky viedla workshopy s „Circo para todos“ v Latinskej Amerike a ako supervízorka pracovala na cirkusovom predstavení „Limbo“ v Bogote. Po návrate do Európy svoje skúsenosti začala pretavovať do slovenských aj medzinárodných  projektov a spoluprác ako umelkyňa na voľnej nohe.

Jazmína Piktorová je herečka, tanečnica a performerka, ktorej tvorba spočíva v prepájaní fyzického divadla s tancom, herectvom, lyrickou klauniádou a prácou s objektom. K tejto „multižánrovosti“ bola vedená počas štúdia v Ateliéri Fyzického divadla na JAMU v Brne, a aj preto v súčasnosti pôsobí na nezávislej kultúrnej scéne pod hlavičkou kolektívu ZDRUHESTRANY a zároveň ako hosť na závislých scénach. V rokoch 2017-2019 spolupracovala s Viktorom Černickým a Tomášom Janypkom na projekte „Effortless Land“ o prirodzenosti ľudskej túžby po ľudskom kontakte, ktorý skúmal možnosti tanečnej dramaturgie a koncepcie. Počas svojho angažmán v Divadle Drak v Hradci Králové tu vytvorila autorské tanečné predstavenie pre deti „A na noze pevnina“, ktoré bolo úspešne uvedené v Českej republike, Slovinsku a Čiernej Hore. Od roku 2020 sa účastní umelecko-vzdelávacieho projektu Tanec školám, zaujíma sa o prienik tanečnej a pohybovej výchovy s tvorbou pro deti a pracuje na dlhodobom výskume pre nové tanečno-interaktívne detské predstavenie „Mikrosvety“. Za svoj herecký výkon v inscenácii „Zeď aneb Jak jsem vyrůstal za železnou oponou“ si odniesla širšiu nomináciu na „Ceny Thálie 2020“. Zo slovenských divadelných ocenení „DOSKY“ si zas odniesla nomináciu na Objav sezóny roku 2016. 

Ďakujeme za podporu