Detail akcie
El Capitan za deň ...alebo aj za viac ;-)
Dátum Streda 31. 3. 2021
Čas 19:00
Miesto Stanica Žilina-Záriečie

Yosemity. Mekka svetového lezenia a nádherných masívnych stien.
El Capitan - 914 legendárnych vertikálnych metrov! 
Online prezentácia spojená s diskusiou na platforme Zoom. 

Prvý výstup na El Capitan klasickou lezeckou cestou The Nose (v preklade Nos) trval v roku 1958 až 18 mesiacov. Druhý, v roku 1960, trval 7 dní. Dnes je rýchlostný rekord 1h 58 min 7s. Výstup štýlom NIAD (skratka znamená Nose In A Day, v preklade Nos za deň), je aj dnes veľmi ceneným výstupom. Je výzvou pre kondičku aj techniku lezenia. 

Horolezec a horský vodca Gabriel Mazur sa o to prvýkrát pokúsil v roku 2014. Odvtedy vyliezol The Nose 6-krát. Vo svojej prezentácii predstaví, ako sa dá zvládnuť 914 metrov na jeden záťah a ako to navždy ovplyvní vaše lezenie.

Súčasťou prezentácie bude aj praktický návod, ako sa na výstup na El Capitan môžete pripraviť, ak aktívne leziete a trúfate si zvládnuť obtiažnosť 9 klasifikácie UIAA. Pre rekreačných lezcov, ktorí zvládajú obtiažnosť 5, predstaví možnosť asistenčného lezenia s pomocou tzv. hákovania (lezenie s technickými pomôckami). 


 

PRAKTICKÉ INFORMÁCIE

Predpokladané trvanie celej akcie je 75 minút. Začneme prezentáciou (cca 35 minút) a následne budú mať účastníci možnosť sa pýtať a vstupovať s Gabrielom do dialógu. Moderátorom bude Robo Blaško zo Stanice, spolužiak zo strednej a dlhoročný kamarát.

Zvolili sme osobnejšiu formu komunikácie. Táto prednáška s diskusiou je limitovaná pre 15 účastníkov/domácností. Diskusia nebude sprístupnená ani streamovaná na internete pre širokú verejnosť. Vytvárame jedinečný zážitok a priestor pre hlbší dialóg. 

Po zaplatení vstupenky dostanete e-mail s linkom na Zoom, kde bude prezentácia a diskusia prebiehať. Zakúpená vstupenka platí pre sledovanie na jednom počítači alebo mobile. S jedným lístkom sa tak cez jeden počítač/mobil môžete akcie zúčastniť aj v páre, prípadne s ďalšími členmi vašej domácnosti. V prípade, že po zaplatení nedostanete mail s linkom na Zoom, kontaktujte organizátora e-mailom robo@stanica.


 

O LEKTOROVI

Gabriel Mazur pochádza zo Žiliny a je medzinárodným vodcom s certifikátom UIAGM/IFMGA. Bol aj pri zakladaní našej organizácie Truc sphérique. Momentálne žije najmä vo francúzskom Chamonix a často aj v americkom Yosemitskom národnom parku. 
Lyžuje, lezie steny aj ľady a zlieta hory na svojom minimalistickom paraglide. Sprevádza ľudí v Alpách, Himalájach, na Novom Zélande a v Južnej Amerike. 
V januári 2019 sa stali spoločne s francúzskym horským vodcom JB Chandesrisom štvrtým známym tímom, ktorému sa podarilo zletieť z vrcholu Aconcaguy.


 


 

Ďakujeme za podporu