Detail akcie
VOICES
Dátum Utorok 8. 6. 2021
Čas 18:00
Miesto Stanica Žilina-Záriečie

VOICES  je virtuálna hlasová schránka, kde možno zanechať a zdieľať odkazy, otázky, myšlienky, frustrácie, emócie. Veci, ktoré telo už neudrží samé a potrebuje ich zdieľať, aby ich splnilo, aby sa ich zbavilo, dokončilo a rozvinulo. Je prístupná v online priestore, no len v určitom čase možno zanechať nové odkazy. Otvára od marca každý utorok s hosťami a divákmi ( ktorí sa len nedívajú ) v Čechách, Slovinsku, Maďarsku, Poľsku… 

V utorok 8. júna 17:00 – 21:00 bude virtuálne otvorená a my jej u nás vytvoríme aj fyzický priestor.  

VOICES je online pandemický projekt pražského tanečného zoskupenia Temporary Collective, ktoré ostalo aktívne a v kontakte s divákmi počas celého trvania pandémie. Aj napriek nutnosti vstupu do izolácie online priestoru vytvorili formát v umeleckom jazyku, ktorý poznáme z ich tanečných inscenácií. Osobný, priateľský, spájajúci, jemne cynický, s rešpektom i ľahkosťou reflektujúci aktuálnu situáciu.

Sme radi, že schránku otvoríme aj my a je pre nás symbolom postupného prechodu od sociálnej izolácie späť do spoločnosti a do divadla. V utorok 8. júna vytvoríme na Stanici miestečko, kde sa môžete na chvíľku vrátiť do bezpečnej vzdialenosti, do kútika v súkromí, v ktorom sa môžete pripojiť do schránky, vypočuť si odkazy, zareagovať, nahrať svoj. A potom späť k partii na terase, do letného kina, na výstavu alebo domov. Veľmi sa tešíme, že vás už môžeme pozvať do divadla aj na koncert, no zároveň veríme, že na to, čo sme posledné mesiace zažívali, netreba zabúdať. Povedzte o tom alebo o čomkoľvek inom. Smelo. Pripojiť sa môžete aj z hocijakého iného miesta, nielen od nás. 

 

„Hovoriť znamená mať nádej.“ Zanechať odkaz znamená mať nádej, že budeš vypočutý.

Akt nechávania odkazov je nástroj. Je to prostriedok, ako formulovať niečo, čo by nebolo povedané, keby neexistovala možnosť, že to niekto vypočuje. 

VOICES je pokračovaním tanečnej inscenácie Duety, ktorá vznikla v PONEC – divadlo pro tanec. Duety vytvárali priestor pre stretnutia medzi divákmi a tanečníkmi, performermi. Dávali možnosť nahliadnuť, v čom môže spočívať ľudský kontakt a prepájali ľudí z rôznych spoločenských skupín veľmi priamočiarym spôsobom. Je pokračovaním výskumu možností tvorby priestoru pre stretnutia, ale také, ktoré budú robiť aj mosty v čase. Tento druh nepriameho dialógu vyzýva ľudí, aby spolu boli inak, aby vo svojej mysli vytvorili priestor pre iného človeka tým, že pre niekoho nechajú odkaz alebo na odkaz odpovedia. Hýbať sa neznamená hýbať sa len telom. Byť v dialógu neznamená len s niekým hovoriť. 

 

Námet a koncept: Petra Tejnorová a Sodja Lotker

Code a design: 2046

Produkcia: TEMPORARY COLLECTIVE/Tereza Ondrová

Koprodukcia: Tanec Praha z.ú. / PONEC - divadlo pro tanec

Hlasová schránka Voices je aktívna každý utorok, len vtedy je možné odkazy nahrávať a zverejňovať. Po ukončení ostáva len audio-archív z daného večera.

https://voices.temporarycollective.cz/

Temporary Collective je nezávislá platforma, ktorá tvorí projekty a inscenácie rôzneho žánrového rozpätia. Od tanečných a divadelných inscenácií, cez filmové produkcie až k inštaláciám a performance. Poetika platformy nadväzuje na autorskú tvorbu tanečnice Terezy Ondrovej a režisérky Petry Tejnorovej, okolo ktorých sa vytvárajú tzv. temporary tímy.

 

Špeciálne uvedenie VOICES môžete podporiť dobrovoľným vstupným. Ďakujeme!

 

 

 

 

  

 

Ďakujeme za podporu