Detail akcie
Hory a mesto Žilina (24. - 26. 8. 2021)
Dátum Utorok 24. 8. 2021
do Štvrtok 26. 8. 2021
Čas 19:00
Miesto Stanica Žilina-Záriečie

Už 9. ročník obľúbeného festivalu horského filmu a dobrodružstva prináša do komorného letného kina pod Rondlom prehliadku toho najlepšieho z bratislavského materského festivalu Hory a mesto. Svetová horská filmová produkcia na čerstvom vzduchu. Nezmeškajte. 

Séria celovečerných filmov je vždy doplnená o kratšie fascinujúce snímky zachytávajúce rôzne adrenalínové aktivity. A s dvomi skvelými prednáškami / prezentáciami vystúpia aj pozvaní hostia. 

 

PROGRAM 

 

UTOROK 24. 8. 

Prednáška, 19:00 

Hosť: Rasťo Hatiar

Športovec, kameraman, filmár a producent, ktorý má na svojom konte mnoho známych horských filmov. Nájdete medzi nimi filmy: Na hranici tieňov, Stratení nomádi, Zabijácka krása, Slepá dôvera, Teória šťastia podľa Rybanského, Vrcholová príťažlivosť. Je držiteľom viacerých prestížnych medzinárodných filmových cien. 

Rasťo príde predstaviť svoj posledný film Nechcený autoportrét.

“Doteraz som vždy filmoval príbehy o živote iných, so šťastným koncom, až na tento, ktorý je bohužiaľ o nás” ako sám hovorí.


Filmy, 20:00

Nechcený autoportrét

Réžia: Rastislav Hatiar, 2020, SK, 60 min

Jazyk: slovenčina (orig.)

Keď sa dvaja kamaráti vybrali na výstup do žľabu Veľkého Mlynára, bol vo Vysokých Tatrách nádherný, takmer ideálny deň. Všetko sa náhle zmenilo, keď ich zasiahla lavína. Roman - profesionálny horský záchranár po dlhom páde zahynie, ale Rasťovi sa po dráme spojenej s útrapami a rizikami na hranici života akoby zázrakom podarí prežiť. Kamera, na ktorú celú cestu nakrúcal je podivuhodným riadením osudu nepoškodená. Zasiahnutý hlbokou tragédiou sa napokon s touto skúsenosťou pokúša vyrovnať tak, že v priebehu roka pracuje ako autor televízneho magazínu o horách, kde konfrontuje seba a ďalšie postavy s podobným traumatickým zážitkom. O 9 mesiacov sa na miesto nešťastia vyberie opäť. Ako východisko zložitej psychickej katarzie tak vzniká nechcený autoportrét.

 

Oslnený (Spellbound)

Réžia: Richard Sidey, 2020, NZ, 5 min

Jazyk: angličtina (orig.)

Titulky: slovenčina

Basejumping vo wingsuit obleku sa často prezentuje ako vzrušujúca adrenalínová zábava. Krátky film Oslnený nás však zavedie hlbšie do kontemplatívnejších aspektov skákania, keď sa David Walden s partiou vydajú do hôr na Novom Zélande. Nádherné scenérie a hypnotická kinematografia nás vytrhnú z každodenného života a zavedú do sveta vzduchu, zeme a lietania.

 

Vylez z karantény (Lock Down Rock Up)

Réžia: Nico Hambleton, 2020, UK, 11 min

Jazyk: angličtina (orig.) 

Titulky: slovenčina

Jerome Mowat nás prevedie výzvami, ktorým čelil ako záchranár v prvej línii na začiatku globálnej pandémie, a lezením, ktoré bolo preňho únikom pred každodennou realitou.

 

Everest - najťažšia cesta

Réžia: Pavol Barabáš, 2020, SK, 52 min

Jazyk: slovenčina (orig.)

Dá sa najťažšia cesta na Mount Everest vyliezť alpským štýlom? Jej autor, najznámejší britský horolezec Chris Bonington, sa vyjadril, že je to nemožné. Ale pre štyroch slovenských horolezcov je to výzva. V roku 1988 nastupujú do juhozápadnej steny Mount Everestu, z ktorej niet návratu...


 

STREDA 25. 8. 

Prednáška, 19:00

Hosť: Marek Adamov

Cez hory na bicykli navštívil v máji 50 kultúrnych centier podobných Stanici, kde pracuje, a obišiel tak nezávislú kultúrnu mapu a všetky jej diery do sveta.


Filmy, 20:00

Dušou oddaný zime (Get Fat)

Réžia: Dan Whelan, 2020, CA, 8 min 

Jazyk: angličtina (orig.) 

Titulky: slovenčina

Krátky film o zimnej jazde na fatbajkoch v kanadských Skalnatých vrchoch.

 

Na nafukovačke do Asgardu (Ocean to Asgard)

Réžia: Heather Mosher, 2020, CA, 34 min

Jazyk: angličtina (orig.) 

Titulky: slovenčina

Štyria kamaráti cestujú svojpomocne na Baffinov ostrov za štyridsaťdňovým dobrodružstvom. Vtipný príbeh plný bigwallových prvovýstupov, zjazdov na divokej vode a arktických plameniakov.

 

Letom k deťom (Fly The Roof)

Réžia: Harry Seagar, Ryan Wilkes, 2021, NZ, 37 min

Jazyk: angličtina (orig.) 

Titulky: slovenčina

Príbeh o štyroch mladých Novozélanďanoch, ktorí vystúpili z komfortnej zóny na cudzom kontinente, aby pomohli tým, ktorí to najviac potrebujú. Harry, Ryan, Chris a Guid sa zapojili do projektu, v rámci ktorého sa naučia paraglajdovať, vylezú na strechu Afriky – Kilimandžáro a pokúsia sa odletieť z vrcholu najvyššej voľne stojacej hory sveta. Ich hlavným cieľom je vyzbierať 20 000 € prostredníctvom organizácie Wings of Kilimanjaro pre základnú školu Emboreet v Tanzánii. Príbeh o skutočnom dobrodružstve, priateľstve a nesmiernom odhodlaní prispieť k zmene.

 

Vo svetle noci

Réžia: Matej Pok, 2020, SK, 40 min

Jazyk: slovenčina (orig.)

Svetelné znečistenie je ďalším typom znečistenia planéty, no na rozdiel od plastového znečistenie alebo emisií CO2 nie je stredobodom pozornosti médií. Celosvetový problém svetelného znečistenia exponenciálne narastá každým rokom, zatiaľ však nemá reálne riešenie. Problém, ktorý negatívne ovplyvňuje život zvierat i rastlín, prácu astronómov, no najviac ovplyvňuje zdravie každého z nás.


 

ŠTVRTOK 26. 8. 

Filmy, 20:00  (Výber z víťazných filmov Hory a mesto Bratislava)

Útočisko na suchu (Aterpean Ateri)

Réžia: Ruben Crespo, 2021, ES, 5 min

Jazyk: baskičtina (orig.) 

Titulky: slovenčina

Pre opatrenia z dôvodu pandémie Covid-19 prežíva Mikel každý deň ponorený do nútenej monotónnosti. Spomienky na dobré časy a sny o nových dobrodružstvách mu však dodávajú energiu potrebnú na prekonanie neobvyklej situácie.


Remedy

Réžia: Jakub Šipoš, 2021, SK, 40 min

Jazyk: angličtina, francúzština (orig.) 

Titulky: slovenčina

Príbeh mladých ľudí, ktorí sa vydávajú na cestu loďou z Kanárskych ostrovov do južnej časti Senegalu, aby priniesli jednoduché filtre na vodu do oblasti Casamance. Vizuálna mozaika zachytáva útek z konzumnej spoločnosti a príbeh hľadania zmyslu života v pomoci iným. Remedy zobrazuje proces implementácie projektu „Voda pre Senegal“, občianskeho združenia People of hope, ich úspechy a neúspechy, úskalia a problémy, ktoré sprevádzajú ich cestu. Zobrazuje kultúru a život miestnych obyvateľov a zároveň poukazuje na dopad klimatických zmien na život komunít v tomto regióne. Rozoberá efektívnosť a udržateľnosť tohto projektu a kladie otázku závislosti komunity na rozvojovej pomoci. Cieľom filmu je zvýšiť informovanosť o problémoch s vodou vo svete, poukázať na viditeľné dopady zmeny klímy a inšpirovať ľudí, aby sa aktívne zapájali do diania okolo nás.

 

Krotiteľ koní (Le Cavalier Mongol)

Réžia: Hamid Sardar, 2019, FR, 75 min

Jazyk: mongolčina (orig.) 

Titulky: slovenčina

V mongolskom údolí Darhat začnú nomádskym kmeňom miznúť kone. Banditi ich kradnú majiteľom a predávajú za pár rubľov na ruských bitúnkoch. Ale ostražitý Šuchert sa ich rozhodne prenasledovať až na okraj mongolskej tajgy na sibírskej hranici. Režisér a etnograf Hamid Sardar, ktorý dokumentuje život posledných mongolských nomádov už viac ako desať rokov, nasleduje Šucherta na jeho nekonečnej ceste. Popri rivalite medzi klanmi, pašovaní tovaru a hľadaní zlata si Hamid kladie otázku, čo v súčasnom Mongolsku znamená krádež koňa.


Slovenské filmy uvádzame v pôvodnom znení, ostatné so slovenskými titulkami.

Na základe nového Covid automatu bude Stanica Žilina-Záriečie fungovať od 23. 8. 2021 v režime OTP - podmienkou pre vstup je doklad o očkovaní, prekonanom ochorení Covid alebo platný test (PCR 72 hodín, AG 48 hodín). 

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
 

Ďakujeme za podporu