Detail akcie
Leto 85
Dátum Utorok 7. 9. 2021
Čas 20:00
Miesto Stanica Žilina-Záriečie

Francúzske pobrežie v Normandii, leto 1985. Z rádia znie The Cure, Bananarama a Rod Stewart. Šestnásťročný Alexis stretáva staršieho, charizmatického a tajomného Dávida. Začína sa priateľstvo plné plavieb na mori, výletov na motorke, nocí bez spánku, slobody a spoznávania dospelého sveta. Zážitky rýchlo naberajú na intenzite, až sa všetko osudovo zvrtne a Alexis sa stáva hlavným podozrivým v policajnom vyšetrovaní… Režisér François Ozon sa vracia ku koreňom majstrovsky rozrozprávaným príbehom, ktorý dokonale sprostredkováva atmosféru polovice osemdesiatych rokov. 

 

François Ozon vyštudoval filmovú vedu na Université de Paris  a potom absolvoval réžiu na parížskej filmovej škole La Fémis. Už jeho rané krátke filmy vynikali filmárskou inteligenciou a provokatívnymi námetmi. Záľubu v porušovaní tabu ďalej rozvinul v celovečerných filmoch, akcentujúcich chúlostivé témy (neformálny pohlaď na sexualitu, anatómiu intímnych rodinných a iných medziľudských vzťahov a pod.). Príznačný pre Ozonov režijný rukopis je ironický humor, motívy tajomstva, fascinácia rafinovaným ženským svetom a prenikavý aj citlivý psychologický pohlaď do vnútra hlavných postáv.

 

Leto 85 - Été 85 François Ozon / FR / 2020 / 100 min. / Mp4, francúzsky + české titulky 

scenár: François Ozon, kamera: Hichame Alaouie, strih: Laure Gardette, hudba: Jean-Benoit Dunckel 

účinkujú: Félix Lefebvre, Benjamin Voisin, Philippine Velge, Valeria Bruni Tedeschi, Melvil Poupaud, Isabelle Nanty, Laurent Fernandez, Aurore Broutin

 

Ďakujeme za podporu