Detail akcie
Lucia Kašiarová & Ufftenživot: Mnohodinec
Počet termínov : 2
Miesto Stanica Žilina-Záriečie

Performatívne ne-sólo Lucie Kašiarovej a kol. hráme vo štvrtok 4. 11. a v piatok 5.11 o 19:00. Súčasťou piatkového uvedenia bude aj diskusia o 17:00.  

Neberte toto ako anotáciu. Už ma nebaví predstierať, že viem, čo robím. Vznik „Mnohodinca“ som iniciovala ja – Lucia Kašiarová a aj napriek tomu si „ja“ neprídem ako jedinec, ale Mnohodinec. Čo to vlastne znamená?

Východzím bodom mojej tvorby a života je „mnohodinosť“. Zaujíma ma, ako sa možno spoločne dívať na prelínanie osobných a všeobecných skúseností. Kde končí jeden a začína druhý? Cez moje telo, hlas a predstavivosť hľadám a aplikujem metódy, ako ono prelínanie zhmotniť a nahliadnuť naň, ako mať svoju vlastnú autonómiu a predsa sa prelínať v mnohodinosti. Náhoda, chyba, superpozícia, tanec, fyzika, vesmír a pohyb sú pre mňa východzím bodom k akcii. Slovom i telom.

Koľko štvorcov musím nakresliť, aby vznikol kruh?

Ako ďaleko musím byť, aby som videla samu seba?

Ako blízko musím byť, aby som videla celok?

Počas procesu som si dopisovala s dramaturgami procesu Jiřím Šimkom a Sárou Arnstein, a chcela by som sa s vami podeliť o jej časť (neupravované, vyňaté z konverzácie):

J a S: přemýšlím k čemu to vlastně je… Myslím, snažit se o nějaký propojení… Když se dneska podíváš kolem sebe, je vidět, že to čemu dneska říkáme „spojení“ je ve skutečnosti rozpojení. Rozpojení is the new black. Jasně, všechno ovlivňuje všechno, ale pokud to tak doopravdy je… tak to taky znamená, že všechno je taky trochu nic. Respektive je to o nějakým podívání se sám/a sobě (nebo nám) všem do očí a řečení si to. Přijmutí, že jsme taky možná k ničemu. Anebo, že ta vize o propojení je možná utopie a jestli se nepletu, tak ještě nikdy žádná utopie nefungovala.

L: Hele, Black is black, upsidedown, ven dovnitř – ano jsme zbyteční, respektive je fajn si připomínat, že „nic“ neznamená nic. Ale zároveň každý náš krok, nádech, výdech je důležitou součástí života. Proč? PROT. Protože co je. JE. A nemůže nebýt. Jsme a tím pádem neseme odpovědnost za vývoj celku. V minimálu za sebe a své nejužší, nejbližší okolí. O to víc nám dnes může pomoct zvědomovat si jakkoliv i uměním, že nejsme sami, protože spousta z nás se tak může cítit a cítí.

Mnohodinec je kolektívnou tvorbou umelcov, ktorá cez telo Lucie Kašiarovej prináša na javisko neuchopiteľné fakty a vytvára priestor, v ktorom neexistuje minulosť ani budúcnosť. Priestor, v ktorom možno na malú chvíľu čeliť nevysloviteľnému, nedopovedanému, neuchopiteľnému. Pričom zmysel tkvie v „čelení“ a nie v zdelení alebo závere, ku ktorému sme práve teraz spoločne došli alebo dôjdeme.

Časti procesu sme zaznamenali v podobe jednoduchej webovej prezentácie: https://mnoho.ufftenzivot.cz/

Idea, koncept: Lucia Kašiarová

Tvorivý tím: Sára Arnstein, Jiří Šimek, Tomáš Vtípil, Magdalena Vrábová, Lucia Kašiarová

Umelecká podpora: Peter Šavel

Koprodukcia: Ufftenživot (Tereza Tomášová) a Studio ALTA

Rezidencie: NKC Záhrada, Švestkový dvůr (v rámci výzvy Nové sítě), Zámek Žďár nad Sázavou

Poďakovanie: Jan Tyl

Studio ALTA prevádzkuje ALT@RT, z.ú. za podpory Ministerstva kultury ČR a celoročného grantu hl. m. Prahy ve výši 3 150 000 Kč.

Projekt vznikol s podporou Ministerstva kultury ČR, EHP a Norských fondov 2014-2021, Magistrátu hl. m. Prahy a Nové sítě z.s.

 

Ďakujeme za podporu