Detail akcie
PrieStory
Dátum Streda 12. 1. 2022
do Pondelok 31. 1. 2022
Čas 11:00
Miesto Stanica Žilina-Záriečie

“Snažím sa vytvárať dobrý dizajn a dobrý dizajn je pre mňa svätý pojem, ktorý ma robí šťastným,” hovorí o svojom prístupe náš aktuálny rezident Milan Stanco.

Milan Stanco sa počas rezidencie v januári 2022 venuje redizajnu priestorov kultúrneho centra Stanica. Najmä priestoru kaviarne, kde sa konajú koncerty, komunitné podujatia, občasné workshopy a festivalové tancovačky. Do realizácie zapája celý tím občianskeho združenia Truc sphérique. 

Metódou je recyklácia dostupných materiálov a DIY produkcia. Jednou z úloh bude riešenie lepšieho napojenia priestorov kaviarne s vonkajším dvorom kultúrneho centra, efektívnejsšia organizácia priestorov a ich vzťahov. 

Ďalším priestorom na rade je ateliér pre deti, v ktorom budeme zlepšovať kvalitu funkcie, presvetlenosť a napojenie na vonkajšiu záhradu.

“Narodil som sa na severnom pobreží Slovenska v Žiline, kde to všetko začalo. Ako prckovia sme si vyrábali vlastné káry, na ktorých sme jazdili kopce a chodníky. V mojich siedmich rokoch som dostal prvý skate. Pokazené káry ostali v pivnici a po našich zadkoch sme bombili na skatoch.

Základná umelecká škola a prijatie na výšku – produktový design otočili môj umelecký smer naruby. Od ostrých písmen k čistým líniam a dizajnovým tvarom. Potreboval som sa vyjadriť v iných sférach - grafika a vlastné výrobky podľa vlastných pravidiel. Prvé kroky viedli k vytvoreniu môjho brandu PANGEA.

Inšpirácia, z ktorej tvorím je náš svet a všetko, čo sa okolo nás deje. Nutnosť tvoriť plynie z doby, v ktorej žijeme. Doby plnej kontrastov, absurdity a gýču. Vždy som bol tak trochu rebel a v tvorbe sa snažím ukázať svoj nesúhlas s dobou a aktuálnymi udalosťami vo svete.

Najdôležitejšie je samotné remeslo. Milujeme drevo, kožu, kov či textíliu. Jednoducho je pre mňa pôžitok a láska pretvárať materiál na produkty, ktoré plnia svoju funkčnú i estetickú úlohu a zároveň uspokojujú náročné požiadavky užívateľa,” povedal Milan Stanco o svojom tvorivom svete.

 

Ďakujeme za podporu