Detail akcie
Divadlo Alexandra Duchnoviča: Pieskovisko
Dátum Štvrtok 10. 3. 2022
Čas 19:00
Miesto Stanica Žilina-Záriečie

Divadelná hra súčasného poľského autora Michała Walczaka v rusínskom jazyku.

Kedy dospievame? A čo to vlastne dospelosť je? Je vôbec žiadúca v dobe hyperreality, kedy už nie je možné presne určiť, čo je skutočné a čo je fiktívne? Kedy preberáme zodpovednosť za vlastné činy? Dokážeme dať najavo svoje city? Túžime ešte po trvalých vzťahoch? Nie sme aj v dospelosti stále deťmi a už v detstve dospelými? Sú ON a ONA ešte skutoční, alebo to sú už len znaky vo virtuálnom svete? 

Hra metaforicky hovorí o (ne)schopnosti nadväzovať a pestovať medziľudské vzťahy. Vieme robiť kompromisy alebo sme odsúdení na samotu na vlastnom sebastrednom piesočku? On a Ona spoznávajú radosti aj úskalia rodiaceho sa priateľstva. Obrazy záujmu a empatie sa striedajú s bojom a agresiou. Ako zvládať svoje pocity a čo znamená preberať zodpovednosť za svoje činy? Dokážeme spolu dospieť alebo ostaneme navždy deťmi? Režisér Braňo Mazúch obsadil do oboch postáv herečky, čím otvára aj ďalšie témy spojené s rodovou rolou a identitou súčasného človeka. V čisto bielom priestore vytvoril koncentrovanú inscenáciu s presným rytmom a výraznou hereckou štylizáciou. Inscenácia sa hrá v rusínskom jazyku.

Inscenácia získala špeciálnu cenu poroty na festivale Nová dráma 2021.

Autor divadelnej hry: Michał Walczak

Réžia: Braňo Mazúch, a.h.

Asistent réžie: Jozef Pantlikáš

Hrajú: Iveta Fejková, Ona, Zdenka Kvasková, On

Preklad: Jaroslav Sisák, a.h.

Scéna: Braňo Mazúch, a.h.

Kostýmy: Lenka Rozsnyóová,a.h.

Zvuk: Milada Tuptová

Svetlá: Anton Miščík, Richard Tanislo

Stavba scény: Štefan Hanuščin, Jozef Novák, Juraj Sovák

Rekvizity: Jozef Novák

Garderóba: Silvia Novotná, Katarína Lešková

Jazyková spolupraca: Peter Medviď, a.h.

Braňo Mazúch
Je absolvent réžie a dramaturgie alternatívneho a bábkového divadla na Katedre alternativního a loutkového divadla Divadelnej fakulty Akademie múzických umění v Prahe. Má za sebou réžie viac ako 40 činoherných, bábkových, tanečných a multimediálnych inscenácií v českých, poľských a slovenských divadlách. Pôsobí ako pedagóg herectva na Katedre alternatívneho a bábkového divadla a pedagóg réžie v rámci anglického magisterského programu Directing of Devised and Object Theatre na KALD DAMU. Od októbra 2019 je vedúcim tejto katedry.

Michał Walczak 
Vyštudoval divadelnú vedu a  divadelnú réžiu na varšavskej Divadelnej akadémii. Je spoluzakladateľom kultového varšavského kabaretu Pożar w Bordelu a jednou z najuznávanejších a najvýraznejších autorských osobností súčasného poľského divadla. Za vytvorenie jedinečného, kritického a prenikavo vtipného jazyka opisujúceho dnešné Poľsko bol spolu s autorom Maciejom Lubienskim v roku 2017 nominovaný na cenu Paszport Polityki poľského týždenníka Politika. Hra Pieskovisko bola jeho prvotinou, ktorá sa dočkala ohlasu nielen v Poľsku, ale i v zahraničí.

 

Ďakujeme za podporu