Detail akcie
Expedičná kamera 2022 - festival cestovateľských a dobrodružných filmov
Dátum Piatok 18. 3. 2022
Čas 18:00
Miesto Stanica Žilina-Záriečie

Zľaňovanie najvyšších vodopádov sveta v Barabášovom filme Salto je kráľ, kajakovanie v Angole, príbeh o hľadaní odvahy počas behu Lenky Vacvalovej z Dukly na Devín, prvovýstup Máru Holečka v Peru,  kajakovanie v Afrike, plnenie cyklosnov v Kanade i 1000-míľová Adventure race. Šesť výnimočných dokumentov v jeden večer, ktoré prináša do miest v Česku i na Slovensku 12. ročník festivalu Expedičná kamera

Program:

18:00 Salto je král
Pavol Barabáš, Slovensko, 63 minút
Najvyššie vodopády sveta a ich zlaňovanie. Čo si pod tým predstaviť? Neskutočnú scenériu, adrenalínový zážitok alebo div sveta, ktorý bežný smrteľník nepresiahne? A predsa existuje partia kamarátov, fanatikov a bláznov, ktorá nepostihnuteľnú kategóriu ovláda takmer dokonale. Ich spoločnou výzvou je objaviť, dosiahnuť a splynúť s nespútanými vertikálnymi živlami. Cesta k nim predstavuje často výpravy do neznáma, kde ani najdôslednejšia príprava negarantuje tušený cieľ. Jedinou ich istotou je sila priateľstva, maximálna dôvera a cit spolupatričnosti. Bude to však stačiť na prejdenie najvyšších vodopádov sveta?

19:05 Kwanza topící se diamant Angoly
Nový Zéland, 30 minút
Dvojnásobný olympionik Dawson, Jihoafričan Dewet Michau a britský vodák Jake Holland cestují hluboko do srdce válkou zničeného jihoafrického státu. Bojují s nemilosrdným počasím a kilometry nezmapovaného terénu, aby se stali jedněmi z prvních kajakářů, kteří zažijí nebezpečné peřeje řek Keve a Kwanza.

19:35 Nájdem odvahu
Viliam Bendík, Slovensko, 37 minút
Lenka Vacvalová hľadá odvahu zabehnúť najdlhšiu turistickú trasu na Slovensku – 770 km z Dukly do Devína s prevýšením viac ako 31 km. Zakladá TÍM ODVAHY na pomoc deťom s rakovinou a v máji 2019 vyráža z Duklianskeho priesmyku na dlhú cestu na Devín. Na Ceste hrdinov SNP však nájde oveľa odvážnejšie ženy ako je ona sama. Ženy, ktoré stáli tvárou v tvár smrti počas Slovenského národného povstania a museli hľadať odvahu v situáciách, ktoré si dnes nevieme ani len predstaviť. Nakoniec zažije uprostred nádherných slovenských hôr to najcennejšie – ľudskú dobrotu a spolupatričnosť.

20:10 – 20:25 prestávka

20:25 Boys 1970
Česká republika, 52 minút
Poslední květnový den roku 1970 se při zemětřesení odtrhla značná část severní části šestitisícovky Huascarán Norte a v podobě laviny, ledu a kamení pohřbila v základním táboře všechny členy české Expedice Peru 1970. Marek Holeček a Radoslav Groh v roce 2019 vytyčili novou linii na sousední Huandoy Norte a na počest kolegů, kteří zde před půl stoletím zahynuli, ji pojmenovali Boys 1970

21:17 Kripl trip
Česká republika, 17 minút
Dva čeští hendikepovaní bikeři si plní svůj sen. Vydávají se do Britské Kolumbie v Kanadě, aby tu navštívili největší bikepark na světě. Návštěva jim umožní zajezdit si na vyhlášených trailech a poznat, jak se liší přístup k hendikepovaným sportovcům v České republice a v Kanadě.

21:35 1000 Miles 2021 – Jih proti severu
Česká republika, 55 minút
Dokument z 11. ročníku závodu 1000miles Adventure, který se jel kvůli pandemii Covid-19 pouze v Česku, čímž se v mnoha ohledech stal unikátním. Hodinová podívaná plná radostí i strastí účastníků i pořadatelů! Ve filmu uvidíte projevy ohromné euforie, pocity radosti a nesdělitelného štěstí, pokory k soupeřům i přírodě. Na druhé straně ale také krev, pot, slzy a zklamání. Z většiny závodníků se s přibývajícími kilometry a ubývajícími fyzickými i psychickými silami postupně stávají lidé, pro které je více než vítězství jejich touha dosáhnout vlastního cíle a překonat sám sebe. A především zažít velké dobrodružství!

Vstupné:
- 6 € predpredaj na https://www.cestounecestou.sk/.../expedicna-kamera-2022.../
- 7 € na mieste
- 5 € na mieste na druhú časť po prestávke (ak kapacita dovolí)

 

Ďakujeme za podporu