Detail akcie
Umelecké rezidencie pre Ukrajinu
Dátum Štvrtok 21. 4. 2022
do Sobota 14. 5. 2022
Čas 18:00
Miesto Stanica Žilina-Záriečie

Snažíme sa ako vieme a podporujeme ukrajinských utečencov, umelcov aj dlhoročných kamarátov na umeleckej scéne. Naše možnosti sú obmedzené. Veríme, že aj kvapka pomoci má zmysel. Ak nás totiž v tejto snahe zotrvá veľa, prispejeme k mohutnej európskej vlne solidarity.
 

Od marca sme otvorili sériu tvorivých rezidencií – finančne podporujeme umelcov, ktorí utiekli pred vojnou aj tých, ktorí zostali na Ukrajine. Spomenieme napríklad hudobníka a skladateľa Rodion Sun Liona (Užhorod), rappera Den Da Funka (Cherson), výtvarníčku Tamaru Turljun (Kiev), ďalej učiteľku kresby z umeleckého štúdia More (Odesa), budeme pokračovať v podpore výtvarníka Marsela Oniska (Užhorod). 

Zapojili sme sa aj do humanitárnej pomoci. Spolupracujeme s priateľmi z organizácie Shelter Plus (Krivij Rih) v Dnepropetrovskej oblasti. Pomáhali sme dostať do bezpečia ľudí s postihnutím a na vozíčkoch. Organizovali sme benefičné koncerty pre Ukrajinu, podporovali viaceré zbierky, komunitný trh, s dobrovoľníkmi robíme každú sobotu aktivity pre deti utečencov v Žiline, pomáhame iniciatíve Ukrajinský dom v Žiline. Máme aj novú kolegyňu z Užhorodu - dobrovoľníčku Noru v rámci programu Erasmus+. Individuálne v Žiline ubytovávame našich ukrajinských priateľov a ich rodiny. 

Ukrajinský kultúrny program sme zintenzívnili po anexii Krymu. Výtvarníkovi Marselovi Oniskovi sme vtedy povedali, že bude maľovať naše mesačné plagáty až do kým neskončí ruská agresia na Ukrajine. Plagáty nám robí už ôsmy rok…

Zároveň sme nerezignovali ani na podporu bieloruských umelcov. Program sme rozbehli spoločne s ukrajinskou organizáciou Izolyatsia (Kiev) a sieťou európskych kultúrnych centier Trans Europe Halles. V rámci neho napríklad hosťujeme dvojicu umelcov - Solar Olgu a Pavla Ambionta a podporujeme ďalšie organizácie a výtvarníkov v Bielorusku. 

Okrem podpory konkrétnych umelcov sme rozbehli viaceré programy na podporu Ukrajincov, ktorí prečkávajú vojnové časy v Žiline. Otvorili sme sobotnú dielňu pre rodiny s deťmi. Do tvorivých dilení na Stanici, ktoré neboli plne obsadené sme zapojili ukrajinské deti. Otvorili sme pre nich v pracovných dňoch aj samostatnú pravidelnú výtvarnú dielňu. Organizujeme s komunitou Ukrajincov v Žiline ďalšie vzdelávacie a komunitné akcie (napr. výučba jazyka, Malý trh). 

Ďakujeme za podporu z verejných zdrojov Fondu na popdoru umenia. Pomáha nám aj množstvo individuálnych darcov a dobrovoľníkov. Spomeniem aspoň niektorých z nich – Gabriel Mazru, Martina Dacejová, Pavol Konárik, Martin Birner, Tomáš Hudcovič, Silvia Belošovičová, Peter a Zuzana Kurillovci…

Tiež sme sa v našom občianskom združení dohodli, že polovicu venovaných peňazí z 2% použijeme na podporu ukrajinských umelcov.

Ďakujeme všetkým, ktorí pomáhate.

Ďakujeme za podporu