Detail akcie
Džumelec: Výchovný koncert (prednáškový muzikál)
Dátum Utorok 10. 5. 2022
Čas 19:00
Miesto Stanica Žilina-Záriečie

Zmysel pre rytmus je ľudská superschopnosť. Dvojročná prestávka koncertov sa dá využiť na úplne nový začiatok. Najveľkolepejšia džumelecká prednáška rozoberie rituál koncertu na márne kúsky a každú súčiastku podrobí kolektívnemu čudovaniu sa. Dôjde k vytvoreniu nového hudobného štýlu a kodifikovaniu novej rytmickej výhodoslovenčiny. Zvrhne sa to na koncert a budú prizvaní najpovolanejší odborníci: všehráč a samorast Raptor Koch a učiteľ ZUŠ a najcitlivejší gitarista Lukáš Valkučák. Slávnostné odovzdávanie nového rytmu a maximalistického tkaniva súvislostí preberie a otestuje Džumelcova pätnásťročná dcéra. 

Džumelec Erik Sikora dostal Cenu Oskára Čepana v roku 2019 a za odmenu odletel do New Yorku na jar 2020. Navštívil posledné vernisáže a posledný noisový koncert, pobicykloval sa po Covidom vyprázdnených manhattanských uliciach a po dvoch týždňoch odletel posledným lietadlom do Európy. Následne mal možnosť pripraviť tiež za odmenu samostatnú výstavu. Túžil však radšej po živom predstavení, bolo mu to splnené, ale dva pandemické roky umŕtvili možnosti živých vystúpení. Za ten čas si naplno uvedomil úbohosť online koncertov a utkal si novú látku na prednášanie, všetko sa točilo okolo vízie záchrany hudbou a rytmom. Rytmus je všade, od pohybu planét až po srdce, ale prečo si lúskaš do rytmu a prečo sa pri spoločnom rytmizovaní zvyšuje empatia?

Džemovaný muzikál uvádza Nadácia - Centrum súčasného umenia svetovo a putovne v Košiciach, Žiline a Bratislave s podporou Fondu na podporu umenia, ktorý je z verejných zdrojov. Nič také ešte nebolo, nenechajte si to ujsť.

dzumelec.bandcamp.com
eriksikora.com
oskarcepan.sk

Ďakujeme za podporu