Detail akcie
Workshop s DAMU: Dialogické jednanie s vnútorným partnerom
Dátum Štvrtok 29. 9. 2022
Čas 17:00
Miesto Stanica Žilina-Záriečie

Dialogické jednanie je hlavnou psychosomatickou disciplínou Katedry autorskej tvorby a pedagogiky DAMU (Praha), ktorú vymyslel prof. Ivan Vyskočil. Chodí na ňu každý semester stovka záujemcov nielen z DAMU, ale aj z iných vysokých škôl či ľudí z ulice. Základná doba štúdia tejto disciplíny trvá 2-3 roky.

Aké to je stáť na scéne (alebo v živote), nemať v ruke nič a ponechať všetko spontánnemu, a predsa kultivovanému dianiu? Nejde o bohapustú improvizáciu, kedy človek chŕli nápad za nápadom, ale o základnú orientáciu a koncentrované jednanie v tejto dynamickej situácii, kedy ste pred ostatnými sám za seba a so sebou. Dialogické jednanie študuje princípy hry, hráčstva a herectva ako v umeleckom, tak neumeleckom kontexte: Ako byť v prítomnosti? Ako nehrať? Ako byť autentický? Ako si všímať impulzy a ako s nimi narábať? Ako (sa) počúvať a odpovedať (si)? Ako cibriť telo a inteligenciu, empatiu, súhru…

Workshop je určený nielen pre divadelníkov, ale pre kohokoľvek, kto pracuje na verejnosti (s verejnosťou) alebo pre tých, ktorí majú záujem o akčné sebapoznanie či kondíciu k dialógu. 


Workshop budú viesť  bude viesť doc. Michal Čunderle, Ph.D. a Mgr. et MgA. Václav Zimmermann, pedagogovia DAMU, a BcA. Lucie Vacovská, študentka DAMU.

Trvanie workshopu: 90 - 120 minút

Základem je zkušenost a zakoušení stran jednání (mluvení, hraní) sám se sebou (s vnitřním partnerem, resp. partnery) zpravidla o samotě. Z autopsie snad každému známé tzv. samomluvy nebo samohry. Dále pak jde o to, učit se a naučit se podobně autentické, spontánní, hrající a souhrající jednání (chování a prožívání) produkovat veřejně, v situaci ´veřejné samoty´ (Stanislavskij), za přítomnosti a pozornosti ´diváků´. V situaci, kdy ´jako kdyby´ druzí, diváci, při tom nebyli, s vyloučením zejména zrakového a taktilního kontaktu.

Prof. Ivan Vyskočil

https://www.damu.cz/cs/katedry-programy/katedra-autorske-tvorby-a-pedagogiky/
https://www.facebook.com/autorskatvorbaapedagogika
https://www.ivanvyskocil.cz/html/dialogicke.html
https://www.youtube.com/channel/UCc4sANq1KGn0YrGpxfKGWWw
 

Pre prihlásenie vyplňte prosím krátky prihlasovací formulár na tomto linku. 

Kontaktná osoba: Bashka Jombíková, bashka@stanica.sk

Po workshope pozývame aj na Scénické čítanie s DAMU: Clifton - Zrození dvojice, ktoré je pre účastníkov workshopu zdarma. 
 

Ďakujeme za podporu