Kultúra musí ostať otvorená. Pre všetkých.


Preto potrebujeme Vaše 2% ĎAKUJEME!

VIAC INFO

Detail akcie
ZRUŠENÁ diskusia M. M. Šimečku s M. Slabošpyckým a R. Denemarkovou: Keď skončia slová
Dátum Utorok 20. 9. 2022
Čas 18:00
Miesto Stanica Žilina-Záriečie

Bohužial sme dostali správu, že Myroslav Slabošpycký nemôže do Žiliny prísť a tak sme nútení plánovanú diskusiu zrušiť. Veľmi nás to mrzí, zakúpené vstupenky budú automaticky vrátené. Budeme premietať len jeho film Kmeň - o 18.00 aj 20.00 a vstupné bude dobrovoľné. Vďaka za pochopenie. 

Jeden z najoceňovanejších ukrajinských filmov vôbec získal množstvo nominácií a medzinárodných cien vrátane Ceny kritikov v Cannes. Odohráva sa v internátnej škole pre nepočujúcu mládež kdekoľvek a kedykoľvek uprostred obrovského sovietskeho či širšieho socialistického bloku niekedy dávno po tom, čo skolaboval. Je príbehom nového chovanca, ktorý sa snaží začleniť - presadiť. V hrobovom tichu sa odohráva smrteľný zápas, o prežitie, o pozíciu, o pivo, o cigarety. Aj zárodok ľúbostného príbehu je vopred odsúdený na smrť. 

- - -

Popis pôvodne plánovanej debaty:

Diskusiu s oceňovaným ukrajinským  režisérom a najprekladanejšou českou spisovateľkou súčasnosti prináša do Žiliny Stredoeurópske fórum. Myroslav  Slabošpyckij bude so spisovateľom Martinom M. Šimečkom a Radkou Denemarkovou hovoriť o tom, ako jednotlivec tak dlho neznamenal vôbec nič, že prestal byť hodnotou. Ideológie zanikli, nahrádza ich predcivilizačný princíp kmeňovej príslušnosti. Ako sa vrátiť k ľudskej dôstojnosti? Rozhovor o tom, prečo civilizačné hodnoty miznú v spoločnosti klanov a kmeňov, ktorá sa rozpína aj všade okolo nás.

Ďakujeme za podporu