Kultúra musí ostať otvorená. Pre všetkých.


Preto potrebujeme Vaše 2% ĎAKUJEME!

VIAC INFO

Detail akcie
Eight cups and The Devil / tanečné divadlo
Dátum Štvrtok 24. 11. 2022
Čas 19:00
Miesto Stanica Žilina-Záriečie

Tanečné divadlo, ktoré vždy odznova tvoria performeri a improvizátori Roberta Legros Štěpánková a Tomáš Janypka s live hudobným sprievodom Ivana Palackého a svetlom Matthieu Legrosa. Tieto tri vrstvy významov - tanec, zvuk, svetlo - sú na scéne v neustálej komunikácii a tvorbe príbehu. Vznikajú z presnej, ale spontánnej sú-hry umelcov v reálnom čase javiska.

“Tam kde sa dostávame na hrany zvyklostí, nachádzame viac. Sme dve telá.”

Východiskom diania je vzťah dvoch ľudí, ktorí “spolu žijú, ale nevedia o sebe” a tarotové karty, ktoré si performeri vytiahli na samom počiatku tvorby diela. Dielo spočíva v reflexii každodennosti každého z nás - muža a ženy, pričom si dovoľuje hlbší ponor do jej emočných a symbolických vrstiev. Performeri prestupujú za hranice bežnej reality do atmosféry sna, surreálna či absurdna. S humorom a poéziou nás umelci prenášajú do nášho podvedomia, z ktorého sa objavuje intenzívny svet symbolov. Ten je vďaka akčnému potenciálu umelcov obnovený v každom novom uvedení.

Na počiatku diela stoja umelci a performeri Tomáš Janypka a Roberta Legros Štěpánková, ktorí spoločne tvoria a pracujú od roku 2018. Dielo EIGHT CUPS AND THE DEVIL plynule nadväzuje na Sériu okamžitých nocí IMMEDIATUS, ktorú umelci spoločne organizujú od leta 2018 so zámerom tvoriť tanečno-hudobné či intermediálne predstavenia predovšetkým v ne-divadelných priestoroch. Snažia sa tak aktívne rozvíjať umenie instantnej kompozície (umenie tvorby tanca, hudby a príbehu v reálnom čase scény) v Českej Republike.

“Dílo je vytvořeno poctivě, je do detailu domyšlené, přináší zvláštní magii a silnou imaginaci!” (Ivana Kloubková z premiéry pro Opera Plus

Réžia, choreografia, performancia: Roberta Legros Štěpánková, Tomáš Janypka 

Hudba: Ivan Palacký 

Svetlo: Matthieu Legros 

Dramaturgická spolupráca: Šimon Peták 

Produkcia: R. Legros, T. Janypka, Wanda Kaprálová, Klaudia Klembarová

Grafika plagátu: Roman Ženatý

Premiéra: 6-7.10.2021, CoLabs, Brno

Projekt vznikol s podporou Ministerstva kultury ČR, Statutárního města Brna, Norských fondů 2014-2021, Rezi.dance Komařice, programu ART-IN-RES Nové Sítě z.s. a Magistrátu hl.m. Prahy. 

A tiež v spolupráci a s podporou troch strán: CO.LABS, ZDRUHESTRANY a ORBITA.

Ďakujeme za podporu