Kultúra musí ostať otvorená. Pre všetkých.


Preto potrebujeme Vaše 2% ĎAKUJEME!

VIAC INFO

Detail akcie
Ultrabežci Soňa Kopčoková a Igor Bazala a filmy Viliama Bendíka
Dátum Nedeľa 6. 11. 2022
Čas 18:00
Miesto Stanica Žilina-Záriečie

VYPREDANÉ, ďakujeme za záujem, na mieste sa už lístky nebudú predávať. 

  •  

Filmy Sama na ceste a Igor Bazala prídu ich aktéri aj režisér uviesť osobne a diskutovať s vami - nielen o behaní.

 

Sama na ceste (2022, 37 min.)

Intímny portrét unikátnej športovkyne v extrémnych životných roliach. Soňa Kopčoková je bývalá profesionálna fitnesska s titulmi Majsterky sveta aj Európy. Po skončení vrcholovej kariéry sa venovala naplno rodine. Až kým nezistila, že miluje beh v horách na dlhých tratiach. A tak si dnes plní svoje sny v kopcoch, často len sama so sebou… a je držiteľka rekordov na dlhých tratiach po celom Slovensku. 16. júna 2021 dobehla na Devín po 11 dňoch 15 hodinách a 30 minútach v novom slovenskom ženskom rekorde na trase Cesty hrdinov SNP. Z Dukly až do Bratislavy bežala sama, bez podpory, s jediným batohom, kde si niesla všetko, čo potrebovala na prežitie… Film mal premiéru 7. septembra 2022 vo vypredanom kine Lumiére v Bratislave.

 

Igor Bazala (2021, 42 min.)

Má 82 rokov (v čase nakrúcania filmu, dnes už 85) a stále behá ultramaratóny. V máji 1968 sám jeden založil. Štefánikov beh na oslavu generála Štefánika, 82 km z Ivanky na Bradlo. Potom však prišli v auguste Rusi a on musel ako emigrant v zahraničí čakať dlhých 22 rokov, aby ho mohol zabehnúť ešte aspoň raz. Vždy však veril, že sa to podarí. Dnes stojí na štarte už jeho ôsmej edície. Má 82 rokov a pred sebou dlhých 82 km. Film bol vybratý do hlavnej súťaže na Medzinárodnom festivale horských filmov v Poprade a získal cenu Slovensko vo Filme na festivale Horyzonty v Trenčíne.

 

Viliam Bendík

12 rokov pôsobil ako manažér v nadnárodných spoločnostiach, v roku 2013 sa rozhodol, že definitívne zavesí manažérsku profesiu na klinec a odišiel zo sveta korporácií. Založil si malú spoločnosť, ktorá sa venuje strategickému poradenstvu pre menšie a stredné firmy. Popri práci sa začal venovať svojim starým koníčkom - horám, fotografii a filmu. Jeho prvým ucelenejším dielom bol film 12CH Vysoké Tatry Trail o priateľstve dvoch ultrabežcov, nasledovali Kroky na hrane o prebehu po stopách slávneho úteku Vrbu a Wetzlera z koncentračného tábora Auschwitz a Značkár o Pavlovi Urbaníkovi a jeho 70.narodeninového prebehu 140-kilometrového Štefánik Trailu , ktorý dovtedy pomáhal synovi Martinovi značiť. Na Stanici sme už premietali aj film Nájdem odvahu o Lenke Vacvalovej na Ceste SNP. BENDIK FILMS je platformou pre realizáciu dokumentárnych filmov o horách, priateľstve a ultrabežeckých dobrodužstvách s výnimočnými príbehmi zo skutočného života.

www.bendikfilms.com

 

Ďakujeme za podporu