Kultúra musí ostať otvorená. Pre všetkých.


Preto potrebujeme Vaše 2% ĎAKUJEME!

VIAC INFO

Detail akcie
Študentské divadlo: DNA
Dátum Štvrtok 3. 11. 2022
Čas 18:00
Miesto Stanica Žilina-Záriečie

Divadelné predstavenie DNA, je hra 4. ročníka študentov herectva na Súkromnom konzervatóriu Dezidera Kardoša v Topoľčanoch. 

 

Hra o nás všetkých. Téma o ktorej sa mnohí boja hovoriť, téma, ktorá je tu s nami neustále.

Šikana. Všetci o nej vedia, ale...

 

Dennis Kelly je medzinárodne uznávaný dramatik. Napísal množstvo divadelných hier (Trosky, Po konci, Láska a peniaze, Siroty, Bohovia plačú….) a získal veľa prestížnych ocenení. Nemecký časopis Theater heute ho vyhlásil v roku 2009 za najlepšieho zahraničného autora. 

Jeho hra DNA ponúka tvorcom, ale aj interpretom veľkú mieru slobody pri inscenovaní tohto atraktívneho textu, dokonca v ňom autor píše, že mená a rod postáv nie sú záväzné, možno ich prispôsobiť potrebám inscenátorov. A to sme aj urobili. Do veľkej miery sme si text prispôsobili, zmenili sme pohlavie aj počet postáv. Uvažovali sme aj o zmene názvu. V našom prípade by to bola “Hra O sud”. 

Skupina tínedžerov sa dopustí niečoho veľmi zlého. Podľahnú panike a na čele s Philom sa snažia celú záležitosť ututlať. Na prvý pohľad výborný plán, ktorý sa zrodil vo Philovej chorej hlave, ale má aj svoje nedostatky. Alebo nie? Čo sa stalo naozaj a čo je len výplod jeho chorej mysle? A čo na to Lea?

Lea : Naši najbližší príbuzní potomkovia sú vraj bonobovia. Roky si ľudia mysleli, že sú to šimpanzy, ale nie, sú to bonobovia. Vieš o tom, že šimpanzy sa navzájom zabíjajú? Vraždia a niekedy aj mučia, aby si vylepšili postavenie v komunite. Ak sa niektorý z nich ocitne na okraji spoločenstva, ostatní ho veľmi rýchlo uštvú. Bonobovia sa o takého člena naopak starajú a prejavujú smútok, lebo iný bonobo zaživa bolesť. Neuveriteľné, akože šimpanzy a len drobný rozdiel v DNA...

Ďakujeme za podporu