Kultúra musí ostať otvorená. Pre všetkých.


Preto potrebujeme Vaše 2% ĎAKUJEME!

VIAC INFO

Detail akcie
ŠtB: Prísne tajné - Prenasledovanie disentu, film + diskusia Fedora Blaščáka
Dátum Utorok 22. 11. 2022
Čas 17:00
Miesto Stanica Žilina-Záriečie

Premiéra filmu z dokusérie ŠtB: prísne tajné

Prenasledovanie disentu 
26'm, réžia: Braňo Špaček 


Pozvaní hostia: 
Fedor Blaščák, autor námetu a koordinátor výskumu ŠtB:Prísne tajné 
Jerguš Sivoš, historik, predseda Správnej rady ÚPN 
Jolana Kusá, manželka disidenta Miroslava Kusého 


Film o prenasledovaní občianskeho disentu na Slovensku, ktorý mapuje životný príbeh marxistického filozofa a neskôr disidenta, signatára Charty 77 Miroslava Kusého. 

Na jeseň 1968, po invázii vojsk Varšavskej zmluvy do Československa, sa z akademického filozofa Miroslava Kusého stal vedúci ideologického oddelenia komunistickej strany. Podľa vlastných slov chcel "zachrániť, čo sa dá", no jeho misia skončila už v marci 1969. Následne sa stal jednou z prvých obetí normalizačných čistiek. Je vyhodený z KSČ, zo zamestnania a z protežovaného publicistu a akademika sa stáva prenasledovaný disident.  Vo februári 1977 ako jeden z hŕstky slovenskych signatárov podpísal Chartu 77.  

Miroslav Kusý sa postupne stal jedným z najsledovanejších slovenských disidentov. V máji 1981 bol vzatý do väzby za podvracanie republiky a tento scenár sa zopakoval v auguste 1989 v súvislosti s procesom s tzv. bratislavskou päťkou. 

Film prináša unikátne archívne zistenia o rozsahu agentúrnej siete v najbližšom prostredí Miroslava Kusého a zaznejú v ňom tiež unikátne výpovede jeho manželky, dcér a priateľov. 

 

Diskusia k sviatku Nežnej revolúcie. 

Ďakujeme za podporu