Kultúra musí ostať otvorená. Pre všetkých.


Preto potrebujeme Vaše 2% ĎAKUJEME!

VIAC INFO

Detail akcie
Rezidencia: Fándly alebo Stručná história neúspechu (2. - 7. 1. 2023)
Dátum Pondelok 2. 1. 2023
do Sobota 7. 1. 2023
Čas 09:00
Miesto Stanica Žilina-Záriečie

Hneď v druhý deň nového roku začne u nás v podkroví pracovať Divadlo Houže na svojej najnovšej inscenácii. Posledný deň rezidencie oslávime jej premiérou!

 

SLOVO DIVADLA HOUŽE K REZIDENCII

„Aj napriek statusu nezávislého divadla sme často závislí od pomoci - technickej, priestorovej či morálnej. Tú máme možnosť dostávať práve vďaka Fondu na podporu umenia a sieti kultúrnych centier Anténa. Touto cestou sme mohli už mnoho krát naše inscenácie tvoriť, premiérovať i reprízovať. Inscenácia Fándly alebo Stručná história neúspechu vznikala počas umeleckej rezidencie v obci Belá-Nižné Kamence v júli 2022. V prvý januárový týždeň roku 2023 nám kultúrne centrum Stanica Žilina-Záriečie sprostredkovalo pomoc formou rezidenčného priestoru a technického zázemia, vďaka ktorému môžeme túto inscenáciu v jej finálnej podobe úspešne uviesť do života. Za každé jedno takéto gesto, ústretovosť, podporu a spolupatričnosť, či už zo strany inštitúcií alebo jednotlivcov cítime hlbokú vďačnosť, pretože nám dáva pocit, že niekam môžeme patriť a že to, čo robíme, má zmysel. Ďakujeme."

 

DIVADLO HOUŽE

Divadlo Houže je nezávislé bábkové divadlo pre deti, mládež a dospelých, ktoré vzniklo v roku 2019. Od začiatku fungovania až doteraz vytvoril tvorivý tím divadla štyri inscenácie; Vlk na mesiaci (2019), Návrat Ondreja Baláža alebo Obrázky z Veľkej vojny(2021), Fándly alebo Stručná história neúspechu (2022) a Babička!!! (2022).Práve s inscenáciou Návrat Ondreja Baláža alebo Obrázky z Veľkej vojny sa Divadlo Houže v októbri 2022 zúčastnilo medzinárodného bienálneho festivalu bábkových divadiel v indonézskej Yogyakarte. Vlk na Mesiaci zase precestoval viacero festivalov naprieč Slovenskou a Českou republikou, ako napríklad Divadelná Nitra, Bábková Žilina či Loutkářská Chrudim. Jadro tvorivého tímu divadla reprezentujú principál, režisér a herec Matej Truban, dramaturgička Hana Launerová, scénografka a výtvarníčka Michaela Zajačková a herec Lukáš Takáč. Poetika divadla Houže smeruje k tradícii potulného jarmočného a krčmového divadla, pracuje s klasickými postupmi bábkového divadla, ktoré aktualizuje a nachádza prieniky medzi „starým, súčasným a tzv. nadčasovým“. Výrazne narába s humorom, nadhľadom, kompiláciou rôznych žánrov, hyperbolou a štylizáciou. Dramaturgia divadla sa orientuje na historické osobnosti, zabudnutú klasiku a pracuje výhradne s autorskými textami.

 

Ďakujeme za podporu