Kultúra musí ostať otvorená. Pre všetkých.


Preto potrebujeme Vaše 2% ĎAKUJEME!

VIAC INFO

Detail akcie
Nový hudobný album zo Stanice: Rodion Sun Lion - We Don't Understand Them
Dátum Sobota 31. 12. 2022
do Utorok 3. 1. 2023
Čas 17:50
Miesto Stanica Žilina-Záriečie

Spríjemnite si atmosféru oroginálnou ambientnou hudbou.

V týchto dňoch vyšiel sólový album ukrajinského skladateľa a basgitaristu Rodion Sun Liona, ktorý vznikal počas neplánovaného tvorivého pobytu na Stanici. Rodion prišiel zhodou okolností jeden deň pred vypuknutím vojny na Ukrajine do Žiliny s cieľom zahrať sólový koncert v Novej synagóge

Jeho nový album nájdete pod názvom Rodion Sun Lion: We Don't Understand Them na všetkých streamovacích platformách. Nahratý a mastrovaný bol v žilinskom štúdiu Briana Bajaka. Obsahuje sedem autorských kompozícií pre looper a basgitaru. 

Námetom pre hudbu je spochybnenie predpokladu, že človek je schopný porozumieť prírode. Každá skladba je inšpirovaná a venovaná konkrétnemu zvieraťu - napr. aj jednej z najmenších rýb na svete Paedocypris progenetica

“Človek, spoliehajúc sa na svoje skúsenosti, výskumy a štúdie, si myslí, že vie všetko o prírode a rozumie zvieratám - ich pocitom, radosti a bolesti. Nerozumie však ani sám sebe. A nikto nikdy nebude počítať počet zničených stromov a zabitých zvierat počas vojen,” uvádza Rodion Sun Lion v booklete albumu.

Rodion Sun Lion vyštudoval hru na tubu a pozaunu na konzervatóriu v rodnom Kazachstane, od tínedžerských rokov žije v Užhorode na Ukrajine, od 17-tich rokov hrá výhradne na basgitare. Momentálne žije a tvorí v Žiline. Pôsobil a hral v hudobných kapelách všetkých žánrov (metal, jazz, etno, rock, indie…). 

Aktuálne je kapelníkom ukrajinského world-music projektu Vandor, v ktorom sa venuje komponovaniu nového hudobného folklóru s textami starých ukrajinských ľudových piesní. Na Slovensku hráva od roku 2017 v slovensko-ukrajinskej indie kapele Charms Kids. Vystupuje aj sólovo so svojimi kompozíciami a improvizáciami pre looper a basgitaru - tento rok napr. v DOX v Prahe a v kluboch po celom Slovensku. 

Na začiatku roka 2023 Rodion Sun Lion uvedie svoj album aj ako samostatný koncert. Predpremiéra odznela počas vianočného Malého trhu v Novej synagóge. 

Rodion ďakuje za podporu z verejných zdrojov formou štipendia Fondu na podporu umenia a za extra podporu aj Brianovi Bajakovi.

Foto z kopca Čipčie, 2022.

Ďakujeme za podporu