Kultúra musí ostať otvorená. Pre všetkých.


Preto potrebujeme Vaše 2% ĎAKUJEME!

VIAC INFO

Detail akcie
25 rokov Truc sphérique - premietanie a rozprávanie (...a oslava)
Dátum Utorok 21. 2. 2023
Čas 18:00
Miesto Stanica Žilina-Záriečie

21. februára 1998 sa v podkroví Makovického domu stretlo niekoľko bývalých spolužiakov z Gymnázia Hlinská, v tom čase už vysokoškolákov. Akcia s netradičným názvom Truc sphérique ("niečo guľaté" z hodiny francúzštiny na gymnáziu) spojila hudbu, divadlo, výstavu a naštartovala príbeh rovnomenného občianskeho združenia, ktoré “prevádzkuje” Stanicu aj Novú synagógu. 

Presne na 25. výročie vyšiel utorok, deň, kedy na Stanici premietame kino. A tak sa naša oslava bude odohrávať v kine. Pustíme si všetko, čo sa nám podarí v archíve nájsť a zdigitalizovať do premietateľnej podoby. Čiernobiele fotky z prvých happeningov a výletov. Filmy z tanečného projektu Into the Labyrint či otváracej Cesty do Stanice, v ktorej účinkovalo 60 mladých umelcov. 

Ideme do skríň, krabíc od topánok a archívov, prehrabeme internety, tešte sa na rarity výlet do minulosti. Spoznáte mladých sympatických ľudí, ktorí dnes o generáciu starší bojujú s 400% nárastom cien energií, ale s rovnakým nadšením pre umenie. Vaše dobrovoľné vstupné nám veľmi pomôže. Ďakujeme a pozývame na oslavu.

Ďakujeme za podporu