Pojem vojna je tu už tisícročia a neustále nachádza ako svojich stúpencov, tak aj obete. Na jednej strane túžba vládnuť a vlastniť, na druhej túžba prežiť a vrátiť sa domov. Od mocných k bezmenným vojakom v zákopoch. Kto je hrdina a o akej vojne je vlastne reč?
Toto všetko skúma inscenácia Divadla Houže Návrat Ondreja Baláža alebo Obrázky z Veľkej vojny, ktorá je voľnou adaptáciou poviedky Dobroslava Chrobáka.
Aj dnes je vojna prítomná v našich každodenných životoch. Je hmatateľná, nebezpečná a týka sa nás. Je blízko. Nie je prvá a bohužiaľ, ani posledná. Divadlo Houže vám 19. a 20. marca ukáže vojnu, ktorá mala spočiatku prívlastok Veľká. A po predstavení sa budeme rozprávať s historikom a politológom Jaroslavom Valentom.
Divadlo Houže obracia históriu naruby, približuje zákulisie vojnového konfliktu a skúma jeho podstatu, pretavenú do absurdných obrazov.
Predstavenie aj s diskusiou je vhodné aj pre študentov stredných škôl. V pondelok 20. marca dopoludnia ponúkame aj uvedenia pre školy. V prípade záujmu kontaktujte Barboru Jombíkovú - bashka@stanica.sk
Koncept a adaptácia: Matej Truban, Hana Launerová
Réžia: Matej Truban
Dramaturgia: Hana Launerová
Hudba: Michal Mikuláš
Scénografia: Michaela Zajačková
Výtvarná spolupráca: Michaela Urbanová
Produkcia: Zuzana Bilská, Matej Truban
Účinkujú: Mário Drgoňa, Peter Martinček, Lukáš Takáč
O diskusii:
Dnes sa od nás spomienky na Prvú svetovú vojnu vzďaľujú, no obyvateľov dnešného Slovenska sa dotkla výrazne. Predznamenala neskorší politický vývoj i rozpad monarchií a rozhodla tak o osude miliónov ľudí.
Aké paralely má tento takmer zabudnutý konflikt s dnešnou situáciou? Naozaj ho rozpútali traja bratranci, aké nálady vyvolala vo vtedajšej spoločnosti a ako sa premietla do tvorby slovenských umelcov? O týchto ale i ďalších témach sa budeme po predstavení zhovárať s Jaroslavom Valentom a Gabrielou Dudekovou Kováčovou.
Mgr. Jaroslav Valent pracuje ako zodpovedný redaktor magazínu Historická revue. Je absolventom politológie na FiF Trnavskej univerzity. Venuje sa najmä moderným dejinám strednej a východnej Európy. Taktiež vedie rozhovory s historikmi na podcastovej platforme Dejiny SME.
Gabriela Dudeková Kováčová, PhD. je samostatná vedecká pracovníčka historického ústavu SAV. Je autorkou článkov, príspevkov na vedeckých konferenciách doma aj v zahraničí, autorkou a spoluautorkou viacerých kníh. Jednou z nich je jej publikácia Človek vo vojne - Stratégie prežitia a sociálne dôsledky prvej svetovej vojny na Slovensku.
Aj na túto akciu vám platí celoročná permanentka spojených kultúrnych centier žilinských Stanica a Nová synagóga - celý rok neobmedzených kultúrnych zážitkov máte len za 119€ (študenti, seniori, učitelia, ZŤP alebo ľudia hľadajúci si prácu so zľavou za 79€). Máme radi našich pravidelných divákov.