Kultúra musí ostať otvorená. Pre všetkých.


Preto potrebujeme Vaše 2% ĎAKUJEME!

VIAC INFO

Detail akcie
Po smrti budem strom - s Monikou Suchánskou o prírodnom pohrebníctve
Dátum Streda 12. 4. 2023
Čas 17:00
Miesto Stanica Žilina-Záriečie

Po smrti budem strom nie je len názov prednášky ale aj prianie, ktoré stálo pri zrode prírodného pohrebníctva. 

Je to citlivejšia a ekologickejšia alternatíva ku klasickému pohrebníctvu, ktorá sa rozšírila po celom svete a funguje už aj u nás - vo Zvolenie nájdete Záhradu spomienok a v Košiciach je to Les spomienok.

Monika Suchánska z projektu Funebra občianskeho združenia Živica vás zoznámi s pôvabmi a princípmi tohto hnutia a s jeho fungovaním na Slovensku a v Česku. Dozviete sa aj to, čo je vlastne neekologické na bežných pohreboch, v čom môže byť posledná rozlúčka terapeutická či ako vzniká prírodný cintorín. 

Moniku Suchánsku ekofunebráctvo očarilo ešte počas akademických rokov na Masarykovej univerzite v Brne, behom ktorých spoluzakladala prvý český prírodný cintorín Les vzpomínek v Prahe a ekofunebrácky spolok Ke kořenům. Medzičasom absolvovala akreditovaný kurz Poradce pro pozůstalé, kurz Doprovázení umírajícího a kurz sprevádzania pozostalých pod vedením Austrálčanky Zenith Virago. V roku 2017, ako študentka Sokratovho inštitútu, spoznala Andreu Uherkovú zo Živice, ktorá sa v tom čase venovala záchrane starých odrôd ovocných stromov a dnes spravujú dva prírodné cintoríny a pôsobia ako pohrebné obradníčky.

Prednášku a diskusiu organizujeme v spolupráci s Martinou Betušovou zo žilinského bezobalového obchodu Do vrecúška.

V prípade, že si vstupné nemôžete dovoliť, napíšte na info@dovrecuska.sk a môžeme vám ho znížiť. Aj na túto akciu vám platí celoročná permanentka spojených kultúrnych centier žilinských Stanica a Nová synagóga - celý rok neobmedzených kultúrnych zážitkov máte len za 119€ (študenti, seniori, učitelia, ZŤP alebo ľudia hľadajúci si prácu so zľavou za 79€). Máme radi našich pravidelných divákov.

Ďakujeme za podporu