Detail akcie
Pecha Kucha Night Žilina - Štefanský špeciál (Vol. 38)
Dátum Utorok 26. 12. 2017
Čas 20:20
Miesto Stanica Žilina-Záriečie
VYPREDANÉ - ďakujeme za záujem!

Opäť nám uchádza vlak a v ňom sedí ďalší rok (2017), ktorý bude čoskoro za nami. Zostávame doma na malej Stanici. A pozývame všetkých, ktorí tiež plánujú sviatkovať v Žiline na náš tradičný záver roka. Program sviatočného vydania Pecha Kucha vzniká bez kurátora - kto sa ozval, že tu bude a chce niečo povedať o tom, čo robil celý rok, je v programe. Niekoho sme stretli náhodne na ulici alebo na nejakej akcii, niekoho nám niekto iný odporučil. Takto sa to poskladalo a môžete sa tešiť na krátke a stručné (20 obrázkov x 20 sekúnd) prezentácie týchto ľudí (Žilinčanov):

Barbora Šutaríková žije od júna v Čile, kam sa dostala vďaka Start-Up Chile, aby pracovala na svojom projekte Data Shift, čo je webová aplikácia na monitorovanie machine learningových modelov - "proste niečo hrozne zložité, ale má to dočinenia s analýzou dát".

Michal Marcinov a Peter Lényi sú architekti dobre známi z našej Pecha Kucha. Napriek tomu, že v Žiline nežijú, majú na svedomí viacero vecí (napríklad lávku a prístrešok na Straníku) a tento rok robili návrh nového žilinského trhoviska, vyhrali súťaž na rekonštrukciu Hlinkovho námestia a organizovali súťaž na vyhliadkovú vežu na Dubni.

Richard Wetter je náš spolužiak z Gymnázia Hlinská (ale to nie je podstatné), ktorý sa venuje prírode - súkromne ako turista a profesionálne ako autor náučných chodníkov, článkov i publikácií a sprievodca krajinou. A popritom ju začal kresliť a práve kresby, ktoré publikuje aj v Krásach Slovenska, predstaví a porozpráva o miestach, ktoré sú výnimočné a celkom blízko.

Karol Čepec je mladý muž zo Žirafy, ktorý okrem iného s partiou dobrovoľníkov stojí za svojpomocnou a provizórnou obnovou Športovej haly na Bôriku (Korytnačky) a zrodom funkčného hokejbalového ihriska v ruinálnej ikone športovej architektúry.

Peter Fiabane je plavec aj bežec na dlhé trate, ktorý založil Plaveckú školu Nereus a vedie Klub plaveckých športov s rovnakým názvom. Okrem plávania behá a bicykluje a organizuje žilinský triatlonový pretek. A viackrát bol aj je aj poslancom mestského zastupiteľstva, kde sa tiež snaží o fair play.

Lenka Hrúzová a Dano Pokorný predstavia Lesný klub Tramtária - škôlku v Lesoparku, z ktorej sa deti každý deň vracajú domov zablatené a premočené, pretože pokiaľ nie je víchrica, učia sa vonku. Ale chodia pravidelne aj do galérie súčasného umenia a od budúceho roku plánujú zamiešať karty aj na prvom stupni ZŠ.

Katarína a Hynek Bachratí sú okrem verných divákov Stanice najmä matematici z FRI-čke na Žilinskej univerzite. Veľkú časť svojej práce však venujú aj menším deťom a ich učiteľom - vďaka Hejného metóde učenia matematiky, ktorú postupne dostávajú do základných škôl, je matika radosť a zábava a výsledky sú tiež lepšie.

Barbora Jombiková s Aničkou Mamojkovou vedú Centrum pohybu a tanca Labyrint, ale na na Pecha Kuchi štefánskej prídu prezentovať tohtoročný "multižánrový" projekt Zatúlané papučky - ilustrovanú a zhudobnenú knižku básničiek pre najmenšie deti.

Andrea Pojezdalová je prvoligová módna návrhárka (dizajnérka), ktorá pred rokom a pol som opustila hlavné mesto a vymenila ho za Žilinu. Čo je za tým, nevieme (láska?), ale našla si tu v centre priestor, kde si vytvorila kúsok svojho sveta, úspešne sa jej tu darí žiť a tvoriť a na Pecha Kucha plánuje "vyliezť z ulity a podeliť sa o kúsok z toho, čo tu žije, a samozrejme o kúsok o móde".

Matej Jasenka je záhradný a krajinný architekt, tak bude rozprávať o tom, čo robí a vie. O meste, o krajine, o rastlinách, stromoch (možno aj bonsajoch) a najmä o ľuďoch, ktorí v krajine, v meste a medzi stromami žijú.

Orši Varga je naša mladá dobrovoľníčka cez program EVS na Stanici a v Novej synagóge. Možno ju nepoznáte, ale určite poznáte jej fotografie, pretože dokumentuje všetko, čo sa u nás deje nájdete to na Flickr.com/Stanica a Flickr.com/NovaSynagoga.

Tomáš Čelko je atlét v netradičnej disciplíne - beh do schodov a je v tom jeden z najlepších na svete. O tom, ale aj o Žilinskom polmaratóne, ktorý založil a organizuje, porozpráva u nás na Štefana. Aj s operovanou nohou, kvôli ktorej nemôže byť na horách (a to je vlastne naše šťastie, že môže byť kvôli tomu u nás).

Marek Čelko je jeho brat a príde naopak - z hôr. Pracuje v dobrovoľnej horskej záchrannej službe, ktorá okrem pomoci v horách organizuje aj výborné tábory pre deti, kurzy prvej pomoci a prevádzkuje Dom horskej služby v Štefanovej, kde sa môžete ubytovať pri ceste za vašim horským dobrodružstvom.

Marek Jančúch je fotograf a na Pecha Kucha sme ho už mali. Ale tento rok úspešne bodoval v Czech Press Photo a urobil mnoho ďalších dobrých fotografií, tak sme ho pozvali znovu a tešíme sa na to.

Michal Matejčík je z Malej Prahy, ale žije vo Viedni a kade-tade - všade tam, kde potrebujú špičkového hráča na harfu. Okrem vážnych pódií hral aj na Stanici (a hral aj s Georgom Michaelom či Depeche Mode) a na harfe učí hrať ďalších ľudí, aby si zabezpečil konkurenciu.

Michaela Pašteková je z VŠVU v Bratislave, venuje sa pedagogickej a kurátorskej činnosti v oblasti teórie fotografie, estetiky, filozofie a príde predstaviť aj nový kultúrno-spoločenský angažovaný mesačník Kapitál.

No a následne, tiež už tradične, lokálpatriotský sviatočný večierok potiahne Dj Peťa Hapcha.

Ďakujeme za podporu