Detail akcie
Jeden svet - festival dokumentárnych filmov o ľudských právach (31. 1. - 3. 2.)
Dátum Streda 31. 1. 2018
do Sobota 3. 2. 2018
Čas 18:00
Miesto Stanica Žilina-Záriečie
Viaceré výskumy ukazujú, že nám vládne nedôvera. Nedôverujeme nikomu a ničomu – a sme v tom dobrí. Nedôverujeme susedom, súdom, politikom, cudzincom, médiám. Tohoročný festival Jeden svet chce svojim programom prispieť k hľadaniu a najmä nájdeniu dôvery medzi nami. V rámci hlavného filmového programu, diskusií a premietaní pre študentov na Stanici, v Rosenfeldovom paláci a Nadácii Polis, budeme hovoriť aj o odpadoch, nových technológiách alebo vode. Festival Jeden svet je jediným kultúrno-vzdelávacím podujatím na Slovensku, ktoré sa komplexne zaoberá ľudskoprávnymi a globálnymi témami.

Vstupné:
Permanentka: 8,00 / 6,00 € (dospelí / študenti)
Jeden blok: 2,00 €

STREDA 31. 1.

16.00 Medzi nami - Zuzana Limová / SR, IT / 2016 / 67 min
Vraj je to najšťastnejší deň v živote ženy. V slovenských nemocniciach sa však radostné očakávania môžu poľahky premeniť na nočnú moru. Dokument odkrýva svet za zatvorenými dverami pôrodníc, kam je zvyčajne dovolené vstúpiť len budúcim mamičkám. Dlhoočakávaný dokument, proti ktorému sa postavili mnohí odporcovia z radov pôrodníkov, otvára diskusiu o živej téme slovenského pôrodníctva aj zdravotníctva ako takého.

18.00 10 rokov lásky - Adam Hanuljak / SR / 2017 / 95 min
10 rokov života 5 rodín zo 4 európskych krajín, alebo jednoducho 10 rokov lásky, to je nový časozberný dokument z filmárskej dielne združenia DogDocs. Projektu o mladých rodičoch sa táto trojica venuje na pokračovanie už od roku 2006. Prevládajúce prvotné témy ako zmena životného štýlu alebo sociálno-ekonomická situácia časom ustupujú do úzadia a úvahy protagonistov smerujú viac k výchove detí, k partnerským vzťahom či krízam a vrcholia rozchodmi alebo smrťou. Intímne výpovede protagonistov, hovoria o jedinečnej ľudskej skúsenosti, ktorá pramení z fundamentálnej úlohy človeka stať sa rodičom bez ohľadu na prekážky či politický kontext.

20.00 Svět podle Daliborka - Vít Klusák / ČR / 2017 / 105 min
Filmový portrét autentického českého muža z Prostějova, ktorého štáb Víta Klusáka sledoval počas rokov 2015 a 16. Dalibor K. (37) pracuje ako maliar, natáča amatérske horory, skladá nahnevané piesne, maľuje a je neonacista. Blíži sa k štyridsiatke, žije so svojou mamou Vierou, nenávidí svoju prácu, rómov, Židov, utečencov, homosexuálov, Merkelovú, pavúky a zubára. Ešte pred vlnou YouTuberov sa jeho domáce video s vystreľovacím obuškom stalo hitom českého internetu. Svet podľa Daliborka je pohľadom do sveta "obyčajných slušných Čechov", ktorým chýba Adolf Hitler.

Rosenfeldov palác

18.00 Je s nami koniec? – Fisher Stevens / USA / 2017 / 93 min
Film z dielne National Geographic a režiséra Fishera Stevensa predstavuje Leonarda DiCapria ako veľvyslanca dobrej vôle pri OSN. Spolu so skupinou vedcov cestuje naprieč kontinentmi a odhaľuje klimatickú zmenu z prvej ruky. Stretáva sa s politikmi bojujúcimi proti nečinnosti a odhaľuje dezinformačné kampane, vykalkulované za účelom zmiasť verejnosť a potlačiť jej záujem o urgentnosť klimatickej zmeny.

ŠTVRTOK 1. 2.

16.00 Atómový sused - Fredrik Oskarsson / SE / 2016 / 79 min
Učiteľka Hanna sa s rodinou odsťahovala na vidiek v severnom Fínsku, aby jej tri deti mohli vyrastať uprostred prírody. Celkom nečakane k nej však prichádza správa, že neďaleko ich pokojného domova má vyrásť jadrová elektráreň. Hanna sa zapája do komunitných protestov, ktorým venuje stále viac času. Stáva sa aktivistkou na plný úväzok, dokonca dostáva ponuku na vstup do vysokej politiky. Pritom po celý čas hľadá odpoveď na zásadnú otázku: mám sa sústrediť na súčasné potreby svojich malých detí, alebo sa snažiť pozitívne ovplyvniť ich budúcnosť presadením lepších zákonov?

18.00 prednáška Petra Slezáková: Život bez odpadu
Slovensko vyprodukovalo v roku 2014 deväť miliónov ton odpadov. Z toho 1,8 milióna bol komunálny odpad, čo predstavuje 339 kg na obyvateľa. Triedime a recyklujeme iba 11%. Až 66% komunálu končí na skládke a spôsobuje znečistenie pôdy, povrchových i podzemných vôd a vzduchu.

Čo by sme my, ako bežní ľudia, mohli urobiť, aby sa tieto čísla zmenili? Recykláciou je dobré začať, ale zlé skončiť. Recyklácia síce odkloní odpad zo skládky a šetrí zdroje na výrobu nových vecí, ale zároveň je energeticky veľmi náročná a má dopad na životné prostredie. Jediným udržateľným spôsobom je redukcia odpadu. Jednoducho zabránenie jeho vzniku. Ak nevznikne, tak ho netreba recyklovať, spalovať či večne skladovať na skládke.

20.00 The Clean Bin Project - Grant Baldwin / CA / 2010 / 77 min
Je možné žiť úplne bez odpadu? V tomto zábavnom, mnohokrát oceňovanom filme, sa partneri Jen a Grant púšťajú do súťaže, aby zistili, kto sa môže vzdať našej prísahy konzumu a produkovať menej odpadu. Ako sa snažia porozumieť temnému labyrintu nášej spotreby, zároveň hľadajú zmysel v ich nepatrnom vplyve na rozsiahly environmentálny dopad spoločnosti vyhadzovania. Projekt Clean Bin, v ktorom sa film Nepríjemná pravda stretáva so Super Size Me, ponúka smiech cez plač, stop-motion animácie a nové skúsenosti. Rozhovory s renomovaným umelcom Chrisom Jordanom a spíkrom Charlesom Mooreom robia film zábavnou a inšpirujúcou výzvou k individuálnej akcii, ktorá hovorí rečou všetkých vekových kategórií.

Rosenfeldov palác

18.00 FC Roma - Tomáš Bojar, Rozálie Kohoutová / ČR / 2016 / 75 min
Minulú sezónu nastúpil do najnižšej českej futbalovej súťaže nový tím. FC Roma je děčínsky klub zložený prevažne z rómskych hráčov. Tréner klubu hovorieva: “Keď niekoho nemám rád, tak ho chcem poraziť”. Súperi to ale vidia inak a väčšina z nich klub bojkotuje. Či sa zápas reálne odohrá, nie je nikdy vopred jasné a klub vyhráva väčšinu zápasov kontumačne. Kluboví hráči aj napriek tomu nestrácajú zmysel pre humor a bojujú tak na ihrisku, ako aj mimo neho. Niekedy je to ale ťažšie, než si predstavovali: strácajú sa im lopty, hráči holdujú marihuane, fanúšikovia na nich pokrikujú, aby šli radšej do práce. Napriek tomu klub v tabuľke stúpa a snaží sa postúpiť do vyššej ligy.

19.30 To pravé miesto – 9 ostrovov - Jakub Šipoš / SR / 2017 / 37 min
Snímka ukáže divákom prostredie Azorských ostrovov, ktoré sa rozprestierajú v strede Atlantického oceánu. Okrem samotného objavovania Azorov, surfovania a krásnej prírody, sa film sústredí najmä na dôležité témy tejto doby. Dokument prízvukuje dôležitosť starať sa o náš "domov", konať rozumne a zodpovedne voči prírode v zmysle "rethink, reuse, recycle". Na témy nadmernej spotreby, materializmu, prírody, surfingu a dôležitosti človeka ako jednotlivca v otázke ako môže pomôcť našej planéte, sa pozrieme najmä z pohľadu miestnych ľudí.

PIATOK 2. 2.

18.00 Perla Afriky - Jonny Vallström / SE, Keňa, Thajsko, Uganda / 2016 / 74 min
Cleopatra sa ocitla na titulných stránkach novín – za hviezdu ju ale jej krajania nepovažujú. Cleopatra je transžena žijúca v Ugande. Krajina je kvôli bohatstvu a rozmanitosti svojej prírody už od čias Winstona Churchilla označovaná za „perlu Afriky“. Spoločenskej rozmanitosti sa tu však darí omnoho menej: LGBT ľudia sú väčšinovou spoločnosťou lynčovaní a zákonodarci by homosexualitu najradšej trestali smrťou. Širokouhlá road movie Cleopatry a jej priateľa Nelsona rozpráva príbeh o ceste za lepšou budúcnosťou. Nelsonova láska aj vzťahy v rodine napovedajú, že by táto story mohla mať dokonca nečakaný happy end. 

20.00 32 utajovaných strán – Správa z pekla - Ján Novák / ČR, SR / 2015 / 62 min
Námetom  filmu je útek z vyhladzovacieho tábora, ku ktorému došlo v apríli 1944.  Dvaja slovenskí židia Rudolf Vrba a AlfredWetzler, sa po troch týždňoch útrap dostali až do židovskej obce v Žiline. 32-stranovú správu, ktorú po ňom pripravili, nenašla u spojencov odozvu a masové vraždenie pokračovalo. Ich informácie pritom mohli prispieť napríklad k zastaveniu deportácií židov z Maďarska. V máji toho roku o dianí v Osvienčime informovala britská BBC, neskôr v júni aj New York Times. No opäť sa nič nestalo. Tu sa však príbeh utečencov nekončí, naopak, prechádza do ďalšieho dejstva, ktorému sa začalo hovoriť "spiknutie ticha".  Aj s dôsledkami vtedajšej politiky, ktoré presahujú cez súčasnosť do budúcnosti vo forme popierania holokaustu...

SOBOTA 3. 2.

14.00 Zlatý úsvit – Ako to vidím ja - Angélique Kourounis / GR, FR / 2016 / 90 min
Vzostup gréckeho politického zoskupenia Zlatý úsvit, ktoré sa netají svojim neonacistickým smerovaním, prinútil režisérku Angélique Kourounis prekročiť hranice nezaujatého pozorovania. Priznáva, že jej rodinné zázemie aj vlastné ľavicové politické presvedčenie, ju stavajú voči Zlatému úsvitu do ostrej opozície. Kriticky dokumentuje jeho metódy, siahajúce od populistického rozdávania jedla nezamestnaným Grékom, až k brutálnemu šikanovaniu cudzincov, a dokonca vražde. Je svedkom častej ústretovosti voči Zlatému úsvitu zo strany polície či cirkvi. Aj vďaka výpovediam „slušných“ sympatizantov Zlatého úsvitu vyvstáva zreteľná paralela s nástupom nacistov v medzivojnovom Nemecku a s úspechmi podobných hnutí inde vo svete.  

16.00 Plastová Čína - Jiu-liang Wang / Čína / 2016 / 82 min / anglické titulky
Desaťročná I Ťie nemôže zabudnúť na svoju rodnú dedinu. Rovnako ako mnoho nevzdelaných dedinčanov v Číne, aj jej rodičia museli hľadať prácu stovky kilometrov od domova. Uchytili sa v malej továrni na recykláciu plastov, ktoré sa do Číny zvážajú zo zemí s najväčšou spotrebou. Obrovské hory odpadkov se pre dospelých stávajú zdrojom úbohých príjmov, pre deti potom miestom hier. Vyhodené nafukovacie balóniky a rozbité bábiky sú smutnou správou z vyspelého sveta. Zhmotňujú jeho lesk a príležitosti, ktoré dievča a jej kamaráti nikdy nepoznajú. Možnosť chodiť do školy sa I Ťie čím ďalej viac vzďaľuje, pretože jej otec prepije aj to málo, čo si recykláciou zarobí. Film zblízka sleduje individuálne osudy naplňované medzi vyhodenými obalmi a každým záberom svedčí o sociálnej nerovnosti a paradoxoch globalizovaného sveta.

18.00 DIY Country - Antony Butts / FR, GB / 2015 / 80 min
Rusko na jar roku 2014 využilo mocenské vákuum v Kyjeve na destabilizáciu Ukrajiny a vykonalo nepriznanú separatistickú operáciu na Donbase. Ozbrojené skupiny proruských rebelov vrátane časti nespokojných obyvateľov Donbasu ovládli miestne úrady a vyhlásili referendum o odtrhnutí od Ukrajiny. Režisér Antony Butts na konkrétnych ľudských osudoch a bezprostredne zachytených situáciách zobrazuje odhodlanie a nadšenie, ale aj naivitu, aroganciu a krutosť účastníkov prevratu. Konflikt dostáva k moci značne rozporuplné postavy a svojich pôvodných vyznávačov zanecháva často rozčarovaných zistením, že boli len pešiakmi na šachovnici ovládanej mocnejšími hráčmi.  
 
20.00 Otec, Syn a Džihád svätý - Stéphane Malterre / FR / 2016 / 119 min
Sýrčan Bassám Ajáší sa stal žiarivým príkladom integrácie do francúzskej spoločnosti. Vzal si Francúzku, založil rodinu, podnikal. Príbeh jeho rodiny bol prezentovaný ako úspešné prepojenie západných hodnôt a života v islamskej viere. Ako sa však v jeho rodnej krajine zhoršovala situácia, zmysel pre patriotizmus začal prevažovať a Bassám sa stal duchovným vodcom odporu. Jeho syn Abd-ar-Rahmán zašiel ešte ďalej, keď v roku 2011 vstúpil do Slobodnej sýrskej armády v boji proti prezidentovi Asadovi. Téma hľadania vlastnej identity v nesúrodých kultúrach je predstavená v napínavom filmovom spracovaní, ktorému nechýba strhujúci príbeh, silné charaktery a exkluzívne zábery zo sýrskych bojových akcií.

Ďakujeme za podporu