Detail akcie
Tereza Hradilková a kol.: Švihla
Dátum Štvrtok 29. 3. 2018
Čas 19:00
Miesto Stanica Žilina-Záriečie
Predstavenie, ktorého hlavnou inšpiráciou sa stalo švihadlo. Extrémny fyzický výkon tanečníčky Terezy Hradilkovej, ktorá po celý čas skáče cez švihadlo a popri tom rozpráva svoj osobný príbeh. Neutíchajúce svišťanie dokreslené živou hudbou Filipa Míška. Tanečná inscenácia roka 2017 (ČR). Švihla.

Nápad na tanečné sólo Terezy Hradilkovej vznikol pri práci na tanečnom filme Beating, natáčanom v pražskom boxerskom spolku Palaestra: „Fascinovalo ma, ako boxeri skáču cez švihadlo. Páčila sa mi ľahkosť, s ktorou sa pohybovali, rytmus, ktorý striedali, pohyb rúk a nôh, ktorý bol sám o sebe tancom. Nadchli ma aj rôzne varianty skokov a preskokov; perlou naviac bol pre mňa zvuk švihadla, ktorý tento pohyb sprevádza,“ vysvetľuje autorka projektu Tereza Hradilková.

Tanečné predstavenie Švihla dokazuje, že skákanie cez švihadlo nemusí byť len detská hra; symbolizuje aj ambíciu, túžbu po výkone, snahu o sebazdokonaľovanie. „Preskakuješ sám seba, prekračuješ svoje hranice, alebo si naopak uväznený v kruhu, z ktorého nie je možné vystúpiť?“, pýta sa choreografka a tanečnica.

Predstavenie získalo české ocenenie Tanečná inscenácia roku 2017 a nomináciu na Tanenčníčku/níka roku 2017 v rámci festivalu Česká Taneční Platforma 2017.

V predstavení sa hovorí česky a anglicky.

Koncept, choreografia, interpretácia: Tereza Hradilková
Dramaturgia a réžijná spolupráca: Biljana Golubović
Hudba naživo: Filip Míšek
Light design: Pavel Kotlík
Zvuk: Michal Sýkora
Kostým: Marjetka Kürner Kalous
Konzultácia: Lukáš Jiřička
Produkcia: Veronika Hladká
Koprodukcia: Tanec Praha z.ú. / PONEC- divadlo pro tanec, Studio Truhlárna
Podpora: Ministerstvo kultury ČR, NADACE ŽIVOT UMĚLCE
Poďakovanie: Jakub Hradilek, Daniel Wunsch, Petr Horký, Jan Horák, Palo Kršiak, Dan Gregor, Festival Bazaar
Dĺžka predstavenia: 40 min

www.terezahradilkova.com

Vstupné: 6,00 / 4,00 € (dospelí / študenti)

Ďakujeme za podporu