Detail akcie
Ferienčíková, Júdová, Timpau: Everywhen
Dátum Streda 25. 4. 2018
Čas 19:00
Miesto Stanica Žilina-Záriečie
Autorská hudba, pohyb a originálna 3D animácia v intermediálnej performancii o neustálej rotácii dejín. Everywhen krúži okolo dvojakej roviny života – osobnej a politickej. Stavia do ostrého kontrastu obraz láskyplného, jemného a dobrotivého osobného života a realitu spoločenského zapojenia jedinca, ktorá môže byť často zlovestná, nenávistná a pomstychtivá. Ako prezentujeme svoje politické postoje svojím najbližším?

Žena ako milujúca matka, ktorá propaguje vraždenie a otroctvo; milujúci pár zapojený do propagandy zvrátenej ideológie; deti, ktoré akoby v zápale hry hajlujú. Zábery, na ktorých nie je niečo v poriadku. Obrazy bežných rodín, matiek a otcov so svojimi deťmi, malých skupín navzájom si blízkych ľudí tvárou v tvár hroziacemu opakovaniu histórie.

Naše vzpomienky sa často vynárajú, upravujú, prikrášľujú alebo dokonca samovoľne mažú. Vynechávaním niektorých udalosti a prepisovaním histórie sa však buduje bariéra v komunikácii medzi nastupujúcou generáciou a staršími ľuďmi, čo je najlepší základ pre opakovanie určitej časti histórie. Je vôbec možné zabrániť takému opakovaniu, ak je nám určitá ideológia vpísaná do tela takmer ako DNA? A ako ťažké je byť kritický k vlastnému svetonázoru, hlavne ak je vytvorený vašimi najbližšími? Intímna situácia v desivo povedomom kontexte.

Tanec, koncept: Soňa Ferienčíková
Vizuál, koncept: Mária Júdová
Hudba, koncept: Alexandra Timpau
Svetlá, technická spolupráca: Ints Plavnieks
Pohybová spolupráca: Martina Hajdyla Lacová
Produkcia: BOD.Y – Zuzana Hájková
Podpora: Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Vstupné: 5,00 / 3,00 € (dospelí / študenti)

Ďakujeme za podporu