Detail akcie
Okupácia 1968
Dátum Piatok 22. 6. 2018
Čas 19:00
Miesto Stanica Žilina-Záriečie
5 krajín varšavského paktu v roku 1968 okupovalo Československo. 50 rokov neskôr sa 5 režisérov z týchto krajín rozhodlo natočiť krátky film o invázii z pohľadu tých, ktorí sa na nej zúčastnili. Dokumentárny projekt o auguste 1968 je kolektívnym subjektívnym pohľadom na vojakov „spriatelených“ armád, na ich myšlienky a dojmy o okupácii a ich úlohy v nej.

Hlavnou otázkou je, ako sa malý človek Európy chová zoči voči tzv. „veľkej histórii“. Akú úlohu zohráva osobná zodpovednosť, zachovanie vlastného pohľadu a morálky a čo sa s nimi deje, keď sa musia rozhodnúť či si zachránia holý život, alebo poslúchnu pravidlá. Aké pocity má vojak, ktorý prichádza do cudzej krajiny urobiť tam poriadok?

„Vďaka našej túžbe dostať čo najširší a naúplnejší pohľad na tému, sme sa rozhodli vybrať päť režisérov, z piatich krajín bývalého Varšakého paktu, ktoré spolupracovali na okupácii Českoslovevenska. Evdokia Moskvina z Ruska, Linda Dombrovszky z Maďarska, Magdalena Szymkow z Poľska, Elisa Marie Scheidt z Nemecka a Stephan Komandarev z Bulharska. Výsledkom je päť 26-minútových pohľadov z piatich krajín.“

Projekcie sa osobne zúčastní Elisa Marie Scheidt, režisérka nemeckého filmu Hlasy v lese a ruský dôstojník delostrelectva Ilja Smolokovskij, ktorý bol počas okupácie v Rimavskej Sobote a neskôr aj v Košiciach a spochybnil príchod spriatelených vojsk.

Okupácia 68 – Peter Kerekeš (koncept), Evdokia Moskvina, Linda Dombrovszky, Magdalena Szymkow, Elisa Marie Scheidt, Stephan Komandarev / SK, RU, BG, D, PL, HU / 2018 / 130 min / slovenské titulky

Vstupné: 3,00 / 2,00 € (plné / zľavnené)

Ďakujeme za podporu