Detail akcie
Benjamin Jarrett: Spring cleaning & Jan Bárta: Pitch (tanečný dvojvečer)
Počet termínov : 2
Miesto Stanica Žilina-Záriečie
Stretnutie dvoch divadelných tvorcov, rôzne nazerajúcich na mužskú individualitu v súčasnej tekutej spoločnosti.

Uvádzame vo štvrtok 18. 10. a v piatok 19. 10. o 19.00. Každý večer uvidíte obe predstavenia.

Benjamin Jarrett: Spring cleaning

Spring Cleaning je rituálna fraška vlastnej spoločensky-sexuálnej skúsenosti, s použitím konkrétnych piesní a zvukových zakúsnutí, ktoré sú spúšťačom týchto spomienok. Nahliadnutie na moju zraniteľnosť voči bežným kultúrnym normám.

Hromadil som staré nápady zhromaždené na rôznych miestach, ktorých spomienky ma udržovali. Myslel som si, že si budem vytvárať nové spomienky. Tie staré spomienky boli ako prach na policiach mojej mysle. Museli byť prebraté, aby som zistil, či stojí za to ich uchovať alebo hodiť do koša, preto to jarné upratovanie.

Používam svoje telo ako plátno, aby som predstavil svoje vlastné strachy a fantázie, staré i nové. Snažím sa upokojiť s vystrašeným dospievajúcim chlapcom, ktorý sa príliš bál verejne vyjadriť svoje túžby. Nesnažím sa byť ženou, alebo byť čistý a snažiť sa očistiť od starobylej myšlienky, že sa musím správať ako muž.

Jarné upratovanie bolo vytvorené na základe dvoch rezidenčných pobytov v roku 2015: L1 Association, Budapešť a SAFEhouse ARTS, RAW (rezidenčná umelecká dielňa), San Francisco. 

Účinkuje: Benjamin Jarrett
Dĺžka: cca 30 min

Jan Bárta: Pitch

Súčasnosť je doba bytostne rozumová, reflexívna, nezanietená, ktorá vzplanie chvíľkovým nadšením a následne dômyselne spočinie v ľahostajnosti.“ S. Kiergegaard

Čo vlastne presne upútava našu pozornosť? Nakoľko sa musíme sústrediť, aby sme vnímali určitý objekt alebo dej? Platí zabehnutá rovnica, že našu primárnu pozornosť upútava najmä nápadnosť, neočakávanosť a originalita?

Inšpirujem sa prevažne tým, že človek je čím ďalej tým viac nútený k rozširovaniu svojho vnímania. Zvyšuje tým intenzitu podnetov, ktoré musí vnímať naraz, a to často vo veľmi krátkom časovom úseku. Čim viac sa však snaží o jasné a zreteľné uchopenie viacerých podnetov súčasne, tým menej sa na ne sústredí. Dochádza k zahlteniu a k následnému zníženiu rozoznávacích schopností. Viac sa sústredíme na krátke povrchné pôžitky, ktoré nám zaistia okamžitú a jednoduchšiu spätnú reakciu. 

Idea, hrá: Jan Bárta
Svetlo, zvuk, dramaturgická spolupráca: Tomáš Morávek
Dramaturgia: Tereza Vohryzková
Poďakovanie: Markéta Jáchymová, Zuzana Kropáčová, Erikk Mckenzie
Dĺžka: cca 30 min
Vzniklo za podpory MHMP a MeetFactory.

Spoločná dramaturgia večera a režijná supervízia: Jaro Viňarský

Vstupné: 5,00 / 3,00 € (plné / zľavnené)

Ďakujeme za podporu