Detail akcie
Cestovateľský festival Cestou necestou (15. - 17. 11.)
Dátum Štvrtok 15. 11. 2018
do Sobota 17. 11. 2018
Čas 18:00
Miesto Stanica Žilina-Záriečie
Novembrové vydanie populárneho cestovateľského festivalu ponúkne v priebehu troch dní desať pútavých prezentácií.

štvrtok 15. 11.

18.00 Adam Mališ: Psí život v yukonskej divočine
Minulú zimu (november 2017 - apríl 2018) som strávil ako sprievodca na psích záprahoch v Yukone v Kanade. Prezentácia bude obsahovať nielen to, ako také jazdy prebiehajú a čo sa od nás turisti dozvedia, keď prídu, ale aj aké je to žiť so 170-timi psami hneď vedľa chatky, v ktorej bývate. Každodenný život v mrazivých teplotách a práca vonku za každého počasia. 
Top zážitok: Život bez elektriky a tečúcej vody, iba piecka na drevo a sviečky na celú zimu. Ranné sedenie na latríne v -20°C s výhľadom na zasnežené vrcholky okolitých hôr a lesov. A na druhej strane strety s divokou zverou, ako sú soby, losy, ale aj nejaký ten vyrušený vlk pri hostine.


19.15 Michal Knitl: 7 túr v Karakorame a Himalájach
Čo môže človek urobiť, keď vyhrá trek pod K2, druhú najvyššiu horu sveta? Ostať v okolí ešte pár týždňov navyše. :) Prezentácia bude najmä o turistike:
– základný tábor K2 a výhľady na veže Trango na ľadovci Baltoro
– prechádzka pod Nanga Parbat, 2. najvyššia hora Pakistanu (9. na svete)
– Markha Valley trek v Ladakhu (India) so začiatkom cez Stok La
– Suru Valley: Panikhar-Parkachik
– Suru Valley prepojené s Amarnath Yatrou, posvätným jazerom Sheshnag a jaskyňou Armanath až do Baltalu
– Great Kashmir Lakes zo Sonamargu
A okrem stoviek kilometrov peši sa pozrieme na 2 ladacké festivaly s domácimi v prekrásnom farebnom tradičnom oblečení a na 14 dní sa zrelaxujeme na intenzívnom jogovom pobyte s ayurvédskou masážou. Áno, stálo to za to :)
Ako bonus si povieme o ultraľahkej výbave, vďaka ktorej som mal o 4 kg ľahší ruksak ako v minulosti a takú Markha valley s troma sedlami cez 4800 metrov som prebehol za 3 dni (aj so stanom a plnou výbavou. :) V ľahkosti je cesta… A výbavu donesiem aj ukázať :)

piatok 16. 11.

18.00 Michal Tlelka: Šialený mesiac v Južnej Amerike
Šialený mesiac strávený v Peru, Bolívii a Čile. Zjazdenie cesty smrti na bicykli, sandboarding na púšti Atacama, výstup na 5.300 m n. m. vysoké Rainbow Mountain a mnoho ďalších neskutočných zážitkov z čarovnej Južnej Ameriky.

19.15 Michal Tlelka: Kamčatka
Od mala som sníval sen o skutočnej divočine. Takej, ktorá mi zmení život. Po niekoľkoročnom hľadaní som sa dostal, dokonca vlakom, až na samotný východ nášho krásneho sveta. Na ďalekú, nespútanú Kamčatku. Sen o pravej divočine sa stal skutočnosťou. Mesiac v Rusku ma poznačil ako máločo v mojom živote. Ak máte aj Vy radi ozajstnú prírodu, bez zásahu človeka, takú, kde Vám dáva dobrú noc 22 000 medveďov, moja prednáška je práve pre Vás.

sobota 17. 11.

13.30 Patrícia Mrázková: Camino de Santiago 
Jedna žena, 2 nohy, 33 dní, 800 km - púť po Španielsku, z francúzskeho Saint Jean Pied de Port do Santiaga de Compostela. Vstávať o 6 ráno, niesť 12 kg zbytočností „pre každý prípad“ a krivkať 25 km každý deň v ústrety najväčšiemu dobrodružstvu vôbec. Horúčavy, ploštice, levanduľový olej, tortilla de patatas, zlodej, špagety, pár ošetrených pľuzgierov a akcia „Hľadá sa ďalší Slovák“...

14.30 Anna Maršová: Naprieč Barmou v dažďovej sezóne
Barma je často označovaná za krajinu úsmevov, zlata a buddhizmu, prirovnávaná je k susednému Thajsku pred dvadsiatimi rokmi, teda v časoch, keď ešte nebolo preplnené turistami. V Barme ich dnes mnoho nestretnete, problém bude aj s angličtinou domácich, ťažko sa tu dostanete k inej strave ako tej tradičnej, mjanmarskej – ale o to bude váš zážitok z cestovania naprieč ňou silnejší! V našich končinách túto prekrásnu a exotickú krajinu vnímame, bohužiaľ, väčšinou len „vďaka“ konfliktom a nešťastnej politickej situácii – my sme sa však nenechali odradiť a stálo to za to. :) 

15.30 prestávka

15.50 Peter Knapp: 15 000 km od Kolumbie po Bolíviu
Rozprávanie o zážitkoch, ktoré som prežil od severu Kolumbie až po La Paz v Bolívii. Snažím sa vnuknúť ľuďom ideu ako cestovať ako dobrodruh/cestovateľ a nie ako turista. Zvyky, ľudia, kultúra, presvedčenie v každom zo štátov.

16.50 Janka Hromníková a Roman Hromník: Gruzínsko, Arménsko a Artsach
Ako ďaleko sú najodľahlejšie dedinky Gruzínska? Koľko vojakov sa môže čudovať, keď im uprostred noci lezieme do pohraničných barakov? Aké vysoké tóny vyspievajú chalani pri kúpaní sa v arménskom ľadovcovom plese? Dá sa zostúpiť na dno sopky? Kedy je po Arménsku najlepšie chodiť v pršiplášti? Ale hlavne vám porozprávame o tom, aké sú to úžasné krajiny a čo sme v nich zažili, ako sme vôbec neschudli, a aká stopa po nás v Gruzínsku ostala.

18.05 prestávka

18.30 Peter Ondriaš a Veronika Šaradínová: FasaTrasa - Top 5 zážitkov z 365-dňovej FasaTrasy Áziou
Vlakom na Transsibírskej magistrále, ziplajn v džungli s prespaním na strome, dobrovoľníctvo na čajovej farme v Nepále či motorkami naprieč Vietnamom - to sú len 4 cestovateľské perličky z našej 365 dní dlhej cesty po Ázii. Ktorá bude tá piata? Prezradíme len to, že to bude jedna z najmenej navštevovaných krajín na svete. Prezentáciou tejto FasaTrasy Vás prevedie cestovateľský doublepack Veronika a Peter.

19.30 Peter Palgut: Nespútané Škótsko
Predstava prísť zo Škótska opálený a bez toho, aby som si musel čo i len raz vybrať nepremokavú bundu, sa mi zdala nereálna. Deväťdňová slnečná jazda mestami, krajinou a Whisky Heritage Trail s využitím dlhých dní na preskúmanie neskutočného Isle of Skye a vychutnanie si atmosféry ostrova. 

Vstupné:
- 6 € na štvrtok alebo piatok v predpredaji
- 7 € na štvrtok alebo piatok na mieste
- sobota: 8 € predpredaj / 10 € na mieste / 6 € na mieste po 17.00 (ak to dovolí kapacita)
- 3-dňový lístok: 15 € v predpredaji / 17 € na mieste
- študenti a dôchodcovia si budú môcť kúpiť lístky za cenu predpredaja aj na mieste (ak to kapacita dovolí)

Ďakujeme za podporu