Detail akcie
So Zuzanou na Luciu - Na peróne a Tabačka Kulturfabrik
Dátum Štvrtok 13. 12. 2018
Čas 19:00
Miesto Stanica Žilina-Záriečie
Čokoľvek, čo ste chceli aj nechceli vedieť o súčasných Košiciach a súčasnom umení tam. Zaručene subjektívne informácie o kultúrnom a inom dianí na ďalekom východe v podaní košickej performerky a kultúrnej aktivistky Zuzany Psotkovej.

Zuzana Psotková (1977) je na Stanici v decembri umelcom na rezidencii a pracuje na novom osobne rozširujúcom projekte z oblasti experimentu, divadla a občianskej angažovanosti. Herečka, divadelníčka, lektorka a projektová manažérka. Divadelnú kariéru začala v roku 1997 v Spišskom divadle. Odtiaľ jej cesta viedla do niekoľkých slovenských a zahraničných divadiel, s ktorými precestovala kus sveta. V roku 2005 sa stala zakladajúcou členkou autorského divadla Na peróne, ktoré je stálym rezidenčným súborom Tabačky v Košiciach, kde paralelne pracuje ako dramaturgička pre divadlo a robí množstvo ďalších vecí, ako všetci, ktorí pracujeme v nezávislých kultúrnych centrách.

Na peróne je profesionálne nezávislé divadlo, ktoré v Košiciach kontinuálne pôsobí a tvorí od roku 2005. V repertoári divadla sa nachádzájú autorské predstavenia pre dospelých i medzinárodné projekty so silnou autorskou výpoveďou zakladajúcich členov. Svoju činnosť divadlo orientuje na kolektívnu autorskú tvorbu a je v prvom rade autorským divadlom. Svoje umelecké spektrum postupne rozšírilo o performace, happeningy a rozmanité workshopové projekty prepájajúce rôzne druhy umenia. Motívom vzniku inscenácií je potreba reagovať na citlivé témy, vyjadriť svoj názor/pocit. Provokatívnym spracovaním tém divadlo búra bariéru medzi javiskom a hľadiskom - divák si nikdy nie je istý či je divákom alebo hercom.

Tabačka Kulturfabrik je unikátnym kultúrnym centrom a otvorenou zónou pre umenie, kreativitu a spoluprácu v Košiciach. Jej príbeh sa začal písať v roku 2009 v tzv. starej Tabačke. Opusteným priestorom bývalej tabakovej továrne vdýchli nový život Peter Radkoff s tímom spolupracovníkov z občianskeho združenia Bona Fide. Tabačka bola po IC Cultur Train a Kasárňach Kulturpark tretím spoločenským centrom, ktoré v Košiciach Radkoff s tímom založili. Vďaka rozsiahlej investícii do rekonštrukcie a modernizácie chátrajúceho priemyselného areálu mohla v máji 2015 otvoriť svoje brány nová Tabačka Kulturfabrik s využívanou plochou až 2500 m2. S priestorom sa výrazne rozšírili aj programové možnosti. Tabačka sa stala miestom na prezentáciu a produkciu rôznych žánrov súčasného umenia. Od koncertov, divadelných predstavení, cez súčasné tanečné umenie, nový cirkus, výstavy, multikultúrne podujatia, interaktívne inštalácie až po workshopy, prednášky a množstvo komunitných aktivít. Novinkou bola podpora iniciatív z rôznych oblastí kreatívneho priemyslu. Pre komunitu mladých podnikateľov sa Tabačka stala pracovným priestorom. Pracujú v co-workingu, alebo si prenajímajú niektorú z trinástich samostatných kancelárií. Zároveň poskytujú komplementárne služby pre kultúrny a umelecký program.


Vstup je voľný.

Ďakujeme za podporu