Detail akcie
Jeden svet - festival dokumentárnych filmov o ľudských právach (30. 1. – 2. 2.)
Dátum Streda 30. 1. 2019
do Sobota 2. 2. 2019
Čas 16:00
Miesto Stanica Žilina-Záriečie
Od vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, archeologičky Martiny Kušnírovej, ubehlo vyše pol roka. Tá vražda a reakcia spoločnosti na ňu sa stali momentom, ktorý definuje dnešné dni. O vrahovi Jána a Martiny vieme po desiatich mesiacoch relatívne málo, o objednávateľoch sa dohadujeme, ale o spoločnosti, v ktorej žijeme, sme sa za ten čas dozvedeli dosť. Toto poznanie sa pokúša rozšíriť Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet, ktorý sa uskutoční od 30. januára do 2. februára aj v Žiline. Festival už 19 rokov otvára témy slobody, demokracie a ľudských práv. Tento rok ho venujeme spomienke na Jána a Martinu.

Tematicky festival, tak ako každý rok, reaguje na aktuálne dianie a nová provokatívna téma SHUT UP! má upozorňovať na hlas tých, ktorých chcú „mocní“ umlčať a vyzývať, aby sme neostali ticho. Každý z nás je zodpovedný za krajinu, v ktorej žije. Svojim konaním alebo mlčaním ju formujeme, dávame najavo, čo je tolerovateľné a čo nie. Festival Jeden svet odmieta mlčať. Prináša filmy a diskusie na témy, ktoré sa v našej spoločnosti „utultávajú“. Festival prináša informácie, inšpirácie a podnety, ako sa aktívne podieľať na zmene k rovnoprávnej a empatickej spoločnosti.
Diana Fabiánová, režisérka a aktivistka, nová riaditeľka festivalu Jeden svet

www.jedensvet.sk

Streda 30. 1.

16.00 Hráč s deťmi – Fèlix Colomer / ES / 2017 / 94 min / at
Príbeh veľkého prípadu sexuálneho zneužívania maloletých v Španielsku. Po prvý raz sa pedofil pred kamerou priznáva k sexuálnym útokom a pokúša sa vysvetliť svoje dôvody.

18.00 Európa: Na akých deťoch záleží? / projekcia s diskusiou
O vzdelávaní rómskych detí nielen v Žiline príde diskutovať sociálny pracovník Marek Berky  a sociologička Zuzana Kusá zo SAV. Debatu moderuje Jana Randa zo združenia ZAintegro. Pred diskusiou premietneme rovnomenný film.

20.30 Poetka – Stefanie Brockhaus, Andreas Wolff / DE / 2017 / 90 min / čt a at
Hissa, ktorá sa stala prvou ženou vo finále súťaže Million’s Poet emirátskej televízie, vo svojich básňach otvorene kritizuje konzervatívne normy a náboženské genderové tabu. Získala nadšené ovácie, ale aj vyhrážky smrťou.

Štvrtok 31. 1.

16.00 Osamelý boj Thomasa Reida – Feargal Ward / IE / 2017 / 85 min / aj, bez titulkov
Írskeho farmára Thomasa Reida už roky zamestnáva vyčerpávajúci boj s americkým výrobcom mikročipov Intel, ktorý chce expandovať a rád by získal Reidov pozemok.

18.00 Biele vrany a hrdinovia medzi nami: Biomasaker / projekcia s diskusiou
Životné prostredie na Slovensku je v kritickom stave. Čelíme novodobej ekocíde. Po filme o boji jednotlivca s mocenskými štruktúrami nasleduje diskusia s režisérskou Janou Bučkou a aktivistom Jurajom Smatanom, moderuje Laco Oravec.

20.30 Projekt babička – Bálint Révész / HU, UK / 2017 / 93 min / čt
Traja režiséri z troch krajín si dali za úlohu vyspovedať svoje staré mamy o druhej svetovej vojne. Vďaka ochote týchto dám pristúpiť na hru ich vnukov sa obnažujú čisto osobné príbehy žien, ktoré zažili druhú svetovú vojnu.

Piatok 1. 2.

16.00 Ženy zlatého úsvitu – Håvard Bustnes / NO, DK / 2017 / 92 min / čt
Čo si myslia ženy v pozadí hnutia vyhlasujúceho rasovú nadradenosť, násilie a nenávisť? Dávajú si pozor, čo povedia do kamery, ale už nie tak veľmi, keď si myslia, že ich nikto nenatáča a nepočúva.

18.00 Čističi – Hans Block, Moritz Riesewieck / DE, BR, NL / 2018 / 88 min / čt
Sociálne siete neustále kontrolujú desaťtisíce „čističov”, ktorí hľadajú a mažú nežiaduci obsah. Kde sa snaha zabrániť šíreniu zla mení na nebezpečnú cenzúru a čo sa deje s ľuďmi, ktorí denne riešia megabity detskej pornografie alebo záznamy islamistického vraždenia?

20.00 Prípad Kalmus – Adam Hanuljak / SK / 2018 / 78 min
Monštrám 20. storočia odhaľujú rodáci pamätné dosky a busty. Aktivista, performer a výtvarník Peter Kalmus zasahuje. Láme kosáky, nebojí sa komunistických hláv, na fašistov útočí blatom, jeho bojiskom je verejný priestor. Film uvedie režisér osobne.

Sobota 2. 2.

14.00 Silvana – Mika Gustafson / SE / 2017 / 90 min / čt
Matka Litovčanka, otec Sýrčan, ona lesba a feministka – superstar švédskej rapovej scény Silvana Imam. Kto je v súkromí hviezda, ktorá má taký vplyv na mladých ľudí?

16.00 Cudzinec v raji – Guido Hendrikx / NL / 2016 / 73 min / čt
Čo od Európy vlastne chcete? Sme pre vás len rajská záhrada, ktorej plody môžete vo veľkom trhať? Podobné otázky počúvajú vyčerpaní migranti, ktorí práve prekonali more a priplávali k európskym brehom. Kto dostane šancu v Európe zostať a na základe akého kľúča ho vybrať?
+         Európsky sen: Srbsko – Jaime Alekos / ES / 2018 / 19 min / st a at

18.00 Hľadač mín – Hogir Hirori, Shinwar Kamal / SE / 2017 / 82 min / at
Po páde Saddáma Husajna v roku 2003 vstúpil Fakír Berwarí do armády. Keď videl, koľko ľudí umiera v irackom Kurdistane po explóziách mín, rozhodol sa zasvätiť̌ život ich likvidácii. Zastaví ho až nehoda, pri ktorej príde o nohu. Po rokoch nečinnosti sa však na obzore objavuje nový nepriateľ – Islamský štát.

20.00 Mesto Duchov – Matthew Heineman / USA / 2017 / 90 min / čt 
Teroristická organizácia Islamský štát obsadila v roku 2014 Rakku a urobila z nej sídlo svojho veliteľstva v Sýrii. Hamúd, jeho brat Hasan a ďalší novinári z aktivistickej skupiny nasadzujú vlastné životy, aby odkrývali zločiny teroristov a vyvracali ich propagandu.

* Pre detaily o filmoch klikajte na ich názvy.
* at, čt, st – anglické, české alebo slovenské titulky

Festivalová permanentka: 8,00 / 6,00 € (normálna / zľavnená)
Vstupné na jeden film: 2,00 €
Možnosť kúpiť si samostatné lístky nájdete pri jednotlivých filmoch.
Vstup na diskusie je voľný.


Ďakujeme za podporu