Detail akcie
Workshop People 2 People v Liptovskom Jáne
Dátum Piatok 8. 3. 2019
do Nedeľa 10. 3. 2019
Čas 12:00
Miesto Stanica Žilina-Záriečie
People 2 People nie je parafrázou výroku Andreja Danka, ale názov dlhodobého projektu, ktorý koordinuje Truc sphérique pre British Council na Slovensku. Jeho cieľom je vytvoriť, podchytiť alebo podporiť kvalitné projekty, ktoré sa zameriavajú na potláčanie hate-speach, hoaxov, alternatívnych faktov a konšpiračných teórií, ktoré boli jedným z hlavných dôvodov Brexitu a sprevádzali jednu z najnenávistnejších kampaní poslednej doby.

Ako pilot projektu sa od 8. do 11. marca odohrá v Liptovskom Jáne workshop pre oslovených zástupcov kultúrnych centier, divadiel, galérií, alebo filmových združení z Banskobystrického a Prešovského kraja, ktorý sa zameriava na prácu s reálnymi príbehmi a pamäťami ľudí. Pod vedením Britskej lektorky Seliny Bushby, ktorá sa venuje komunitnému divadlu, majú účastníci možnosť naučiť sa základné metódy, ako viesť rozhovory, ako ich zaznamenávať, ako sa pýtať a ako následne pracovať s takýmito dátami a ako ich spracovať do umeleckého výstupu - divadelnej hry, článku, filmu, festivalu. Každodenné prežívanie, príbehy susedov sú podľa nás niečo, čo v slovenskom divadle chýba a má zároveň možnosť osloviť aj skupiny mimo našich vlastných bublín a prepojiť rozdielne skupiny. Schopnosť počúvať je občas návod, ako uskutočniť sľuby hádam všetkých prezidentských kandidátov.

Celkový projekt P2P sa skladá z viacerých aktivít a dotýka sa aj vzdelávania a školenia učiteľov, či podpory sociálnych projektov. Jeho cieľom je posilniť sociálnu súdržnosť a podporiť spoločnú tvorbu v rámci rôznych skupín. Aktivity rozvíjajú infraštruktúru pre sociálne podnikanie a budujú základné zručnosti na podporu tohto rastu. Vzdelávajú učiteľov, alebo sociálnych pracovníkov aby formovali ďalšie generácie v porozumení a spájaní sa. Cez komunitné umenie, ktoré zapája do tvorby na rovnocennej úrovni nedivadelníkov, prináša do umeleckej scény nové postupy v tvorbe a schopnosť učiť sa a otvárať sa.

Ďakujeme za podporu